Trans Mediterranean Airways

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trans Mediterranean Airways
IATA
TL
ICAO
TMA
Znak
TANGO LIMA
Historia
Data założenia 1953
Zaprzestanie działalności Luty 2004
Lokalizacja
Węzeł Port lotniczy Bejrut
Kooperacja
Sojusz Arab Air Carriers Organization
Flota
Liczba samolotów 0 (1 zamówiony)
Liczba tras 0 do 2004 - 59 tras
Przedsiębiorstwo
Siedziba Bejrut, Liban
Członkowie zarządu Mazen Bsat (właściciel)

Trans Mediterranean Airways (po arabsku: الخطوط الجوية عبر المتوسط) – linia lotnicza cargo, która ma siedzibę w Bejrucie w Libanie. Linia jest obecnie zawieszona lecz jej ponowne uruchomienie nastąpi w końcu 2009 roku lub na początku 2010 roku. Trans Mediterranean Airways jest członkiem Arab Air Carriers Organization.

Oznaczenia kodowe:

Stare Boeingi 707 firmy TMA

Historia[edytuj | edytuj kod]

Linia została założona w roku 1953 jako nieregularny przewoźnik cargo i usług pasażerskich. W roku 1979 TMA zostało zakwalifikowane jako jedyny przewoźnik cargo w Libanie. Kryzys w Libanie miał negatywny wpływ na funkcjonowanie i rozwój firmy. W listopadzie 1996 roku linie lotnicze podjęły działania, aby unowocześnić swą działalność i podwyższyć kapitał do ok. 40 mln dolarów.

W 2000 roku linie zmieniły barwy na białe malowanie z szarym brzuchem oraz na zielony napis "TMA" i żółty "CARGO"[1].

W roku 2002 firma planuje założenie nowych czarterowych linii lotniczych o nazwie TMA-Leisure (dla libańskich tour-operatorów), które obsługiwałby wyleasingowany Airbus A320. Jednak nigdy ta linia nie powstała. W tym roku TMA ma 11 mln dolarów strat[2].

TMA zawiesił działalność, gdy w lutym 2004 roku Libański Urząd Lotnictwa Cywilnego (LCAA) cofnął licencję powołując się na względy bezpieczeństwa (starzenie się samolotów Boeing 707). Firma wpadła w poważne kłopoty finansowe w wyniku czego nie mogła zmodernizować floty.

We wrześniu 2005 roku TMA planuje wznowienie działalności z odnowioną flotą, jednak nigdy się tak nie stało.

W 2008 roku libański inwestor Mazen Bsat właściciel Flying Carpet, kupił TMA za 1 dolara w zamian za pozbycie się 60 milionowego długu[3].

W październiku 2009 roku TMA zaczęło tworzyć nowy wizerunek firmy. Poinformowali, że zamierzają kupić nowego Airbusa A300-600F, aby wznowić operacje cargo.

Przypisy