Ulica Generała Władysława Sikorskiego w Gorzowie Wielkopolskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica Generała Władysława Sikorskiego
Śródmieście
Ilustracja
Kamienica na rogu ulic Sikorskiego i Kosynierów Gdyńskich
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gorzów Wielkopolski

Długość

ok. 1,7 km

Przebieg
0 m Al. 11 Listopada
ul. Żelazna
światła 400 m ul. Edwarda Jancarza
ul. Ewarysta Estkowskiego
550 m ul. Rzeźnicka
720 m ul. Dworcowa
ul. Orląt Lwowskich
770 m Al. Konstytucji 3 Maja
840 m ul. Kosynierów Gdyńskich
950 m ul. Garbary
1090 m ul. Młyńska
1110 m ul. Strzelecka
1160 m ul. Pocztowa
światła 1330 m ul. Bolesława Chrobrego
światła 1440 m ul. Hawelańska
1540 m ul. Pionierów
1560 m Wełniany Rynek
światła 1690 m ul. Zbigniewa Herberta
ul. Dzieci Wrzesińskich
ul. Warszawska
Położenie na mapie Gorzowa Wielkopolskiego
Mapa konturowa Gorzowa Wielkopolskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Generała Władysława Sikorskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „ulica Generała Władysława Sikorskiego”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „ulica Generała Władysława Sikorskiego”
Ziemia52°43′05,2″N 15°14′01,7″E/52,718111 15,233806

Ulica Generała Władysława Sikorskiego (niem. Richtstr.)[1] – jedna z głównych ulic gorzowskiego Śródmieścia, prowadząca od gazowni i rogu ulic Żelaznej i 11 listopada, poprzez centrum miasta, do ulic Zbigniewa Herberta i Dzieci Wrzesińskich, gdzie przechodzi w ulicę Warszawską.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Na odcinku od Żelaznej do Jancarza, ulica Sikorskiego posiada dwie jezdnie, po dwa pasy każda, wydzielone jest także biegnące między jezdniami torowisko tramwajowe. Następnie między ulicą Jancarza a aleją Konstytucji 3 Maja, jest to ulica jednopasmowa i jednokierunkowa (ruch samochodowy jedynie w kierunku wschodnim). Między al. Konstytucji a Katedrą i skrzyżowaniem z ulicą Chrobrego (na tym odcinku nawierzchnia drogi znajduje się w bardzo złym stanie technicznym[2]) i dalej do skrzyżowania z Dzieci Wrzesińskich i Zbigniewa Herberta, jest to jednojezdniowa droga, z dwoma pasami ruchu, bez wydzielonego torowiska tramwajowego. Od Katedry, na odcinku około 150 metrów ulica stanowi północną granicę Starego Rynku

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Ulica Władysława Sikorskiego przechodzi równoleżnikowo przez niemal całe centrum miasta, dzięki czemu znajduje się przy niej wiele ważnych obiektów użyteczności publicznej

Tramwaje[edytuj | edytuj kod]

Na całej długości ulicy biegnie nią torowisko tramwajowe tramwajowe między pętlami Wieprzyce i Silwana. Na odcinku między ulicą Edwarda Jancarza, a domem handlowym Rolnik, tramwaje poruszają się po jednym torze, poza tym wyjątkiem tramwaje mogą poruszać się po dwóch torach. Na ulicy znajdują się przystanki (od zachodu): Gazownia, Jancarza, Zakład Energetyczny oraz Katedra. Kursują tędy linie 1 i 2, natomiast na odcinku od Katedry do ulicy Cichońskiego - linie 1 i 3.

Handel[edytuj | edytuj kod]

Ulica Sikorskiego przez wiele lat spełniała funkcje jednej z najważniejszych ulic handlowych miasta, choć z uwagi na rozwój innych części Śródmieścia oraz powstanie nowych centrów handlowych jej rola w ostatnich latach spadła. Przy ulicy znajdują jednak liczne sklepy oraz pawilony handlowe. Do największych obiektów handlowych należą: centra handlowe Park 111 oraz Galeria Młyńska, a także dom handlowy Rolnik.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Plan miasta Landsberg a.d. Warthe. [dostęp 2013-07-07]. (pol.).
  2. Paweł Kozłowski: Ulica Sikorskiego - taką mamy wizytówkę. [dostęp 2013-07-07]. (pol.).