Ukrytek mauretański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ukrytek mauretański
Tenebroides mauritanicus[1]
Linnaeus , 1758
Ukrytek mauretański
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Rząd chrząszcze
Podrząd chrząszcze wielożerne
Rodzina Trogossitidae
Podrodzina Trogossitinae
Rodzaj Tenebroides
Gatunek T. mauritanicus
Portal Portal Zoologia

Ukrytek mauretański[2] (Tenebroides mauritanicus) – gatunek chrząszcza z rodziny Trogossitidae i podrodziny Trogossitinae.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Osiąga od 6 do 11 mm długości ciała. Ubarwiony brunatno. Głowa i przedplecze nieco błyszczące, bardzo delikatnie mikrosiateczkowane. Głowa skąpo punktowana, o płaskich oczach i czułkach zwieńczonych słabo odgraniczoną, trójczłonową buławką. Przedplecze o przednich i tylnych kątach ostrych, grubo po bokach, a słabo pośrodku punktowane. Przez jego środek często biegnie gładka smuga. Pokrywy z siedmioma rzędami, w których punkty spłycają się i zanikają ku końcowi. Siódmy rząd kończy się na wysokości guza barkowego[3].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek synantropijny, spotykany na osiedlach ludzkich, magazynach zboża, składach produktów żywnościowych, piekarniach, młynach i mieszkaniach, a ponadto podawany z gniazd bocianich i gołębników. Cykl rozwojowy trwa od około 40 do nawet 1200 dni, w zależności od temperatury. W ciągu kilku miesięcy samica składa do 1200 jaj, z których, w 20 °C, po 10 dniach lęgną się larwy. Żerują one na ziarnach zbóż, liniejąc zazwyczaj 3-4 razy, choć liczba linień może się zwiększyć kilkukrotnie gdy cykl życiowy się przedłuża. Komory poczwarkowe budują poza żerowiskami, w miękkim drewnie i zakamarkach[4].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek kosmopolityczny. W Europie sięga na północ do Karelii, środkowej Fennoskandii i południa Szkocji[4]. W Polsce na terenie całego kraju[3].

Przypisy

  1. Tenebroides mauritanicus w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
  2. Ukrytek mauretański. Encyklopedia PWN. [dostęp 2012-04-13].
  3. 3,0 3,1 Lech Borowiec: Klucze do oznaczania owadów Polski Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 60 Pawężnikowate – Peltidae. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1983, s. 10-11.
  4. 4,0 4,1 T. mauritanicus na Coleoptera Poloniae. [dostęp 2014-07-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]