Trafny wybór

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Trafny Wybór
The Casual Vacancy
Autor J. K. Rowling
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data I wyd. 27 września 2012
Wydawca Sphere Books (Little, Brown & Company)
Data I wyd. polskiego 15 listopada 2012
Pierwszy wydawca polski Znak
Przekład Anna Gralak

Trafny wybór (ang. The Casual Vacancy; dosł. Czasowy wakat) – powieść J. K. Rowling opublikowana 27 września 2012 roku nakładem wydawnictwa Little Brown. To pierwsza książka autorki, która skierowana jest do dorosłych czytelników[1]. Opowiada o losach mieszkańców małego miasteczka Pagford po śmierci urzędnika miejskiego Barry'ego Fairbrothera i stanowi satyrę na brytyjską klasę średnią[2].

Fabuła książki trzymana była w tajemnicy aż do dnia jej premiery; również wydawcy z innych krajów musieli czekać na otrzymanie tekstu aż do tego dnia[1]. Na poczet książki autorka otrzymała od wydawcy 3 mln funtów zaliczki[1].

Polskie wydanie powieści ukazało się 15 listopada 2012 roku nakładem wydawnictwa Znak. Autorką tłumaczenia jest Anna Gralak[3]. Do promocji książki wydawnictwo zaangażowało znane osoby publiczne[4].

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Barry Fairbrother – członek rady miasta. W związku z jego śmiercią powstaje wakat, a w konsekwencji zostają ogłoszone wybory uzupełniające, będące jednym z wątków powieści.

Mary Fairbrother – żona Barry’ego

Miles Mollison – kandydat na radnego, mąż Sam

Samantha Mollison – żona Milesa

Howard Mollison – ojciec Milesa

Shirley Mollison – żona Howarda, administrator strony internetowej rady gminy. Kobieta uwielbiająca plotki na temat innych mieszkańców okolicy.

Collin “Przegródka” Wall – wicedyrektor miejscowej szkoły. Ma bardzo napięte relacje z synem. Prześladują go fantazje z udziałem uczniów, co jest wizytą jego wizyt u psychologa.

Tessa Wall – żona Colina, szkolna pedagog

Stuart „Fats” Wall – syn Collina i Tessy, przyjaciel Andrew, chłopak Krystal

Simon Price – kandydat na radnego. Człowiek niepotrafiący utrzymać nerwów na wodzy, co bywa przyczyną rodzinnych konfliktów. Zdarza mu się nie przestrzegać prawa (zakup kradzionego komputera).

Ruth Price – żona Simona. Kocha swojego męża do tego stopnia, że usprawiedliwia wszystkie jego zachowania.

Andrew Price – syn Simona i Ruth, kolega Fatsa. Jest zakochany w Gai, choć boi się jej o tym powiedzieć. Pracuje u Howarda.

Paul Price - syn Simona i Ruth. Ojciec uważa go za ofiarę losu, marny materiał na prawdziwego mężczyznę.

Gavin Hughes – przyjaciel Barry’ego, partner Kay

Kay Bawden – życiowa partnerka Gavina, pracownica opieki społecznej. Wyjątkowo angażuje się w pomoc rodzinie Weedonów.

Gaia Bawden – córka Kay

Aubrey Fawley

Parminder Jawanda – lekarka, członkini rady. Przez niektórych nazywana „Jawandą Propagandą”

Vikram – mąż Parminder

Sukhvinder Jawanda – córka Parminder. Matka uważa ją za czarną owcę w rodzinie, dziecko rozwijające się zdecydowanie poniżej przeciętnej.

Krystal Weedon – córka Terri. Nastolatka o niezbyt pochlebnej opinii. Choć troskliwie zajmuje się młodszym bratem i osiąga dobre wyniki w zawodach sportowych (drużyna wioślarska pod wodzą pana Fairbrothera) to potrafi też sprawiać problemy i wybuchać gniewem.

Terri Weedon – matka Krystal. Terri jest uzależniona od narkotyków. Przechodzi kurację metadonem w miejscowym ośrodku. Nie potrafi zająć się domem ani dziećmi.

Robbie – młodszy brat Krystal

Catherine Weedon – babcia Terri. Dawniej pomagała jej w opiece nad dziećmi. Trafia do szpitala w wyniku udaru.

Obbo – dealer narkotykowy, partner Terri

Nikki – koleżanka Krystal

Maureen – współpracownica Howarda

Alison Jenkins – dziennikarka lokalnej gazety

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

3 grudnia 2012 roku BBC One i BBC Drama ogłosiły, że zdobyły prawa do przeniesienia Trafnego wyboru na ekran w formie serialu, którego premierę zapowiedziano na 2014 rok. Podobnie jak w przypadku Harry’ego Pottera, Rowling jest zaangażowana w tworzenie ekranizacji.

12 września 2013 roku Warner Bros. ogłosiło, że nabyło prawa do dystrybucji serialu na całym świecie, z wyjątkiem Zjednoczonego Królestwa.

Przypisy