Ukraina (rower)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rower Ukraina

Ukraina – marka rowerów produkowanych od lat 70. aż do początku 90. XX w. przez Zakłady Rowerowe w Charkowie (Charkiwskyj Welocypednyj Zawod) w d. Ukraińskiej SRR[1].

Rowery miały ramę męską, stalową, lutowaną mosiądzem. Koła 28 cali, szerokość opon wahała się od 1,75 do 1,5 cala w późniejszych modelach. Piasta tylna z hamulcem (torpedo), starsze modele miały kalamitki do smarowania i otwory w tylnej zębatce do przeplatania szprych bez jej zdejmowania. Obręcze chromowane, niskiej jakości, szybko ulegały korozji. Większość części sygnowana ChWZ (czyli ХВЗ w cyrylicy) co pozwala na odróżnienie oryginalnych części. Nakładki na pedały rozbieralne, z twardej gumy, początkowo stalowe, bez odblasków, później aluminiowe, z pomarańczowymi szkłami. Kierownice typu jaskółka z chwytami z twardej gumy, koloru kremowego lub brązowego, błyszczące i trudne do zdejmowania. Błotniki stalowe, w starszych modelach mocowane na dwa druty z przodu, przykręcane do oddzielnych śrub na hakach widelca. Początkowo malowano je w kolorze lakieru, z białymi prążkami. Później zaczęto produkować kremowe.

Ukrainy były z reguły czarne, czasem pojawiały się brązowe, były także niebieskie czy zielone, rzadziej czerwone.

Napęd zapewniał przełożenie 48:18 lub 48:19, na dobrej drodze rower rozwijał dużą prędkość, charakteryzowała go też spora bezwładność, co oznaczało długie rozpędzanie i hamowanie.

W użytkowaniu cechowały się trwałością i niezawodnością, problem stanowił niezbyt staranny montaż w fabryce, co wymagało rozebrania nowego roweru i ponownego skręcenia wszystkich łożysk i śrub. Części stosowane w tylnych piastach nie były kompatybilne z wytwarzanymi przez Romet, jednak ogumienie i gwinty połączeń śrubowych były znormalizowane.

Ukrainę można pomylić z rowerem Ural. Najpewniejszym sposobem na odróżnienie jest kształt kierownicy. Urale miały wyższą, bardziej wygiętą, z czarnymi chwytami z dwoma garbkami na palce.

Rower marki "Ukraina" wykorzystano również w proteście politycznym w pierwszej połowie lat 80. XX wieku w Krakowie – Nowej Hucie. Obok Pomnika Lenina postawiono rower wraz z czapką, starymi butami i kartką, na której napisano: Masz tu rower, czapkę i buty i spier... z Nowej Huty[2]. Użycie roweru marki "Ukraina" miało sugerować kierunek wynoszenia się pomnikowego Lenina.

Przypisy

  1. Фёдор Семёнович Бабичев: Українська Радянська Соціалістична Республіка. Київ: Гол. ред. Укр. Рад. Енциклопедії, 1986, s. 177. (ukr.)
  2. Rower Ukraina (pol.). niezalezna.pl, 2013-12-09. [dostęp 2015-01-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]