Trafny wybór

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Trafny Wybór
The Casual Vacancy
Autor J. K. Rowling
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data I wyd. 27 września 2012
Wydawca Sphere Books (Little, Brown & Company)
Data I wyd. polskiego 15 listopada 2012
Pierwszy wydawca polski Znak
Przekład Anna Gralak

Trafny wybór (ang. The Casual Vacancy; dosł. Czasowy wakat) – powieść J. K. Rowling opublikowana 27 września 2012 roku nakładem wydawnictwa Little Brown. To pierwsza książka autorki, która skierowana jest do dorosłych czytelników[1]. Opowiada o losach mieszkańców małego miasteczka Pagford po śmierci urzędnika miejskiego Barry'ego Fairbrothera i stanowi satyrę na brytyjską klasę średnią[2].

Fabuła książki trzymana była w tajemnicy aż do dnia jej premiery; również wydawcy z innych krajów musieli czekać na otrzymanie tekstu aż do tego dnia[1]. Na poczet książki autorka otrzymała od wydawcy 3 mln funtów zaliczki[1].

Polskie wydanie powieści ukazało się 15 listopada 2012 roku nakładem wydawnictwa Znak. Autorką tłumaczenia jest Anna Gralak[3]. Do promocji książki wydawnictwo zaangażowało znane osoby publiczne[4].

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

3 grudnia 2012 roku BBC One i BBC Drama ogłosiły, że zdobyły prawa do przeniesienia Trafnego wyboru na ekran w formie serialu, którego premierę zapowiedziano na 2014 rok. Podobnie jak w przypadku Harry’ego Pottera, Rowling jest zaangażowana w tworzenie ekranizacji.

12 września 2013 roku Warner Bros. ogłosiło, że nabyło prawa do dystrybucji serialu na całym świecie, z wyjątkiem Zjednoczonego Królestwa.

Przypisy