Ulica Aleksandra Lubomirskiego w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica Aleksandra Lubomirskiego
Stare Miasto
Ilustracja
Widok w stronę ronda Mogilskiego
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Długość

450 m

Przebieg
ul. Rakowicka, ul. Wita Stwosza
rondo Mogilskie
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ulica Aleksandra Lubomirskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Aleksandra Lubomirskiego”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „ulica Aleksandra Lubomirskiego”
Ziemia50°04′03,1″N 19°57′17,6″E/50,067528 19,954889

Ulica Aleksandra Lubomirskiego w Krakowie – ulica w Krakowie położona w Dzielnicy I Stare Miasto. Biegnie z zachodu na wschód i jest jedną z ulic tworzących II obwodnicę Krakowa. Razem z ul. Wita Stwosza i ul. 6 Sierpnia tworzą ciąg komunikacyjny nazywany popularnie Trasą Galicyjską.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dzisiejsze położenie ulicy odpowiada linii przebiegu tzw. okopów, fortyfikacji ziemnych, istniejących w pierwszej połowie XIX wieku[1]. Jako ulica wytyczona została w 1891 roku, podczas gdy Fundacja Schroniska im. Aleksandra Lubomirskiego odstąpiła część posiadanego przez siebie gruntu na rzecz utworzenia ulicy. W związku z tym, w 1892 roku, Rada Miasta Krakowa nazwała ulicę imieniem Aleksandra Lubomirskiego, starosty perejasławskiego i sądeckiego. W 1952 została przemianowana na ulicę Andrzeja Frycza Modrzewskiego, zaś w 1990 roku przywrócono ulicy nazwę poprzednią. W latach sześćdziesiątych ulica została przedłużona o odcinek pomiędzy ulicą Ariańską, a rondem Mogilskim[1].

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Ulica Aleksandra Lubomirskiego przebiega przez teren krakowskiej Dzielnicy I Stare Miasto na całej swojej długości[1].

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Rakowicką i Wita Stwosza, zaś kończy się przy rondzie Mogilskim. Ulica mierzy około 450 metrów długości[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Elżbieta Supranowicz: Nazwy ulic Krakowa. Kraków: Wydawnictwo Instytutu Języka Polskiego PAN, 1995, s. 95. ISBN 83-85579-48-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Elżbieta Supranowicz: Nazwy ulic Krakowa. Kraków: Wydawnictwo Instytutu Języka Polskiego PAN, 1995. ISBN 83-85579-48-6.
  • Kieszonkowy atlas Krakowa – wersja z 2007