Trouble (singel)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Trouble
Singel grupy Coldplay
z albumu Parachutes
Wydany 26 października 2000 (Wielka Brytania)
10 lipca 2001 (Stany Zjednoczone)
Nagrywany Marzec 2000
Gatunek Rock alternatywny
Długość 4:30
Wytwórnia Parlophone
Produkcja Ken Nelson, Coldplay
Pozycje
Singel po singlu

Trouble – utwór rockowej grupy Coldplay, pochodzący z jej debiutanckiego albumu, Parachutes. Był drugim utworem zespołu, który zdołał dotrzeć do pierwszej dziesiątki listy UK Singles Chart. Regionalne wydania dostępne były w Wielkiej Brytanii, Norwegii i Australii, z kolei wydania promo CD ukazały się w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz na Tajwanie.

"Trouble" jest balladą, opartą przede wszystkim na dźwiękach pianina. We wrześniu 1999 roku, piosenka została wzbogacona o szybsze gitarowe riffy i agresywniejszy wokal. Wersja ta, dostępna na DVD Live 2003, była bardzo zbliżona do twórczości innego brytyjskiego zespołu, Supergrass. Częściowo przyczyniło się to do tego, że podczas finałowej sesji nagraniowej do Parachutes, tempo piosenki zostało spowolnione do obecnej formy, a sam utwór został wzbogacony o nowe gitarowe i perkusyjne elementy.

6 marca 2003 roku, podczas koncertu w Atlancie, zespół wykonał utwór Trouble z Sir Eltonem Johnem.

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

Do piosenki zostały nakręcone dwa teledyski. Za reżyserię pierwszego odpowiedzialna była Sophie Muller, która wcześniej pracowała z m.in. No Doubt, Blur i Eurythmics. Wideoklip przedstawiał wokalistę grupy, Chrisa Martina, jako więźnia, który przywiązany do krzesła, samotnie siedzi w zimnie i ciemności. Pozostali członkowie zespołu ukazani są w zwolnionym tempie, gdy Jonny Buckland i Will Champion związują Guya Berrymana, a następnie przymocowują go do krzesła.

W październiku 2001 roku, Tim Hope nakręcił nową wersję wideoklipu "Trouble", która zawierała ten sam motyw, który był zawarty w teledysku "Don't Panic".

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

  1. "Trouble" – 4:30
  2. "Brothers and Sisters" (nowa wersja) – 4:50
  3. "Shiver" – 4:23