Ukrzyżowanie świętego Piotra (fresk Michała Anioła)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ukrzyżowanie świętego Piotra
Ilustracja
Autor

Michał Anioł

Data powstania

1546–1550

Medium

Fresk

Wymiary

625 × 662 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Watykan

Lokalizacja

Cappella Paolina

Ukrzyżowanie świętego Piotra (wł. Crocifissione di san Pietro) – jedno z ostatnich dzieł włoskiego artysty Michała Anioła stworzone w Kaplicy Paulińskiej znajdującej się w Pałacu Apostolskim w Watykanie.

Święty Piotr, jak głosi legenda, został skazany na śmierć krzyżową w Cyrku Nerona w Rzymie około roku 64 lub 67, zgodnie z zapowiedzią Jezusa[1]. Według podania, przed śmiercią na Wzgórzu Watykańskim poprosił oprawców, aby ukrzyżowali go głową do dołu, gdyż nie czuł się godnym umierać jak jego mistrz. Tak też się stało.

Fresk przedstawiający to wydarzenie Michał Anioł namalował na zamówienie papieża Pawła III razem z innym freskiem Nawrócenie świętego Pawła. Centralną postacią fresku jest święty Piotr na krzyżu, wokół niego znajdują się grupy żołnierzy rzymskich oraz gapiów. Po prawej stronie na dole widać grupę lamentujących i przestraszonych kobiet. Wygląd apostoła patrzącego na widza oznajmia, że nie cierpi. Pierwotnie nie było gwoździ na tym obrazie, co miało oznaczać wiarę Piotra, która utrzymywała go na krzyżu. Tło przedstawionej sceny jest minimalistyczne, co pozwala skupić uwagę widza na pierwszym planie.

W 2009 odkryto autoportret Michała Anioła. Znajduje się na lewo, w niebieskim turbanie. Jak się okazało, jest bardzo podobny do innych portretów tego artysty[2]. Ten rodzaj „podpisu” Michał Anioł zastosował jeszcze dwa razy w Kaplicy Sykstyńskiej – jako skóra w ręku świętego Bartłomieja, a także jako postać Jeremiasza[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J 21,18. [w:] Biblia Tysiąclecia [on-line]. [dostęp 2018-09-03]. (pol.).
  2. Jak podpisywał się Michał Anioł? [online], Histmag.org [dostęp 2018-09-03].
  3. Robin Richmond: Michelangelo and the Creation of the Sistine Chapel. New York: Crescent Books, 1995. ISBN 0-517-14194-9.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]