Tylko Ty!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tylko Ty!
Nazwa formatu

Pointless

Rodzaj programu

teleturniej

Kraj produkcji

 Polska

Język

polski

Prowadzący

Tomasz Kammel
Radosław Kotarski

Data premiery

27 lutego 2014

Lata emisji

2014

Pora emisji

czwartek i piątek 18.50

Liczba odcinków

26 (1 seria)

Czas trwania odcinka

ok. 25 minut

Format nadawania

16:9 SDTV

Produkcja
Produkcja

Endemol Shine Polska

Reżyseria

Szymon Łosiewicz

Stacja telewizyjna

TVP2

Tylko Ty! – polski teleturniej oparty na brytyjskim formacie Pointless stacji BBC nadawany wiosną 2014 roku na antenie TVP2. Jego prowadzącymi byli Tomasz Kammel i Radosław Kotarski (zadanie drugiego polegało na ocenianiu i komentowaniu odpowiedzi udzielanych przez uczestników[1]).

Produkcją programu zajmowało się przedsiębiorstwo Endemol Shine Polska. Realizacja nagrań odbywała się w oddziale Telewizji Polskiej w Lublinie.

Emisja programu[edytuj | edytuj kod]

Teleturniej trafił do wiosennej ramówki telewizyjnej Dwójki na 2014 rok[2]. Kolejne wydania ukazywały się w każdy czwartek i piątek w okresie podanym w tabeli z wyjątkiem majówkowej przerwy (1 maja i 2 maja)[3]. Po jednej serii program zdjęto z anteny[4].

Seria Sezon Odcinki Początek emisji Koniec emisji Pora emisji
1. wiosna 2014[2] 1–26 (26[3]) 27 lutego 2014[3] 30 maja 2014[3] czwartek i piątek 18.50[3]

Wszystkie odcinki programu nadawca udostępniał w serwisie TVP VOD. Z powodu ograniczeń licencyjnych po kilku latach wycofano je z platformy.

Oglądalność[edytuj | edytuj kod]

Pięć pierwszych odcinków programu, w czasie ich premiery telewizyjnej, oglądało średnio 978 tys. widzów (6,8% udziału w paśmie)[5]; pierwszych dwanaście zaś 874 tys. (6,6% udziału w paśmie)[6].

Zasady gry[edytuj | edytuj kod]

Udział w grze biorą cztery dwuosobowe zespoły. Zawodnicy odpowiadają na pytania i dostają tyle punktów, ile razy taka sama odpowiedź padła podczas ankietowania stu osób. Celem graczy jest utrzymanie możliwie najniższego wyniku punktowego, dlatego starają się podawać takie odpowiedzi, które ankietowani wskazywali możliwie najrzadziej (cel gry jest zatem odwrotny niż w „Familiadzie”). Jeśli odpowiedź uczestników spełnia warunki zadania, a żaden ankietowany nie odpowiedział w ten sam sposób, uczestnicy otrzymują zero punktów, a pula dla zwycięzców powiększa się o dwa tysiące złotych (dlatego o ile w „Familiadzie” zagadki koncentrują się wokół skojarzeń, o tyle w „Tylko Ty!” padają pytania wiedzowe, co umożliwia określenie odpowiedzi jako „błędnej”, nawet jeśli miałaby zero wskazań wśród ankietowanych[a]). Podanie błędnej odpowiedzi skutkuje przyznaniem stu punktów.

Pula dla zwycięzców może zwiększać się z biegiem odcinka, a jej początkowa wysokość wynosi trzy tysiące złotych. Po kilku odcinkach, wzorem brytyjskiego oryginału, wprowadzono zasadę, że jeśli finał poprzedniego odcinka zakończył się przegraną (i tamtejsza pula została niezdobyta), to kolejny odcinek rozpoczyna się z pulą w takiej wysokości, jaka była do zdobycia w niewygranym finale (progressive jackpot).

Runda 1.

W rundzie pierwszej padają dwa pytania. W każdej kolejce jeden gracz z każdego zespołu udziela indywidualnie jednej odpowiedzi. Przed zadaniem drugiego pytania członkowie drużyn zamieniają się ze sobą miejscami, tak aby jedna osoba nie odpowiadała dwukrotnie. Po dwóch kolejkach para z największą liczbą punktów odpada z gry. W przypadku remisu zadawane jest dodatkowe pytanie dogrywkowe.

Runda 2.

W rundzie drugiej pada jedno pytanie, na które odpowiedzi są udzielane w dwóch kolejkach. Gracze ponownie odpowiadają indywidualnie i tylko raz. Na tablicy pojawia się pytanie-kategoria, a następnie kilka haseł. Zawodnicy wybierają jedno z haseł i uzupełniają parę zgodnie z poleceniem (np.: obecne waluty – Polska, Niemcy, Rosja…; uczestnik wybrawszy Polska, powinien powiedzieć „złoty”). Na konto graczy wpływa tyle punktów, ile ankietowanych osób udzieliło danej odpowiedzi. Najczęściej możliwe do zdobycia wartości punktowe (nieznane uczestnikom) były zróżnicowane. Po dwóch kolejkach para z największą liczbą punktów odpada z gry. W przypadku remisu zadawane jest dodatkowe pytanie dogrywkowe.

Runda 3.

W grze pozostają dwie pary. Uczestnicy, w obrębie tych par, mogą się ze sobą naradzać i odpowiadać wspólnie. Na tablicy pojawia się pytanie-kategoria, a następnie kilka możliwych do wyboru odpowiedzi. Każda para wskazuje na jedną z nich (ale nie mogą podać tych samych). Wśród podanych haseł znajduje się także odpowiedź-pułapka (błędna), której wybranie powoduje doliczenie do konta zawodników stu punktów. Drużyna, która wskaże mniej punktowaną odpowiedź, wygrywa kolejkę, a ta, która szybciej wygra dwie kolejki, awansuje do finału.

Finał

Finaliści wybierają jedną z trzech kategorii. Następnie w ciągu czterdziestu pięciu sekund zastanawiają się nad odpowiedzią i podają trzy typy. Jeśli przynajmniej jeden z nich jest wart zero punktów, to zawodnicy zdobywają całą pulę; w przeciwnym wypadku kończą odcinek bez pieniędzy. Finaliści, bez względu na to, czy wygrali finał, czy nie, mają prawo wystąpić w kolejnym odcinku, przy czym dana drużyna może wystąpić w co najwyżej trzech odcinkach z rzędu.

Gra internetowa[edytuj | edytuj kod]

Na stronie internetowej gry.endemol.pl udostępniono grę bazującą na regułach trzeciej rundy teleturnieju. Zadaniem gracza jest przejść przez dziesięć pytań i uzbierać jak najwyższą pulę, omijając przy tym odpowiedzi-pułapki, których wybranie kończy rozgrywkę.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Przykładowo, gdyby uczestników poproszono o podanie nazw stolic europejskich, to odpowiedź Waszyngton zostałaby uznana za błędną, a uczestnicy dostaliby sto punktów. Nie miałoby znaczenia to, czy którykolwiek ankietowany udzielił podobnej odpowiedzi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Artur Krasicki: Radosław Kotarski wie, że nic nie wie. Interia Film (online), 9 maja 2014. [dostęp 2023-04-29]. (pol.).
  2. a b Wiosna w TVP2. Centrum Informacji TVP (online), 11 lutego 2014. [dostęp 2023-04-29]. (pol.).
  3. a b c d e Na podstawie archiwalnego programu dla prasy Telewizji Polskiej.
  4. Łukasz Brzezicki: Teleturniej „Tylko ty” z Tomaszem Kammelem znika z TVP2. „To był eksperyment”. Wirtualne Media (online), 12 sierpnia 2014. [dostęp 2023-04-29]. (pol.).
  5. Patryk Pallus: Teleturniej „Tylko Ty” ogląda milion widzów. TVP2 za konkurencją. Wirtualne Media (online), 17 marca 2014. [dostęp 2023-04-29]. (pol.).
  6. Michał Kurdupski: „Jaka to melodia?” najpopularniejszym teleturniejem. Wirtualne Media (online), 17 kwietnia 2014. [dostęp 2023-04-29]. (pol.).