umask

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

umask (user mask) jest poleceniem interfejsu POSIX, które odpowiada za ograniczanie praw dostępu [2]. Umożliwia podanie aktualnej tzw. maski użytkownika (maski uprawnień). Maska to zestaw ósemkowych wartości, który jest wykorzystywany do przypisywania uprawnień dla nowych plików w systemach Linux i Unix. Aby otrzymać zestaw uprawnień należy od odpowiedniego trybu dostępu, czyli zestawu domyślnych uprawnień, odjąć zawartość maski[3].

Użycie[4][edytuj | edytuj kod]

umask [-p] [-S] [mode]
argument znaczenie
mode maska dla tworzonych plików
-S drukuje maskę w formie symbolicznej
-p wyjście w formie w jakiej może być użyte jako wejście

mode określa w jaki sposób ma się zachować dana maska. Gdy ten argument zostanie pominięty, to zostanie wydrukowana aktualna wartość maski. Jeżeli mode zacznie się od cyfry, zostanie zinterpretowana jako liczba w systemie ósemkowym. W przeciwnym wypadku zostanie zinterpretowana jako maska w formie symbolicznej.

Bity uprawnień[edytuj | edytuj kod]

Każdy plik posiada zestaw bitów uprawnień. Wyróżnia się bity uprawnień dla użytkownika (właściciela), grupy i pozostałych. Każda z tych wartości zapisana jest na 3 bitach, więc możliwe wartości należą do zakresu [0, 7]. Poza tym w bitach dotyczących użytkownika, pierwszy bit odpowiada za prawo do odczytania zawartości pliku, drugi za prawo do modyfikacji zawartości danego pliku a trzeci za prawo do wykonywania (analogicznie dla grupy i pozostałych). Gdy do pliku przypisany zostanie zestaw uprawnień 777, to wszyscy będą mieli do niego pełne uprawnienia. Przy domyślnych ustawieniach pliki są tworzone z trybem dostępu 666 a katalogi 777.

Nowe pliki (nie będące katalogami) tworzone dla maski 022 będą miały uprawnienia 644 - oznacza to, że właściciel pliku będzie miał do niego prawo odczytu i zapisu a grupa oraz pozostali będą mieli tylko prawo do odczytu. Dla tej samej maski katalogi otrzymają uprawnienia 755[3].

Katalogi[edytuj | edytuj kod]

Katalogi są specjalnym rodzajem plików z prawem wykonywania. Aby odróżnić je od zwykłych plików, wykorzystywana jest dodatkowa wartość podawana przed bitami uprawnień[3].

Przypisy

  1. umask Man Page (ang.) [dostęp 2012-07-07]
  2. Artur Pyszczuk's blog... umask - Maska użytkownika (ang. user mask) [dostęp 2012-07-07]
  3. 3,0 3,1 3,2 What is Umask and How To Setup Default umask Under Linux? (ang.) [dostęp 2012-07-07]
  4. umask Man Page (ang.) [dostęp 2012-07-07]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]