U nas w Filadelfii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
U nas w Filadelfii
It's Always Sunny in Philadelphia
Gatunek serialu sitcom
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Rob McElhenney
Główne role Glenn Howerton
Rob McElhenney
Charlie Day
Kaitlin Olson
Danny DeVito (2006-)
Liczba odcinków 107
Liczba serii 10
Produkcja
Czas trwania odcinka 21 min
Emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone Fox
Polska Canal+, Comedy Central
Lata emisji od 2005
Data premiery Stany Zjednoczone 4 sierpnia 2005
Polska 5 października 2006

U nas w Filadelfii (ang. It's Always Sunny in Philadelphia) to amerykański sitcom o perypetiach czwórki przyjaciół. Bohaterowie serialu są nieudacznikami w życiu osobistym, prowadzą pub, który świeci pustkami. Ponadto, wbrew tytułowi serialu (w wersji oryginalnej It's Always Sunny In Philadelphia), słońce w Filadelfii nie świeci prawie nigdy. Nieszczęśliwe dla nich samych, mają dosyć wypaczone poglądy na życie, a odważne sądy często doprowadzają ich do niewiarygodnych i wręcz absurdalnych sytuacji. Zamiast rozwiązywać swoje problemy, uruchamiają lawinę kolejnych. Poglądy Maca, Charliego, Denisa i Dee są niepoprawne politycznie, zresztą bohaterowie wyprą się swoich racji natychmiast, jeśli będzie trzeba. Dee wydaje się najrozsądniejsza z całej czwórki, lecz w chwilach upojenia alkoholowego czy miłosnego zauroczenia również traci rozum.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Trójka przyjaciół z czasów liceum, Mac (Rob McElhenney), Charlie (Charlie Day) i Denis (Glenn Howerton), prowadzą wspólnie irlandzki pub w Filadelfii. W pubie pracuje też siostra Denisa, Dee (Kaitlin Olson), a cała czwórka spędza razem mnóstwo czasu w pracy i poza nią. I tu podobieństwo do wszystkich innych seriali się kończy. Mac, Charlie i Denis są najgorszymi restauratorami na świecie. Cała czwórka wplątuje się związki bez przyszłości, popełnia najgłupsze gafy pod słońcem i po prostu nie umie dojrzeć. Budzi jednak nieodpartą sympatię i zrozumienie, a sam serial uderza, udanym połączeniem formuły amerykańskiej komedii sytuacyjnej i szyderczo-prześmiewczej satyry obyczajowej i społecznej, wywodzącej się z ducha komedii brytyjskiej. Twórcy serialu z lekkością sitcomu prześlizgują się po tematach zupełnie nie-komediowych, takich jak aborcja, eutanazja, uprzedzenia rasowe; wyśmiewają zarówno ksenofobię, jak i powszechną i bezmyślną poprawność polityczną.

Młodzi odtwórcy głównych ról zagrali właściwie siebie – bezrobotnych, sfrustrowanych trzydziestolatków, którzy nie radzą sobie z życiem i sobą, w równie powikłanym jak oni sami świecie.

Ciekawostka[edytuj | edytuj kod]

Wytwórnia Fox, nie tylko kupiła pomysł, ale również pozostawiła twórcom wolną rękę i główne role w serialu, pozostając przy formule skromnego telewizyjnego show, kręconego jedną kamerą. Pomysł spodobał się też publiczności oraz krytyce, która nawet okrzyknęła go nadzieją na odnowę gatunku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]