TypeScript

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
TypeScript
Logo języka
Logo języka
Pojawienie się 2012
Paradygmat wieloparadygmatowy (obiektowy, imperatywny, funkcyjny, skryptowy, strukturalny)
Aktualna wersja stabilna 0.8.1
Twórca Microsoft
Licencja Apache License
Platforma sprzętowa wieloplatformowy
Platforma systemowa wieloplatformowy
http://www.typescriptlang.org/

TypeScriptdarmowy i otwartoźródłowy język programowania zaproponowany przez firmę Microsoft jako nadzbiór języka JavaScript. Umożliwia on opcjonalne statyczne typowanie oraz programowanie zorientowane obiektowo oparte na klasach. TypeScript rozszerza składnię JavaScript, a więc potencjalnie każdy program napisany w języku JavaScript powinien działać bez komplikacji jako TypeScript. Aplikacje napisane w TypeScript kompilują się bezpośrednio do języka JavaScript zapewniając kompatybilność wsteczną.

Język TypeScript wspiera pliki nagłówkowe dodające informacje o typach do istniejących bibliotek JavaScript. Dzięki temu wiele popularnych bibliotek takich jak jQuery, MongoDB czy Node.js może być z nim używanych bez dodatkowych problemów.

Narzędzia programistyczne[edytuj | edytuj kod]

Microsoft zapewnia wtyczkę do Visual Studio 2012 pozwalającą na pracę z TypeScript. Sieciowe IDE Cloud9 również zapewnia wsparcie dla programów pisanych w TypeScript.

Kompilator TypeScript zwany tsc sam jest napisany w TypeScript i może zostać skompilowany do JavaScript, dzięki czemu może być wykonany przez dowolny silnik JS, taki jak przeglądarka internetowa[1].

Licencja[edytuj | edytuj kod]

TypeScript jest językiem programowania open source i jest dostępny na platformie Codeplex pod rygorami licencji Apache2. Projekt jest zarządzany przez Microsoft, ale każdy może wziąć udział w tworzeniu poprzez wysyłanie komentarzy, sugestii i propozycji naprawy błędów.

Wsparcie środowisk programistycznych[edytuj | edytuj kod]

Pisanie kodu wspierane jest przez środowisko programistyczne Visual Studio oraz środowiska programistyczne firmy JetBrains takie jak WebStorm i IntelliJ. Istnieje także plugin do środowiska Eclipse pozwalający edytować pliki TypeScript.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy