Układ zamknięty (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Układ zamknięty
Gatunek dramat sensacyjny
thriller
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 115 min
Reżyseria Ryszard Bugajski
Andrzej Kotkowski (II reżyser)
Scenariusz Mirosław Piepka
Michał S. Pruski
Główne role Janusz Gajos
Kazimierz Kaczor
Przemysław Sadowski
Muzyka Shane Harvey
Zdjęcia Piotr Sobociński jr.
Scenografia Aniko Kiss
Kostiumy Krzysztof Łoszewski
Montaż Irena Siedlar
Produkcja Olga Bieniek
Mirosław Piepka
Dystrybucja Kino Świat
Wikicytaty Układ zamknięty w Wikicytatach

Układ zamknięty – polski film (dramat sensacyjny) w reżyserii Ryszarda Bugajskiego z 2013.

Film to „historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami”[1]. Inspiracją dla scenarzystów „Układu zamkniętego”, Michała Pruskiego i Mirosława Piepki była prawdziwa historia biznesmenów, zmagających się z zarzutami stawianymi przez prokuraturę oraz urząd skarbowy. Część z nich trafiła do aresztu wydobywczego, a ich firmę doprowadzono do upadku[2]. Jedna ze spraw prowadzonych przeciwko nim została po latach umorzona z powodu braku znamion przestępstwa, a przedsiębiorcy otrzymali po 10 tysięcy złotych zadośćuczynienia[3], zaś w drugiej sąd pod koniec 2013 roku wydał nieprawomocny wyrok skazujący[4]. Część oskarżonych została uniewinniona, a część przyznała się do winy i dobrowolnie poddała karze[5].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

  • Film kręcono od września 2011 do 7 lutego 2012. Za plenery posłużyły: Gdańsk (restauracja „Filharmonia” na Ołowiance, Królewska Fabryka Karabinów przy ulicy Łąkowej, Gmach Główny Politechniki Gdańskiej), Sopot, Gdynia, Malbork (zakład karny), Kadyny, Warszawa.
  • Mecenasem głównym filmu i sponsorem teledysku Kultu jest Kasa Stefczyka, producentem „Układu zamkniętego" jest gdańska spółka Filmicon Dom Filmowy Sc.[6].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • 2013: Wektor (Nagroda organizacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej) za „odwagę w dążeniu do przedstawienia prawdy o problemach, z którymi na co dzień zmagają się polscy przedsiębiorcy w starciu z bezwzględną machiną urzędniczą, oraz za niezwykły upór, dzięki któremu realizacja filmu stała się możliwa”.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]