Ulica Bolesława Limanowskiego w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica Bolesława Limanowskiego
Podgórze
Ilustracja
Widok od skrzyżowania z ul. Na Zjeździe na południowy wschód.
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Przebieg
ul. Wielicka
ul. Jana Tarnowskiego
ul. św. Kingi
ul. Rękawka
ul. Lwowska
ul. Na Zjeździe
ul. Stefana Czarnieckiego
ul. św. Benedykta
ul. Krakusa
ul. Węgierska
Rynek Podgórski, ul. Kalwaryjska
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ulica Bolesława Limanowskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Bolesława Limanowskiego”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „ulica Bolesława Limanowskiego”
Ziemia50°02′42,2″N 19°57′17,0″E/50,045059 19,954734

Ulica Bolesława Limanowskiego – ulica w Krakowie. Główna, a jednocześnie należąca do najstarszych ulic dzielnicy Podgórze. Stanowi fragment głównej arterii Starego Podgórza, którą jest ciąg ulic Limanowskiego-Kalwaryjska przedzielony pierzeją Rynku Podgórskiego. Biegnie jako przedłużenie ulicy Kalwaryjskiej (i fragmentu jezdni będącego częścią Rynku Podgórskiego) do ulicy Wielickiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wytyczona w pierwszej fazie rozwoju miasta (Wolne Królewskie Miasto Podgórze), pod koniec XVIII w. (w roku 1787) i określona jako trakt solny (droga w kierunku Wieliczki i Bochni). Pierwotnie nosiła nazwę ul. Lwowskiej, bowiem stanowiła trasę wylotową na wschód, poprzez Wieliczkę i Tarnów do Lwowa. Nazwę na obecną ustanowiono w 1935 roku na cześć Bolesława Limanowskiego, który w latach 1909-1919 mieszkał w Krakowie.

Ważniejsze budynki[edytuj | edytuj kod]

  • Gmach Ratusza wzniesiony w latach 1844-54 w stylu historyzmu z elementami baroku
  • Budynek Gimnazjum nr 35 wybudowany w 1904 roku, według projektu Zygmunta Luchsa, w którego stylu mieszają się historyzm i neoklasycyzm z wyraźnymi wpływami modernizmu. Fronton budynku to jedno z kilku miejsc w Podgórzu, gdzie dostrzec możemy herb dawnego miasta Podgórze. Na dziedzińcu szkoły znajduje się jeden z dwóch ocalałych fragmentów murów krakowskiego getta[1]. Popularne nazwy szkoły to „Szkoła pod Benedyktem”, „Szkoła pod Bogiem Ojcem” ze względu na sąsiedztwo Fortu św. Benedykta i Figury Boga Ojca z XIX wieku, kilkukrotnie przenoszonej[2]
  • Przy Limanowskiego 13 znajdowało się pierwsze powstałe w Krakowie muzeum dzielnicy – otwarte w roku 2003. To Dom Historii Podgórza w Krakowie, w którym gromadzone są pamiątki i archiwalia związane z historią Podgórza, zaś obok w tej samej bramie znajduje się najstarsza w Podgórzu galeria – Galeria Rękawka[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]