TypeScript

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
TypeScript
Logo języka
Pojawienie się 2012
Paradygmat wieloparadygmatowy (obiektowy, imperatywny, funkcyjny, skryptowy, strukturalny)
Aktualna wersja stabilna 0.8.1
Twórca Microsoft
Licencja Apache License
Platforma sprzętowa wieloplatformowy
Platforma systemowa wieloplatformowy
http://www.typescriptlang.org/

TypeScriptdarmowy i otwartoźródłowy język programowania zaproponowany przez firmę Microsoft jako nadzbiór języka JavaScript. Umożliwia on opcjonalne statyczne typowanie oraz programowanie zorientowane obiektowo oparte na klasach. TypeScript rozszerza składnię JavaScript, a więc potencjalnie każdy program napisany w języku JavaScript powinien działać bez komplikacji jako TypeScript. Aplikacje napisane w TypeScript kompilują się bezpośrednio do języka JavaScript zapewniając kompatybilność wsteczną.

Język TypeScript wspiera pliki nagłówkowe dodające informacje o typach do istniejących bibliotek JavaScript. Dzięki temu wiele popularnych bibliotek takich jak jQuery, MongoDB czy Node.js może być z nim używanych bez dodatkowych problemów.

Narzędzia programistyczne[edytuj | edytuj kod]

Microsoft zapewnia wtyczkę do Visual Studio 2012 pozwalającą na pracę z TypeScript. Sieciowe IDE Cloud9 również zapewnia wsparcie dla programów pisanych w TypeScript.

Kompilator TypeScript zwany tsc sam jest napisany w TypeScript i może zostać skompilowany do JavaScript, dzięki czemu może być wykonany przez dowolny silnik JS, taki jak przeglądarka internetowa[1].

Licencja[edytuj | edytuj kod]

TypeScript jest językiem programowania open source i jest dostępny na platformie Codeplex pod rygorami licencji Apache2. Projekt jest zarządzany przez Microsoft, ale każdy może wziąć udział w tworzeniu poprzez wysyłanie komentarzy, sugestii i propozycji naprawy błędów.

Wsparcie środowisk programistycznych[edytuj | edytuj kod]

Pisanie kodu wspierane jest przez środowisko programistyczne Visual Studio oraz środowiska programistyczne firmy JetBrains takie jak WebStorm i IntelliJ. Istnieje także plugin do środowiska Eclipse pozwalający edytować pliki TypeScript.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy