Typy klimatów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Typy klimatów w klasyfikacji Köppena

Typy klimatów – jednostki stosowane w klasyfikacji klimatu. Odznaczają się charakterystycznymi cechami przebiegu elementów klimatu odmiennymi od innych typów; ten sam typ klimatu może występować w różnych obszarach geograficznych, w przeciwieństwie do regionów klimatycznych. Pojęcie "Typ klimatu" zostało wprowadzone do klimatologii pod koniec XIX wieku przez Wladimira Köppena, niezależnie od stref klimatycznych[1][2].

Podstawowe typy klimatu wyróżnia się, biorąc pod uwagę wyniesienie terenu, odległość od oceanów i położenie w stosunku do nich, roczną zmienność temperatury i opadów. Są to klimaty:

  • górski – kształtujący się pod wpływem wysokości, z charakterystycznym piętrowym zróżnicowaniem temperatury i opadów
  • morski – o niewielkich wahaniach temperatury, dużych opadach zwłaszcza w porze zimowej; występuje głównie w strefie umiarkowanej.
  • kontynentalny – o dużych rocznych wahaniach temperatury i stosunkowo małych opadach z maksimum w lecie.
  • śródziemnomorski – ciepły, z suchym latem i deszczową zimą; charakterystyczny dla strefy podzwrotnikowej[1].
  • monsunowy – o regularnej zmienności sezonowej, z suchą zimą i deszczowym latem; występuje w strefie międzyzwrotnikowej, podzwrotnikowej i umiarkowanej.
  • stepowy – o skąpych opadach niewystarczających do wegetacji drzew, ale dostatecznych dla wzrostu traw[1].
  • pustynny – skrajnie suchy; występuje zarówno w strefie zwrotnikowej, jak i w głębi kontynentów strefy podzwrotnikowej i umiarkowanej[1].

W podziale Okołowicza zmodyfikowanym przez Danutę Martyn zostały wydzielone 34 typy klimatów. Spośród nich najczęściej spotyka się klimat wybitnie wilgotny lub wilgotny, suchy lub wybitnie suchy, pośredni między wilgotnym a suchym, wybitnie morski lub morski, przejściowy, kontynentalny, wybitnie i skrajnie kontynentalny. Wyróżniono także monsunową odmianę klimatu.

W klasyfikacji klimatów Köppena autor wydzielił 5 stref klimatycznych i 11 typów klimatu. Strefy klimatyczne to sucha, umiarkowanie ciepła, kontynentalna, polarna i monsunowa. W późniejszym okresie dodano jeszcze strefę wysokogórską[2][3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Michael Pidwirny: Köppen Climate Classification System. The Encyclopedia of Earth. [dostęp 2014-11-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (ang.).
  2. a b Koppen climate classification, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2014-11-16] (ang.).
  3. Climate Classification. The Physical Environment. [dostęp 2018-08-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-29)]. (ang.).