Upasani Maharadż

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Upasani Maharadż

Upasani Maharadż (ur. 15 maja 1870, zm. 24 grudnia 1941) – indyjski guru, uważany przez swoich zwolenników za satguru. Mieszkał w miejscowości Sakori, w stanie Maharashtra. Był najsłynniejszym uczniem Sai Baba z Shirdi. Był mistrzem duchowym sławnego świętego indyjskiego - Meher Baba.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Upasani Maharadż urodził się w hinduistycznej rodzinie bramińskiej we wsi Satana, w Indiach, w dystrykcie Nashik. Jego ojcem był Govind Shastri, a jego matką Rukhmini Shastri.

Trzykrotnie żonaty, z czego każde małżeństwo skończyło się śmiercią małżonki. Wielokrotnie podejmował różnego rodzaju sadhany (praktyki duchowe), dotyczące celibatu, a w reszcie skrajne głodówki, które doprowadziły jego ciało do wyniszczenia bliskiego śmierci. Po porzuceniu umartwiania się zaczął słyszeć dziwny, przeszkadzający głos. Ten głos, oraz inne trudności, sprawiały, że wyruszał w duchowe poszukiwania i spotkał swego guru - Sai Babę z Shirdi. Ten zlecił mu życie w położonej 3 mile dalej miejscowości Sakori, w świątyni boga Khandoby, gdzie mieszkał przez wiele lat w towarzystwie żyjących tam węży i skorpionów kontynuujac swój tapas.

Nauki[edytuj | edytuj kod]

Upasni Maharadż nauczał, że istnieją trzy zasady moralne, sprawiające, że życie staje się życiem w pełnym tego słowa znaczeniu:[1]

    • Nie sprawiaj innym kłopotów,
    • Pomagaj innym i bądź w tym praktyczny, nawet jeśli napotykasz na swojej drodze cierpienie,
    • Bądź zadowolony i staraj się nie ingerować zbyt mocno w nurt życia.

Meher Baba[edytuj | edytuj kod]

Upasani Maharadż był drugim głównym nauczycielem Meher Baby. Gdy Shirdi Sai Baba przyprowadził dojrzewającego do duchowej misji Meher Babę, pierwsze co zrobił Upasani, to podniósł kamień i rzucił raniąc go w czoło. Zapoczątkowało to kolejny etap rozwoju Meher Baby. (Poprzedni etap rozpoczęła Hazrat Babadżan pocałunkiem w czoło). Przebywał z nim w latach 1914 - 1921 w Sakori.

Mahatma Gandhi[edytuj | edytuj kod]

Upasani znany jest ze swoich wypowiedzi dotyczących seksualności. Gandiego zaszokował, gdy obnażywszy się przed nim rzekł: "Możesz być wielkim człowiekiem, ale jakie to ma dla mnie znaczenie?" [2].

Małżeństwo wedyjskie[edytuj | edytuj kod]

W "zastępstwie" boga Brahmy poślubił równocześnie 25 dziewic zgodnie z wedyjską ceremonią brahma-vivaha. Podczas tej szokującej dla Indusów celebracji, trzymał w dłoni posążek Kryszny [3].

Przypisy

  1. The Talks of Shri Sadguru Upasni Maharaj. 1950
  2. Jacek Sieradzan: Szaleństwo w religiach świata. Wyd. 1. Kraków: Wydawnictwo Wanda, 2005, s. 379. ISBN 83-89448-16-5.
  3. Jacek Sieradzan: Szaleństwo w religiach świata. Wyd. 1. Kraków: Wydawnictwo Wanda, 2005, s. 379. ISBN 83-89448-16-5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Anne Bancroft: Współcześni mistycy i mędrcy. Warszawa: JACEK SANTORSKI & CO, 2002. ISBN 83-88875-41-8.