Ubuntu One

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ubuntu One
chmura obliczeniowa
Logo Ubuntu One
Logo programu
Autor Canonical Ltd.
System operacyjny Ubuntu 9.04 lub nowszy
Windows XP lub nowszy
Android
iOS
Język programowania Python
Pierwsze wydanie maj 2009
Licencja serwer: własnościowa
klient: GPLv3
Strona internetowa

Ubuntu One – usługa synchronizacji plików typu chmura obliczeniowa, Software as a Service oferowana przez firmę Canonical Ltd.

Usługa umożliwia przechowywanie danych oraz ich synchronizowanie pomiędzy różnymi komputerami. Ubuntu One to także nazwa aplikacji uruchamianej po stronie klienta, za pomocą której dokonuje się synchronizacji (obsługiwane są systemy Ubuntu 9.04 i nowsze, Windows XP i nowsze, Android, iOS). Początkowo podstawowa wersja Ubuntu One w wersji darmowej oferowała 2 GB. Od 29 lipca 2011 limit został zwiększony do 5 GB, zaś Canonical poinformowało, że z usługi Ubuntu One korzysta już 1 mln użytkowników. Istnieje możliwość powiększenia powierzchni o 20GB (lub wielokrotność) za 2,99 USD/m-c lub 29,99 USD/rok.

Projekt dostępny dla wszystkich zainteresowanych użytkowników. Ubuntu One został oficjalnie zaprezentowany wraz z wydaniem systemu operacyjnego Ubuntu 9.10, którego był jednocześnie natywną częścią. Wraz z wersją Ubuntu 10.04 dodano możliwość kupowania muzyki i przechowywania jej na swoim koncie Ubuntu One.

Usługa podobna jest w działaniu do takich serwisów jak Dropbox, Box.net, Humyo, Mozy, Wuala czy ZumoDrive. Aplikacja kliencka została napisana w Pythonie, do komunikacji zaś wykorzystuje system Twisted.

Firma Canonical została skrytykowana za wykorzystanie znaku towarowego jakim jest nazwa Ubuntu[1][2] do celów komercyjnych oraz za uruchamianie usługi własnościowej[3][4].

Canonical ogłosiło, że ich chmura Ubuntu One zostanie zamknięta 1 czerwca 2014 roku. Użytkownicy otrzymają od Canonical dodatkowe 2 miesiące na pobranie danych przetrzymywanych w chmurze[5].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]