Uśpione morderstwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Uśpione morderstwo (ang. Sleeping Murder) – powieść Agathy Christie, wydana w 1976 r.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Po latach spędzonych w Nowej Zelandii Gwenda Reed wraca do kraju. Chce przed przyjazdem nowo poślubionego męża kupić i urządzić dom w Dillmouth. Wydaje się, że ten, który wybrała, spełnia wszystkie jej marzenia. Zaraz po wprowadzeniu znak o sobie dają demony przeszłości. Zamknięta szafa, zamurowane drzwi, schodki w ogrodzie - te wszystkie rzeczy okazują się dziwnie znajome dla młodej dziewczyny. Po kilku dniach spędzonych w tajemniczym domu zaczyna prześladować ją dodatkowo dziwna wizja - kobiety duszonej przez rosłego mężczyznę. Wkrótce za pomocą znajomej detektyw amator - panny Jane Marple Gwenda odkrywa, że dom wydaje jej się tak bardzo znajomy, ponieważ mieszkała w nim z ojcem i macochą przez krótki czas przed wyjazdem do Nowej Zelandii. Później na jaw wychodzi jeszcze dziwniejsza rzecz - owa wizja umierającej kobiety nie jest jedynie przywidzeniem Gwendy, lecz prawdziwym wydarzeniem w przeszłości, zapamiętanej przez nią z perspektywy małego dziecka. Zamordowana została wtedy jej macocha, Helen, a o zbrodnię oskarżono jej ojca. Jednak dziewczyna jest przekonana, że to nie swojego ojca, duszącego kobietę, widziała kilkanaście lat temu. Wraz z panną Marple postanawiają wykryć prawdziwego mordercę.

Rozwiązanie[edytuj | edytuj kod]

Kiedy wszystkie poszlaki wskazują na jednego z trójki wielbicieli Helen, mordercą okazuje się być najmniej podejrzana osoba - doktor James Kennedy, starszy brat zamordowanej, z którym Gwenda zdążyła się już zaprzyjaźnić. Dziewczyna przypomina sobie jednak tragiczne wydarzenie, kiedy podczas wizyty doktora w Dilmouth ma okazję zobaczyć jego sylwetkę dokładnie w miejscu zbrodni. Okazuje się, że motywem zbrodni była patologiczna zazdrość lekarza o siostrę. Od zawsze zastępował Helen wcześnie zmarłych rodziców i wolał ją zamordować, niż pozwolić, aby "jego własność" odeszła do innego mężczyzny. Kiedy wszystko wychodzi na jaw, Kennedy próbuje zabić Gwendę, lecz próbę tę udaremnia mu panna Marple.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W tej książce po raz ostatni pojawia się panna Jane Marple, starsza mieszkanka St. Mary Mead, detektyw-amator.
  • Podobnie jak w przypadku Kurtyny z Herculesem Poirot, również i tę powieść autorka napisała za życia, a następnie zamknęła w depozycie bankowym, mówiąc, że może zostać wydana dopiero po jej śmierci.
  • W Uśpionym morderstwie Agatha Christie przewidziała wydarzenia z innych powieści, które napisała do śmierci, z jednym wyjątkiem: w książce pojawia się Dolly Bantry wraz ze swoim mężem, pułkownikiem Bantry, który zmarł przed laty.