Ultra-Mobile PC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wibrain B1
Samsung Q1 Ultra UMPC (Ultra-Mobile PC)

Ultra-Mobile PC (dawniej znane pod nazwą kodową Origami Project) – platforma sprzętowa, rozwijana przez firmy Microsoft i Intel. Ma ona konkurować z palmtopami. Pierwsze prototypy zostały pokazane na targach CeBit 2006 w Hanowerze. Na razie pracuje tylko z systemem Windows XP Tablet PC Edition, ale niedługo pojawi się na wszystkie możliwe platformy. Jest to więc urządzenie łączące wszystkie zalety i możliwości laptopów z mobilnością i małymi rozmiarami palmtopów. UMPC już pojawia się w sklepach komputerowych.

Firmy Microsoft oraz Intel wspólnie opracowały nowy typ komputerów Ultra-Mobile PC. Projekt "Origami Project" zakładał stworzenie przenośnego komputera typu tablet PC o bardzo niewielkich wymiarach i wydłużonym czasie pracy na baterii. Jak widać, efekt przerósł najśmielsze oczekiwania ekspertów. Wystarczy wspomnieć o słynnej kampanii promocyjnej Origami, czyli tajemniczych flashach na stronie Origami Project. Kiedy wszyscy w zaintrygowaniu czekali na to, cóż będzie tym nowym produktem, informatycy Microsoftu ujawnili szczegóły dotyczące Origami.

UMPC ma zapełnić lukę dzielącą palmtopy i komputery typu notebook. Ten przenośny "pececik" o wadze poniżej 1 kg wyposażono w dotykowy ekran i notebookowe komponenty. Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu Windows XP Tablet PC Edition 2005, jednak możliwe będzie prawdopodobnie zainstalowanie innych systemów, np. Linux. W późniejszych wersjach będzie możliwe zainstalowanie systemów Windows XP i Vista w wersjach na PC, włącznie z aplikacjami napisanymi dla komputerów stacjonarnych. Origami jest produkowane przez różnych producentów, więc mamy ogromnie szeroki wybór markowych modeli tego urządzenia.

UMPC to w zasadzie pełnoprawny notebook, wyposażony w dotykowy, 7-calowy ekran o rozdzielczości 800x480 i najczęściej pozbawiony klawiatury. Jego sercem jest niskonapięciowy procesor Intel Celeron M lub Intel Pentium M o zegarze 900-1000 MHz. Można do niego podłączyć szereg urządzeń peryferyjnych, tak jak do zwykłego domowego PC. Poza tym urządzenia Origami porozumiewają się bezprzewodowo, co umożliwia wymianę danych, interakcję, grę w gry sieciowe. Każde Origami współpracuje też z szeregiem innych, bezprzewodowych urządzeń domowych.

Firmy Microsoft, Intel, Samsung, ASUS i ECS wspólnie opracowały nowy typ komputerów Ultra-Mobile PC. Projekt znany dotychczas pod nazwą "Origami Project" zakładał stworzenie przenośnego komputera typu tablet PC o bardzo niewielkich wymiarach i wydłużonym czasie pracy na baterii. Po premierze systemu Windows Vista będzie też dostępne pod kontrolą tego systemu w specjalnej wersji dla UMPC.

Origami jest urządzeniem mniejszym niż standardowe laptopy, ale większym niż palmtopy. Pracuje pod kontrolą systemu zbudowanego na podstawie Windows XP i ma ciekawy zestaw funkcji. Obsługuje GPS i standardy komunikacji bezprzewodowej takie jak Bluetooth, Wi-Fi i telefonię komórkową trzeciej generacji.

Urządzenie ewuolowało w kierunku urządzeń MID[1]

Komputery MID (Mobile Internet Device) to nowe określenie dla urządzeń tworzonych w oparciu o platformę Intel Centrino Atom, zwykle w oparciu o dystrybucje Linuksa, jednak są wyjątki od powyższej reguły (Aigo P8888W, Gigabyte M528, Viliv S5 Premium Air MID)

MID jest przenośnym komputerem kieszonkowym pozwalajacym na dostęp do internetu na ulicy, w autobusie czy sklepie. Nierzadko wyposażony jest w modem internetowy HSDPA pozwalający na dostęp do internetu dzięki operatorom telefonii komórkowej. MID jest bezpośrednim konkurentem klasy PDA, jest na tyle mały, że można go schować w większej kieszeni, waży niewiele, jest wydajny, pozwala na pracę z "dorosłymi" klientami poczty i przeglądarkami.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy