Trojmiasto.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trojmiasto.pl
portal internetowy
Trojmiasto.jpg
logo strony
Właściciel Trojmiasto.pl
Rejestracja opcjonalnie
www.trojmiasto.pl

Trojmiasto.pl – regionalny w Polsce portal internetowy z siedzibą w Gdańsku, zawierający informacje z Gdańska, Gdyni i Sopotu, wydarzenia kulturalno-rozrywkowe i sportowe w Trójmieście, katalog trójmiejskich firm i instytucji, mapę i przewodnik turystyczny, bazę ogłoszeń i lokalne fora dyskusyjne. Wokół Trojmiasto.pl istnieje kilkanaście serwisów informacyjnych i tematycznych, m.in. Aktywne Trójmiasto, Biznes, Dom, Dziecko, Galeria, Kino, Komunikacja, Korki, Kultura, Moto, Nauka, Praca, Rozrywka, Sport, Weselnik, Wideo oraz Zdrowie i Uroda. W lutym 2011 roku portal stworzył regionalną telewizję internetową. W 2010 roku portal zatrudniał ok. 60 pracowników, kilkadziesiąt osób na stałe współpracuje z portalem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Serwis pojawił się w Internecie w sierpniu 1998 roku. Pomysłodawcą i twórcą serwisu jest Michał Kaczorowski, który pełni funkcję Prezesa Zarządu i Redaktora Naczelnego Portalu.

  • 1998 - powstanie witryny pod nazwą Trójmiejski Serwis Informacyjny. Pierwsze wyniki oglądalności: ok. 300-500 wyświetleń dziennie. Trójmiejski Serwis Informacyjny udostępniał informacje o lokalnych imprezach, restauracjach i klubach.
  • 1999 - pojawił się katalog firm z możliwościami reklamowymi. W tym roku powstały też prezentacje rozkładów jazdy SKM i ZKM oraz serwis z informacjami o seansach kinowych.
  • 2000 - zmiana nazwy z Trójmiejskiego Serwisu Informacyjnego na Portal Regionalny Trojmiasto.pl. Powstało wtedy istniejące do dziś logo z mewką.
  • 2001 - powstał serwis wiadomości z Trójmiasta oraz serwis sportowy. Wprowadzono możliwość komentowania artykułów.
  • 2003 - powstało hasło "Moje miasto to Trójmiasto".
  • 2002-2006 - powstały kolejne serwisy, tj. dom, mapa, moto, nauka, ogłoszenia, rowery, rozrywka, sylwester, weselnik, wybory, zdrowie i uroda
  • 2008 - Trojmiasto.pl obchodził jubileusz dziesięciolecia. Z tej okazji zorganizowana została Gala Nagród Niezależnych "Skrzydła Trójmiasta", podczas której wręczono statuetki w 7 kategoriach. W tym roku firma przekształciła się z działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
  • 2011 - w lutym wystartowała regionalna trójmiejska telewizja internetowa.

Oglądalność[edytuj | edytuj kod]

Liczba użytkowników oglądających strony Trojmiasto.pl sukcesywnie rośnie. Średnia oglądalność wynosi obecnie ok. 170 tys. dziennie. Według rankingu Megapanelu PBI/Gemius strona www.trojmiasto.pl jest 12 witryną w Polsce w kategorii Informacja-Publicystyka-Media.

Skrzydła Trójmiasta[edytuj | edytuj kod]

Co dwa lata, począwszy od 2008, czytelnicy regionalnego portalu internetowego Trojmiasto.pl za pośrednictwem internetowego plebiscytu przyznają nagrody Skrzydła Trójmiasta, które otrzymują instytucje, przedsięwzięcia oraz inicjatywy zmieniające oblicze Trójmiasta oraz budujące jego pozytywny wizerunek w Polsce[1].

Idea nagrody zakłada "promowanie przedsięwzięć, wydarzeń oraz osób, które sprawiają, że w Trójmieście żyje się lepiej, pracuje ciekawiej i wypoczywa pełniej". Zwieńczeniem plebiscytu jest uroczysta gala rozdania nagród, która gromadzi przedstawicieli różnych środowisk: włodarzy miast, biznesmenów, przedstawicieli placówek kulturalnych i instytucji miejskich, przedsiębiorców[1].

Nagrodą, którą przyznają mieszkańcy Gdańska, Gdyni i Sopotu jest statuetka przedstawiającą "trzyczęściowe skrzydło symbolizujące wolność, nieskrępowaną wyobraźnię i szybowanie ponad przeciętność, ale także podkreślające, że 3 miasta tworzą jeden organizm"[1].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 III Gala Nagród Niezależnych - Skrzydła Trójmiasta. Trojmiasto.pl. [dostęp 2012-11-19].


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]