Uplifting trance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uplifting trance
Pochodzenie Europa
Czas i miejsce powstania koniec lat 90. – Niemcy
Instrumenty syntezatory, samplery, automaty perkusyjne
Największa popularność obecnie
Gatunki pokrewne Trance

Uplifting trance – termin często używany jako określenie głównego nurtu trance charakteryzującego się lekkimi, utrzymanymi w duchu pozytywnym melodiami z dodatkiem kobiecych głosów.

Jako brzmień głównych używa się najczęściej brzmień, które nie są agresywne, nadające panoramę i rozmycie, używa się także wszelkiego rodzaju brzmień fantasy o podobnej charakterystyce efektów, ale w skład wchodzą leady wyróżniające się soczystością i miękkością. Brzmienia pianina o rozmytej barwie z dodatkiem echa.

Ciekawą rzeczą jaka występuje w tymże gatunku jest odmienna kompresja, która wyróżnia go spośród innych gatunków muzycznych. Nacisk jest kładziony na dwa zakresy kompresji:

  • Pierwszym jest zakres pasma od 40 Hz do 160 Hz, mającym na celu dać jak najlepsze odczucie głębi basu. Kick jest bardzo dobrze słyszalny i wyczuwalny. Co ciekawe jego charakterystyka sięga wysokich tonów.
  • Drugim jest pasmo sięgające od 6 kHz aż po 16 kHz. I w tymże zakresie najczęściej ubite są wszelkie brzmienia i elementy perkusyjne. Jedynym elementem zajmującym pasmo poniżej podanych tu wartości przypada brzmieniom typu pluck.

Ciekawym zjawiskiem jest najczęściej totalne pominięcie pasma o wartości 1 kHz. Zjawisko to praktycznie występuje w każdej produkcji. Gatunek ten charakteryzuje specyficzna gra przynajmniej dwiema liniami basowymi, z czego jedna pozbawiona jest niższych tonów, grająca najczęściej w linii arpeggio z dodatkiem delayów i pogłosu. Druga linia basowa gra najczęściej dolne partie skali pomiędzy 40-80 Hz, nadając głębię.

W gatunku tym daję się zauważyć wiele elementów napędzających klimat. Dzieje się to za sprawą brzmień zaliczanych do plucków i arpów generowanych najczęściej własnoręcznie, które wzbogacone są przez odpowiednio ustawiony efekt delay, powielając nutę, tworząc linie melodyczną, która wypełnia pustą przestrzeń pomiędzy głównymi nutami w piano rollu. Następnym elementem nadającym produkcji pędu są elementy perkusyjne, tj. hi-haty - niezwykle częste i ustawione gęsto, grające na odpowiednim zakresie, najczęściej zaczynającym się od 10 kHz. Jako dopełnienie stosowane są clapy odróżniające się od pozostałych, najczęściej długie i o specyficznej barwie przesteru. Najczęściej używanymi efektami są tzw. efekty typu "fade in" i "fade out" mające wprowadzać lub zakańczać daną frazę.