Ulica prof. Michała Bobrzyńskiego w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica prof. Michała Bobrzyńskiego
Dębniki
Ilustracja
Widok odcinka między skrzyżowaniami z ulicą Czerwone Maki i Chmieleniec na północny wschód
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Długość

1,5 km

Przebieg
ul. Karola Bunscha, ul. Czerwone Maki
ul. Luciany Frassati-Gawrońskiej
ul. Drukarska
ul. Zachodnia
ul. Gronostajowa, ul. Ulica Stefana Grota-Roweckiego
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „ulica prof. Michała Bobrzyńskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „ulica prof. Michała Bobrzyńskiego”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „ulica prof. Michała Bobrzyńskiego”
Ziemia50°01′16,0″N 19°53′56,0″E/50,021111 19,898889

Ulica prof. Michała Bobrzyńskiego – ulica w Krakowie, w dzielnicy VII, na Dębnikach.

Na całej długości jest dwujezdniowa, z torowiskiem tramwajowym biegnącym po północnej stronie, oddanym do użytku na przełomie 2011 i 2012 roku.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Ulica zaczyna swój bieg na skrzyżowaniu z ulicą Czerwone Maki i ul. Karola Bunscha, gdzie staje się fizycznym przedłużeniem tej drugiej. Na początkowym odcinku, kilkadziesiąt metrów za skrzyżowaniem w kierunku północno-wschodnim, arteria ogranicza pętlę tramwajową „Czerwone Maki P+R”. Następnie na wysokości skrzyżowania z ulicą Luciany Frassati-Gawrońskiej, przecina także Jagiellońskie Centrum Innowacji oraz Bibliotekę Główną Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Kościół św. Jana Pawła II. Ulica kończy swój bieg na skrzyżowaniu z ulicą Stefana Grota-Roweckiego i ul. Zachodnią, gdzie jej przedłużeniem staje się ta pierwsza[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 60. XX wieku na terenach, po których obecnie przebiega ulica Michała Bobrzyńskiego, znajdowały się głównie pola uprawne. Zachowane ogólne plany zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru z tamtego okresu prezentują inną niż współczesna planowaną siatkę ulic[2]. Ulica w obecnym kształcie została wytyczona na początku XXI wieku jako dalsza część istniejącej już wcześniej ulicy Stefana Grota-Roweckiego[3].

Początkowo ulica była jednojezdniowa, z dwoma pasami ruchu. Na początku 2011 roku rozpoczęto przebudowę całej trasy, w ramach której dobudowano na całej długości drugą jezdnię, ścieżkę rowerową oraz torowisko tramwajowe. Od strony południowej na prawie całej długości wzniesiono ekrany akustyczne. Przebudowa zakończyła się w 2012 roku[4].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Od strony południowej dominuje wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa osiedla Europejskiego. Od strony północnej znajduje się torowisko tramwajowe, budynki mieszkaniowe, zakłady usługowe oraz budynki Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego[1].

Ulica prof. Michała Bobrzyńskiego jest w całości drogą dwujezdniową, czteropasmową (po dwa na jazdnię) drogą z torowiskiem tramwajowym, biegnącym wzdłuż ulicy od ul. Jana Brożka do pętli „Czerwone Maki P+R”, znajdującej się nieopodal skrzyżowania ulicy prof. Michała Bobrzyńskiego z ulicą Czerwone Maki i ul. Karola Bunscha. Na ulicy znajdują się cztery zespoły przystanków tramwajowo-autobusowych MPK Kraków – „Czerwone Maki P+R” (pętla tramwajowo-autobusowa), „Chmieleniec” (przy ulicy Luciany Frassati-Gawrońskiej), Kampus UJ (przy Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego) i „Ruczaj” (na skrzyżowania z ulicą Stefana Grota-Roweckiego). W otoczeniu arterii znajduje się m.in. osiedle Europejskie, pętla autobusowo-tramwajowa „Czerwone Maki P+R”, Jagiellońskie Centrum Innowacji, Biblioteka Główna Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Kościół św. Jana Pawła II, Kampus 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz inne punkty handlowe i usługowe[1].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Demart - Kieszonkowy Atlas Krakowa - Wydanie z 2007 roku

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Praca zbiorowa: Kraków plan miasta. Kraków: 2023. ISBN 978-83-8190-859-7.
  2. Przeglądarka opracowań kartograficznych. Biuro Planowania Przestrzennego - Urząd Miasta Krakowa. [dostęp 2024-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-10)].
  3. Jacek Majerczak, Agnieszka Wędrychowska, Kieszonkowy atlas Krakowa, Warszawa: Demart, 2007, ISBN 978-83-7427-293-3 [dostęp 2024-03-05].
  4. Pętle tramwajowe [online], www.kmk.krakow.pl [dostęp 2024-03-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]