Ulica Obornicka we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj


Herb wroclaw.svg Wrocław
ulica
Obornicka
Różanka
Ulica Obornicka: skrzyżowanie z ul. Bezpieczną
Ulica Obornicka: skrzyżowanie z ul. Bezpieczną
Przebieg
Ikona ulica.svg 0m ul. Władysława Broniewskiego
Ikona ulica z prawej.svg 190m ul. Macedońska
Ikona ulica skrzyżowanie.svg światła 285m ul. Bałtycka
Ikona ulica z prawej.svg 515m ul. Teodora Parnickiego
Ikona ulica z prawej.svg 840m ul. Bezpieczna
Ikona ulica z prawej.svg 910m ul. Ligocka
Ikona ulica z prawej.svg 1230m ul. Wołowska
Ikona ulica z prawej.svg 1725m ul. Paprotna
Ikona ulica z prawej.svg 2520m ul. Irysowa
Ikona ulica rondo.svg 2935m Rondo Wiesława Kielara: ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Ikona ulica z prawej.svg 2980m ul. Ćwiczebna
Ikona ulica.svg 2980m ul. Pełczyńska
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Ulica Obornicka – ulica we Wrocławiu, trasa wylotowa z miasta łącząca północne jego dzielnice z miejscowościami znajdującymi się na drodze w kierunku Obornik Śląskich i Pełczyna (droga wojewódzka nr 342). Początek ulicy znajduje się dziś w centrum osiedla Polanka (na przedłużeniu osi ulic Kasprowicza i Broniewskiego); później Obornicka przecina ulicę Bałtycką i wiedzie w kierunku północno-zachodnim przez osiedla Różanka i Ligota do Lipy Piotrowskiej. Po około 3,2 kilometra[1], w okolicach stacji kolejowej Wrocław Osobowice, nazwa ulicy ulega zmianie na ul. Pełczyńską.

Pierwotnie dzisiejszą ulicą Obornicką wiodła droga prowadząca do Obornik wprost z przeprawy przez Odrę w miejscu dzisiejszych Mostów Trzebnickich. Do końca II wojny światowej ulica nosiła nazwę Obernigkerstraße. Zabudowa do końcowych dziesięcioleci XIX niemal wyłącznie wiejska (znajdował się tu m.in. folwark i dwór); pod koniec tego okresu w związku z rozbudową wrocławskiego węzła kolejowego i wytyczeniem przecinającej Różankę równoleżnikowo bocznicy i stacji towarowej zaczęły tu powstawać obiekty o charakterze przemysłowym (m.in. w latach 80. XIX wieku cukrownia rodziny Schoellerów pomiędzy ul. Parnickiego a Bezpieczną po stronie zachodniej, a po stronie wschodniej – w latach 1914-1919 – młyn Różanka, obecna fabryka makaronów "Danuta"; cegielnie przy ul. Ligockiej, wybudowany w 1936 kompleks koszar wojskowych, wykorzystywany dziś przez szkołę oficerską wojsk lądowych), dopiero w latach 30. pojawiły się przy Obornickiej budynki wielorodzinne typu miejskiego.

Do roku 1961 przy skrzyżowaniu ulicy Obornickiej z Paprotną znajdował się lokalny cmentarz[2] wsi Rosenthal (w 1928 włączonej w granice miasta Wrocławia, dzisiejszego osiedla Różanka). W związku z budową osiedla Polanka w latach 70. zlikwidowany został odcinek tej ulicy od Mostów Trzebnickich do styku z ulicą Broniewskiego[3].

Oprócz początkowego odcinka ulicy, przy którym dziś zlokalizowane są wielkopłytowe bloki osiedla mieszkaniowego i później kilku mniejszych budynków wielorodzinnych, na większości jej długości przebiega ona przez tereny niezabudowane lub zabudowane rozproszonymi obiektami o charakterze magazynowym lub przemysłowym. Na odcinku pomiędzy ulicą Bezpieczną a Paprotną wzdłuż zachodniej strony ulicy nadal zlokalizowane są zabudowania koszarowe z lat 30., dziś należące do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki oraz Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego.

W pierwszej połowie lat 80. XX wieku wytyczone zostało połączenie mostów Osobowickich z ulicą Żmigrodzką i Kamieńskiego, nazwane ulicą Bałtycką; ta nowa ulica przecięła ulicę Obornicką w jej początkowym odcinku i dzięki temu stworzyła dogodne połączenie tej przeprawy Odry z drogą wylotową do Obornik. Przy skrzyżowaniu Paprotnej z Obornicką, naprzeciw dawnego cmentarza, zlokalizowana jest dziś obszerna zajezdnia autobusowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, a na północnym końcu Obornickiej, gdzie przechodzi ona już w Pełczyńską, po zachodniej stronie ulicy znajduje się duży kompleks hurtowni wyrobów stalowych ("Centrostal"), a po wschodniej – ośmiohektarowy teren hurtowni rynku rolno-spożywczego ("Targpiast").

Przypisy

  1. 3216 metrów (Wykaz dróg przebiegających przez miasto Wrocław, publikacja ZDiUM, stan na dzień 6.01.2010)
  2. cmentarz na rogu ul. Paprotnej (po jej północnej stronie) i Obornickiej widoczny jest jeszcze na planie z roku 1956 i z roku 1960
  3. jeszcze na planie z roku 1978 zaznaczone jest połączenie Obornickiej z Mostami Trzebnickimi

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Na mapach: górze 51°08′28″N 17°01′37″E/51,141111 17,026944