Urszula (wokalistka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy wokalistki Urszuli. Zobacz też: Urszula – imię żeńskie.
Urszula
Urszula-2a.jpg
Sesja zdjęciowa Urszuli do płyty Dziś już wiem (2010)
Imię i nazwisko Urszula Kasprzak
Pseudonim Urszula
Data i miejsce urodzenia 7 lutego 1960
Lublin
Instrument gitara, instrumenty perkusyjne[1], instrumenty klawiszowe, akordeon
Gatunek rock[2], soft rock[3], pop rock[4]
Zawód wokalistka
Aktywność od 1982
Wytwórnia płytowa Universal Music Polska
Powiązania Ryszard Kniat (1980)
Budka Suflera (1982-1989)
Klincz (1985, 1987)
Seweryn Krajewski (1985, 1989)
Andrzej Korzyński (1986)[5]
Stanisław Zybowski (1988-2001)
Grzegorz Ciechowski (1989)
Kayah (1997)
Maciej Gładysz (2001-2011)
Liczba albumów 17
Liczba singli 25
Współpracownicy
ZESPÓŁ:
Krzysztof Poliński
Sławomir Piwowar
Michał Burzymowski
Sławek Kosiński
Piotr Mędrzak
Dorota Kopka – Broniarz
Robert Kurpisz – MANAGEMENT
Monika Mysza – PROJECT MANAGER, KONCERTY
Zespół
Jumbo
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach
Strona internetowa

Urszula Kasprzak (ur. 7 lutego 1960 w Lublinie[6]) – polska wokalistka rockowa i autorka tekstów, znana jako Urszula.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

W dzieciństwie uczyła się gry na fortepianie i akordeonie. Ukończyła VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie. Uczęszczała także na zajęcia w lubelskim Studium Piosenki. W roku 1977 jako amatorka uczestniczyła w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Piosenką "Kopciuszek" wyśpiewała główną nagrodę – Złoty Samowar.

W 1978 wystąpiła w koncercie debiutantów na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu z piosenką "Umieć żyć", która jednak przeszła bez echa.

Urszula zaprzestała śpiewania i podjęła studia na UMCS w Lublinie. W roku 1980 została jednak zaproszona do udziału w Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie towarzyszyła wykonawcom w chórkach. W tym samym czasie Urszula nagrała w poznańskim studio sześć piosenek z Ryszardem Kniatem (późniejszym liderem grupy Klincz) oraz towarzyszyła Majce Jeżowskiej w chórkach w nagraniu jej debiutanckiej płyty.

Przełomowa współpraca z Budką Suflera[edytuj | edytuj kod]

Na przełomie lat 1981 i 1982 miały miejsca ważne dla Urszuli wydarzenia. Romuald Lipko (lider Budki Suflera) za namową Jerzego Janiszewskiego zgodził się skomponować dla Urszuli kilka piosenek. Nagrań dokonano 15 czerwca 1982 roku w poznańskim studio Polskiego Radia. Były to utrzymane w poprockowej stylistyce utwory: "Fatamorgana '82", "Bogowie i demony" i "Luz blues w niebie same dziury". Piosenką "Fatamorgana '82" Urszula zadebiutowała w lipcu w jednym z sobotnich bloków programu Zapraszamy do Trójki programu III Polskiego Radia. W tydzień potem już była notowana na liście przebojów tej radiostacji. Pozostałe utwory ukazały się pod koniec 1982 na pierwszym singlu Urszuli i także szybko podbiły krajowe listy przebojów. Lipko postanowił komponować dla Urszuli kolejne piosenki. Tak zaczęły się owocne lata współpracy Urszuli z Budką Suflera, jako zespołem towarzyszącym, bo nigdy nie była jego wokalistką. Na koncertach zawsze przedstawiano ich jako Urszula i Budka Suflera, bądź Urszula z towarzyszeniem Budki Suflera.

Na początku 1983 na listy trafił utwór "Ciotka P.". Największy sukces odniosła jednak ballada "Dmuchawce, latawce, wiatr", która w konkursie Polskiego Radia i Telewizji została uznana za Największy Przebój Roku. Utwór doczekał się także anglojęzycznej wersji "Slowly Waking"[7], która weszła na listę przebojów Radia Luksemburg. Kolejnymi przebojami stały się ballada "Michelle ma belle", "Rodezja – finezja" oraz hardrockowa "Totalna hipnoza". Wszystkie te nagrania wypełniły debiutancki album wokalistki Urszula, wydany w tym samym roku. Urszula zdobyła wówczas wiele nagród na zagranicznych festiwalach piosenki: drugie miejsce na szwedzkim Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, nagrodę pisma Mlada fronta na czeskim festiwalu Intertalent'83 w Pradze, a także wygrane na festiwalach w Berlinie, Dreźnie, Rostocku i Norymberdze[8].

W 1984 roku Urszula przedstawiła odmienny, mniej rockowy, zdominowany przez instrumenty klawiszowe repertuar[9]. Już jego pierwsza odsłona, "Malinowy król", okazała się jednym z największych przebojów roku. W tym samym czasie Urszula wystąpiła w musicalu Katarzyny Gaertner Żeglując w dobry czas, gdzie wyśpiewała przebój "Polka idolka". Później popularność zyskały kolejne piosenki przygotowane na drugi album: "Podwórkowa kalkomania", ballada "Wielki odlot", "Szał sezonowej mody" i "Twoje zdrowie mała". W 1985 roku, z dużym opóźnieniem zostały wydane na płycie Malinowy król. W tym samym roku Urszula zadebiutowała na srebrnym ekranie. Zagrała samą siebie w filmie Ryszarda Rydzewskiego Alabama, gdzie wraz z Budką Suflera wykonywała piosenki z nowej płyty. Na listy przebojów trafiła wówczas pochodząca z niego wokaliza "Temat Bożeny", która również trafiła na album[8].

Wkrótce po wydaniu tej płyty na listy przebojów trafił premierowy utwór nagrany z Budką Suflera, "Próba sił". Urszula zagrała ponadto pierwszą rolę aktorską, w filmie Romana Załuskiego Och, Karol. Film promowała piosenka "Baw mnie", zaśpiewana przez Urszulę wraz z Sewerynem Krajewskim. W tym samym roku artystka nagrała już materiał na trzeci album oraz przebój "Pod latarnią" na płytę zespołu Klincz, promowane dopiero od 1986 roku. Rok 1985 dla Urszuli był ważny także w życiu osobistym. Poznała swojego przyszłego męża i muzycznego partnera Stanisława Zybowskiego, który zaczął wtedy grać koncerty z Budką Suflera. W 1986 wokalistka wystąpiła w kolejnym filmie Załuskiego, Głód serca oraz w jednym odcinku serialu kryminalnego Pawła Karpińskiego Na kłopoty Bednarski[8].

Na płycie zatytułowanej Urszula 3, wokalistka przedstawiła tym razem bardziej gitarowe brzmienie. Promował ją hit "Powiedz, ile masz lat", a na listy przebojów trafiły jeszcze ballada "Kto zamiast mnie", "Jestem ogniem", "Bez toastów", a w 1987 "Czeska biżuteria". Podobnie jak poprzedni album, ten również wyszedł z ogromnym opóźnieniem, już po wypromowaniu wszystkich przebojów, a więc dopiero w 1987 roku. W tym czasie Urszula zaśpiewała utwór "Sweet, Sweet Tulipan" – temat przewodni serialu telewizyjnego Tulipan oraz kolejny przebój z zespołem Klincz, "Koty"[8].

Przemiana stylistyczna[edytuj | edytuj kod]

W lutym 1987 Urszula ruszyła w półroczną trasę koncertową po USA. Ważniejsze miejsca występów to: Beacon Theatre na Broadwayu, dyskoteka Red Parrot na Manhattanie, polonijny klub Polonez w Chicago, Cardinale Club, a także uczelnie w takich miastach jak Filadelfia, Waszyngton, Detroit, Chicago, Nowy Jork, Boston. W tym samym roku urodził się syn Urszuli i Stanisława Zybowskiego, Piotr.

W roku 1988 Urszula powróciła z USA i wydała ostatni album nagrany z Budką Suflera[10], a pierwszy wyprodukowany przez Stanisława Zybowskiego, zatytułowany Czwarty raz. Na tej płycie Urszula po raz pierwszy zaśpiewała także własne teksty. Połowę piosenek skomponował jej dotychczasowy kompozytor Romuald Lipko, a drugą połowę, tę bardziej rockową, Zybowski. Płyta przeszła jednak bez echa, promowana umiarkowanymi przebojami "Raz", "Czy to miłość to co czuję" i "Niebanalne życie"[8].

Z USA Urszula przywiozła ponadto pierwszy polski album kompaktowy z muzyką rozrywkową, The Best of Urszula & Budka Suflera, wydany przez Rock Studio z Nowego Jorku. W tym samym roku z wielkim późnieniem trafiła na rynek płyta zespołu Klincz Jak lodu bryła, firmowana z Urszulą, zawierająca ich dwa dotychczasowe wspólne przeboje[8].

W roku 1989 Urszula wystąpiła podczas koncertu Polska Promocja na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie z nowym zespołem Jumbo, którego liderem był Stanisław Zybowski. Zaprezentowała nowy, bardziej drapieżny, rockowy wizerunek oraz kolejny przebój, balladę "Rysa na szkle". Na niektóre listy przebojów trafił później utwór "Smutno jest w zoo".

Lata 1990-1994 Urszula spędziła w Stanach Zjednoczonych, gdzie koncertowała dla publiczności polskiej i amerykańskiej. W 1992 roku na rynek trafiła w końcu płyta nagrana z Jumbo, już zdecydowanie rockowa Urszula & Jumbo. Oprócz "Rysy na szkle", tutaj w wersji anglo-polskojęzycznej jako "I Am On My Own" i "Smutno jest w zoo", nie przyniosła żadnych innych hitów, kompletnie pozbawiona promocji i zignorowana przez wszystkie czołowe stacje radiowe i telewizyjne. W tym samym roku ukazały się również kompilacje Best of Budka Suflera & Urszula oraz wydana w Stanach Zjednoczonych w limitowanym nakładzie z okazji jubileuszu dziesięciolecia jej działalności artystycznej, Greatest Hits of Urszula z niemal identycznym zestawem nagrań[8].

Wielki powrót[edytuj | edytuj kod]

W 1994 roku Urszula wzięła udział w amerykańskiej trasie koncertowej Budki Suflera z okazji dwudziestolecia istnienia zespołu, kontynuowanej z nią także w Polsce. Wokalistka postanowiła przypomnieć się na polskim rynku utworem "Bez ciebie nie ma mnie", na płycie wydanym dwa lata później jako "Euforia" oraz coverem szlagieru "Konik na biegunach". Dopiero ten cover okazał się "strzałem w dziesiątkę" i przywrócił Urszulę na szczyt. Rok później umiarkowaną popularność zdobyła ballada "Woodstock '94".

Absolutny przełom nastąpił dopiero w 1996 roku, kiedy na listy przebojów trafił jeden z największych hitów w karierze Urszuli, "Na sen"[11]. Już wkrótce, 21 marca, na rynek trafił długo oczekiwany powrotny album artystki, Biała droga. Ponownie utrzymany w rockowych klimatach album szybko zyskał miano multiplatynowej płyty. Okazał się największym bestsellerem w jej karierze, osiągając nakład ponad 800 tys. egzemplarzy. Na szczyty list przebojów trafiły również: "Niebo dla Ciebie", "Ja płaczę" i już w 1997 tytułowa "Biała droga"[8].

Wkrótce po premierze płyty Urszula uczestniczyła w festiwalu w Opolu oraz Sopot Rock Festiwal, a także na koncercie "Przystanek Woodstock" dla 30-tysięcznej widowni na lotnisku pod Szczecinem.

Jeszcze w tym samym 1996 roku Urszula zarejestrowała materiał na płytę koncertową Akustycznie, która ukazała się 6 grudnia i zdobyła status platynowej płyty, z nakładem ponad 120 tys. sztuk. Ta płyta przyniosła także przebój "Coraz mniej", który jest polskojęzyczną wersją piosenki "Wishing Well" z płyty Urszula & Jumbo. Płytę promowała również nowa wersja hitu "Dmuchawce, latawce, wiatr". W 1997 Urszula nagrała w duecie z Kayah premierowe nagranie na kompilację "Playboy Play..." firmowaną przez miesięcznik "Playboy", pod tytułem "Uwierz, to nie ja"[8].

23 listopada 1998 odbyła się premiera płyty Supernova, która również uzyskała status platynowej płyty i nakład ponad 120 tys. sztuk. Album przyniósł jeden z najpopularniejszych przebojów roku, "Anioł wie..." i nową wersję nagrania "Rysa na szkle". Na listy przebojów trafiły także single "Dnie-ye!", "Żegnaj więc" i "Depresja".

26 kwietnia 2001 ukazał się album Udar. Promujący go jako pierwszy, tytułowy singiel, przeszedł bez echa. Kolejne, "Piesek twist", "Klub samotnych serc" i "Progress", odniosły umiarkowany sukces. Album nie powtórzył więc sukcesu poprzednich płyt. Został nagrodzony Złotą płytą za sprzedaż 35 tys. kopii. 25 sierpnia podczas Sopot Festival Urszula otrzymała jednak najwyższe trofeum, jakie artysta może zdobyć na festiwalu w Sopocie – statuetkę Bursztynowego Słowika za całokształt dokonań artystycznych[9].

Również w 2001 roku do zespołu Urszuli dołączył znany gitarzysta rockowy Maciej Gładysz, zastępujący często na koncertach chorego Stanisława Zybowskiego. 22 listopada 2001 w warszawskim szpitalu Akademii Medycznej mąż Urszuli zmarł.

17 czerwca 2002 ukazał się dwupłytowy album The Best przygotowany przez Urszulę i jej męża z okazji dwudziestolecia pracy artystycznej. Na pierwszej płycie zebrano 12 największych przebojów Urszuli autorstwa Zybowskiego. Kompilację wzbogacił także jeden premierowy utwór "To, co było raz", który ukazał się na singlu promującym tę kolekcję. Na drugiej, w wersjach koncertowych, umieszczono 11 utworów, w tym 5 przebojów z okresu współpracy z Budką Suflera i 5 rockowych z lat 90. Album uzyskał status złotej płyty, osiągając sprzedaż ponad 35 tys. sztuk[9].

Dekada oczekiwania[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku, jako dodatek do miesięcznika Przyjaciółka, ukazał się pierwszy w karierze wokalistki album z kolędami.

W 2003 roku Urszula wzięła udział w projekcie RMF FM i nagrała dwa covery światowych przebojów z polskimi tekstami na płytę RMF FM – Moja i Twoja muzyka: "Kto by Cię chciał pokochać" z repertuaru Boba Marleya ("Could You Be Loved") – singel promowany teledyskiem – oraz "Jeśli mnie nie znasz" z repertuaru grupy Simply Red ("If You Don't Know Me By Now"). W tym samym roku Urszula wzięła też udział w kampanii społecznej Możesz zdążyć przed rakiem, w ramach której zaśpiewała piosenkę "Gdy mi ciebie zabraknie" na płycie Ladies oraz wystąpiła w galowym koncercie, promującym ten album, nagrany przez czołowe polskie wokalistki[9].

W tym samym roku ukazał się mini-album Urszuli z piosenkami dla dzieci, będący dodatkiem do tygodnika "Gala". Wtedy też na świat przyszedł jej drugi syn, Szymon, z nowego związku. Urszula związała się z Tomaszem Kujawskim, który dotąd dbał o nagłośnienie podczas jej koncertów.

22 listopada 2003 roku na rynek trafiła kolejna kompilacja hitów Urszuli, Złota Kolekcja: Baw mnie. W maju 2004 roku Urszula wzięła udział w specjalnym koncercie Budki Suflera, zorganizowanym podczas festiwalu w Opolu dla uczczenia 30-lecia zespołu. Zaraz potem, 28 czerwca, ukazała się następna kompilacja, GWIAZDY XX WIEKU: Urszula, największe przeboje, część 1, która w rzeczywistości powtarzała piosenki z płyty Akustycznie. Niespełna trzy miesiące później, 20 września, została wydana druga część kompilacji, GWIAZDY XX WIEKU: Urszula, największe przeboje, część 2, zawierająca przeboje, które Urszula wylansowała po swoim powrocie na rynek muzyczny w połowie lat dziewięćdziesiątych.

Na początku 2005 roku Urszula wspólnie z innymi czołowymi polskimi wokalistami nagrała utwór "Pokonamy fale" w ramach akcji charytatywnej na rzecz ofiar tsunami na Oceanie Indyjskim.

We wrześniu 2005 roku ukazał się nowy singiel artystki "Dziś już wiem", poświęcony zmarłemu mężowi Urszuli, Staszkowi Zybowskiemu. Muzykę stworzył Łukasz Pilch, gitarzysta Budki Suflera. Utwór okazał się wielkim przebojem, jednak zapowiadany wówczas nowy album nie ukazał się przez blisko pięć kolejnych lat[9].

W grudniu 2005 roku, jako dodatek do "Gazety Wyborczej" ukazał się kolejny album wokalistki z kolędami, nagrany wspólnie z Poznańskim Chórem Chłopięcym.

W czerwcu 2006 roku Urszula pojawiła się na festiwalu w Opolu. Wystąpiła w dwóch koncertach: w Superjedynkach wykonała hit "Dziś już wiem", który walczył o tytuł Przeboju Roku, zaś podczas koncertu Premiery Gwiazd zaśpiewała utwór "Nie znam", na płycie wydany jako "Kayla".

W 2008 roku Urszula nagrała wspólnie z zespołem Czarno-Czarni piosenkę "Pierwszy wiersz" na ich płytę Nudny Świat, której premiera odbyła się w listopadzie 2009 roku.

W czerwcu 2009 roku premierę radiową miał pierwszy od czterech lat singiel Urszuli, "Wstaje nowy dzień", zwiastujący nową płytę. Utwór skomponował niegdyś Zybowski. Singiel ten przez kilka miesięcy gościł na listach przebojów w wielu lokalnych rozgłośniach radiowych.

W drugiej połowie 2009 roku Urszula gościnnie wystąpiła z Budką Suflera na koncertach z okazji 35-lecia istnienia zespołu: w sierpniu podczas Sopot Hit Festiwal, w październiku w katowickim Spodku oraz w listopadzie na kilku koncertach w USA.

9 kwietnia 2010 odbyła się premiera od lat oczekiwanego albumu Urszuli, Dziś już wiem[3]. Nowe piosenki utrzymane były w stylistyce soft rockowej. Płytę promował utwór "Każdy z nas ma", skomponowany przez gitarzystę zespołu Wilki, Mikisa Cupasa. Obok Pilcha i Cupasa wśród kompozytorów nowych utworów znalazł się także Sebastian Piekarek, a teksty do nich napisali, oprócz samej wokalistki, Krzysztof Jaryczewski, Beata Kozidrak, Luiza Staniec, Maciej Winogrodzki i Grzegorz Walczak. Album wyprodukował Maciej Gładysz, który po śmierci Stanisława Zybowskiego został kierownikiem muzycznym zespołu Urszuli. Na listy przebojów trafił jeszcze utwór "Skaczę na dach"[9]. Album uzyskał status złotej płyty i nakład 15 tys. sztuk[12].

6 sierpnia album ten został dodatkowo wydany na karcie pamięci, jako pierwsze polskie wydawnictwo wydane w formacie Flash Music[13]. 29 października ukazała się reedycja albumu, zawierająca CD z utworami z podstawowej wersji płyty oraz DVD z 17 teledyskami Urszuli, wyselekcjonowanymi z całego okresu jej kariery. W znalezieniu pierwszych klipów pomagali fani[14]. Reedycję płyty promował utwór "Ten drugi"[15].

22 sierpnia 2011 ukazały się kompaktowe reedycje wszystkich czterech albumów Urszuli nagranych z Budką Suflera[16].

W lutym 2012 roku ukazała się płyta zespołu Jary Band "Trudno powiedzieć", promowana duetem z Urszulą "Jesteś tu".

27 sierpnia 2013 ukazał się dziesiąty studyjny album artystki, Eony Snu. Zapowiadał go singiel "Miłość", będący polskojęzyczną, a do tego balladową wersją skomponowanego przez Stanisława Zybowskiego utworu "I Really Have To Go" z płyty Urszula & Jumbo[17]. Kolejnym singlem promującym płytę był utwór "Kamienie". Głównym kompozytorem i producentem albumu był gitarzysta Piotr Mędrzak, który po odejściu Macieja Gładysza z zespołu w 2011, został jego nowym kierownikiem muzycznym. Znalazły się na niej również trzy kompozycje Sebastiana Piekarka. Urszula napisała większość tekstów, była też współkompozytorką kilku piosenek i współproducentką płyty. Album został nagrany z wykorzystaniem sprzętu analogowego. Masteringiem zajął się Greg Calbi, znany ze współpracy m.in. z Johnem Lennonem. Brzmienie płyty nawiązuje do najsłynniejszego albumu Urszuli, czyli Biała droga[18].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Urszula ma dwóch synów: Piotra, urodzonego w 1987 roku ze związku z Stanisławem Zybowskim oraz Szymona, urodzonego w 2003 roku ze związku z Tomaszem Kujawskim.

Zespół[edytuj | edytuj kod]

Obecni członkowie[edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Płyty długogrające[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Wytwórnia
1983 Urszula Savitor
1985 Malinowy król Polton
1987 Urszula 3 Arston
1988 Czwarty raz Polskie Nagrania
1988 The Best of Urszula & Budka Suflera Rock Studio New York
1992 Urszula & Jumbo Rock Studio New York / Polton
1992 Best of Budka Suflera & Urszula TA Music
1992 Greatest Hits of Urszula Rock Studio
1996 Biała droga Zic Zac
1996 Akustycznie Zic Zac
1998 Supernova BMG Poland
2001 Udar BMG Poland
2002 The Best BMG Poland
2003 Złota Kolekcja: Baw mnie EMI Music Poland
2004 GWIAZDY XX WIEKU: Urszula, największe przeboje, część 1 BMG Poland
2004 GWIAZDY XX WIEKU: Urszula, największe przeboje, część 2 BMG Poland
2010 Dziś już wiem Magic Records
2013 Eony Snu Universal Music Polska

Single promocyjne[edytuj | edytuj kod]

Rok Singel Album Wytwórnia
1982 Luz-blues, w niebie same dziury Urszula Tonpress
1996 Na sen Biała droga Zic Zac
1996 Niebo dla ciebie Biała droga Zic Zac
1996 Ja płaczę Biała droga Zic Zac
1996 Coraz mniej Akustycznie Zic Zac
1997 Biała droga Biała droga Zic Zac
1997 Akustycznie Akustycznie Zic Zac / BMG Poland
1998 Anioł wie...
Supernova
BMG Poland / Zic Zac
1998 Dnie-ye! BMG Poland / Zic Zac
1998 Żegnaj więc BMG Poland / Zic Zac
1999 Rysa na szkle BMG Poland / Zic Zac
1999 Depresja BMG Poland / Zic Zac
2000 Udar
Udar
BMG Poland / Zic Zac
2001 Piesek twist BMG Poland
2001 Klub samotnych serc BMG Poland
2001 Progress BMG Poland
2002 To, co było raz (nie wróci już) The Best BMG Poland / Zic Zac
2003 Kto by Cię chciał pokochać RMF FM - Moja i Twoja muzyka RMF FM/Art FM /Scena FM
2005 Dziś już wiem
Dziś już wiem
Magic Records
2009 Wstaje nowy dzień Magic Records
2010 Każdy z nas ma Magic Records
2010 Skaczę na dach Magic Records
2010 Ten drugi Magic Records
2013 Miłość
Eony Snu
Universal Music Polska
2013 Kamienie Universal Music Polska

Występy gościnne[edytuj | edytuj kod]

Rok Album Wytwórnia
1981 Maria JeżowskaJadę w świat Wifon
1984 Budka Suflera – 1974 – 1984 Polskie Nagrania
1988 Budka SufleraAmerican Tour Polam Enterteiment
1988 KlinczJak lodu bryła Pronit
1989 Obywatel G. C.Stan strachu Polskie Nagrania
1994 Budka SufleraBudka w operze, Live From Sopot '94 TA Music
1999 Budka SufleraGreatest Hits II New Abra
2005 KayahThe Best & The Rest Sony BMG Music
2009 Czarno CzarniNudny świat RockRevolution
2012 Jary BandTrudno powiedzieć Fonografika

Inne projekty i kompilacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Wytwórnia Utwory
1977 Laureaci XIII FPR Zielona Góra '77 Polskie Nagrania Kopciuszek
1983 Na luzie Savitor Fatamorgana'82
1983 Aerobik Tonpress Luz – blues w niebie same dziury
1984 TOP '83 Klub Płytowy Razem Dmuchawce, latawce, wiatr
1984 Przeboje 40-lecia vol. 5 Polskie Nagrania Dmuchawce, latawce, wiatr
1984 Music from Poland '84 ZPR Slowly Walking
1985 TOP '84 Klub Płytowy Razem Malinowy król
1985 TOP '84 Polskie Nagrania Malinowy król
1986 Music from Poland at Midem '86 Polskie Nagrania Light Up My Senses (z Klincz)
1987 Żeglując w dobry czas MAK Polka idolka
1996 Melodie z ulubionych seriali 1964-1989 vol. 2 Pomaton Sweet, Sweet Tulipan
1997 Być wolnym Tic Tac Co się z tobą dzieje
1997 Wznieś serce Columbia Niebo dla ciebie
1997 Przystanek Woodstock '96 Polskie Nagrania Jesteś wolny, Na sen
1998 Polska młodzież śpiewa zagraniczne piosenki 2 Takt/Machina What Is And What Should Never Be
1999 Rower Błażeja Columbia Żegnaj więc
1999 Ale seriale! Pomaton EMI Sweet Sweet Tulipan, Baw mnie
2000 Okrągła dziesiątka Radia Zet Sony Music Polska Na sen
2001 9th Radio Conference Poland BMG Poland Piesek twist
2002 Pokochaj moje marzenia Property & Music Miłość utraconych szans
2003 Radio Zet. Więcej muzyki Naj/BMG Na sen
2003 RMF FM – MOJA I TWOJA MUZYKA RMF FM/Art FM /Scena FM Kto by Cię chciał pokochać
2003 LADIES Sony BMG Music Gdy mi ciebie zabraknie
2004 Wybrane przeboje z albumu LADIES Claudia Gdy mi ciebie zabraknie
2004 Radio Zet – Tylko wielkie przeboje – nie tylko na karnawał Universal Music Polska Konik na biegunach
2005 M jak miłość Universal Music Polska Dziś już wiem (radio edit)
2005 Radio Zet – Przeboje 2005/2006 Universal Music Polska Dziś już wiem (radio edit)
2006 Radio Zet Czułe Granie – Przeboje na Lato 2006 Universal Music Polska Dziś już wiem (radio edit)
2006 Radio Zet Przeboje Na Zimę Universal Music Polska Dziś już wiem (radio edit)
2007 RMF FM Najlepsza muzyka po polsku Universal Music Polska Dziś już wiem (radio edit), Na sen
2008 Radio Zet Siła Muzyki Lato 2008 Universal Music Polska Dmuchawce, latawce, wiatr
2008 RMF FM Najlepsza muzyka po polsku vol. 2 Universal Music Polska Rysa na szkle
2008 RMF FM Najlepsza muzyka do samochodu Universal Music Polska Rysa na szkle
2009 Radio Zet – Przeboje na Lato 2009 Universal Music Polska Wstaje nowy dzień
2009 RMF FM Najlepsza muzyka po polsku vol. 3 Universal Music Polska Niebo dla ciebie, Wstaje nowy dzień, Konik na biegunach, Dmuchawce, latawce, wiatr
2009 Przebój Roku 2009 Universal Music Polska Wstaje nowy dzień
2010 Songs About Love Universal Music Polska Dziś już wiem (radio edit)
2010 Radio Zet Siła Muzyki Lato 2010 Universal Music Polska Każdy z nas ma
2010 Radio Zet – Największe Przeboje na Zimę 2010/2011 Universal Music Polska Skaczę na dach
2011 Radio WAWA – Muzyczne Biuro Zamówień Universal Music Polska Każdy z nas ma
2011 RMF FM Polskie przeboje Universal Music Polska Ten drugi
2012 20 lat Radia WAWA – Miłość Universal Music Polska Niebo dla ciebie
2012 Dwadzieścia lat Radia WAWA – Party Universal Music Polska Za twoje zdrowie mała
2012 Muzyczne Biuro Zamówień część 2 Universal Music Polska Konik na biegunach
2013 Polska Muzyka Radia ZET Sony Music Entertainment Niebo dla ciebie
2013 Radio WAWA "Lato 2013" Universal Music Polska Miłość
2013 RMF Polskie Przeboje 2013 Universal Music Polska Miłość
2013 Radio WAWA "JESIEŃ 2013" Universal Music Polska Miłość
2013 RMF Kolędy Universal Music Polska W żłobie leży
2014 Radio WAWA "Zima 2014" Universal Music Polska Miłość, Wstaje nowy dzień

Płyty dołączone do gazet[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Wytwórnia
2002 10 najpiękniejszych polskich kolęd K&K Studio
2002 Gala BMG Poland
2003 Najpiękniejsze piosenki dla dzieci G + J Polska
2005 Urszula kolęduje z Poznańskim Chórem Chłopięcym K&K Studio
2006 Niebo dla Ciebie K&K Studio
2007 Gwiazdy polskiej muzyki lat 80. TMM Polska

Pozycje na listach przebojów[edytuj | edytuj kod]

Rok Utwór Radio ZET[19] RMF FM[20] Polskie Radio Trójka[21] Polskie Radio Jedynka[22] Radio WAWA[23] Radio Szczecin[24] Wietrzne Radio[25] Radio Złote Przeboje[26] Album Singel
1982 Fatamorgana`82
4
6
Urszula
Bogowie i demony
17
5
Luz-blues, w niebie same dziury
Luz – blues w niebie same dziury
15
4
1983 Ciotka P
3
Dmuchawce, latawce, wiatr
1
1
Michelle ma belle
20
2
Rodezja – finezja
2
Totalna hipnoza
2
1984 Slowly Waking
Music from Poland '84
Jest taki samotny dom (z K. Cugowskim i Budką Suflera)
2
1974 – 1984
Malinowy król
2
1
Malinowy król
Polka idolka
34
1
Żeglując w dobry czas
Podwórkowa kalkomania
9
1
Malinowy król
Twoje zdrowie mała
1
Wielki odlot
14
2
1985 Szał sezonowej mody
12
1
Temat Bożeny
23
Wołam znów przez sen
2
Próba sił
21
Gwiazdy polskiej muzyki lat 80.
Baw mnie (z Sewerynem Krajewskim)
Złota Kolekcja – Baw mnie
1986 Pod latarnią (z Klinczem)
Jak lodu bryła
Powiedz ile masz lat
7
1
Urszula 3
Kto zamiast mnie
24
3
Jestem ogniem
30
2
Bez toastów
22
2
1987 Czeska biżuteria
26
3
Sweet Sweet Tulipan
3
Złota Kolekcja – Ale Seriale
Koty (z Klinczem)
6
Jak lodu bryła
1988 Brazylia mieszka we mnie
Urszula 3
Raz
8
Czwarty raz
Czy to miłość to co czuję
24
6
1989 Doganiając krótki dzień
Niebanalne życie
3
Rysa na szkle
3
3
Greatest Hits of Urszula
Smutno jest w zoo
Urszula & Jumbo
1992 I Am On My Own
1994 Bez ciebie nie ma mnie (Euforia)
Biała droga
Konik na biegunach (z Jumbo)
11
Na sen
1995 Woodstock`94
21
1996 Na sen
1
8
1
Na sen
Niebo dla ciebie
1
32
2
Niebo dla ciebie
Ja płaczę
6
31
Ja płaczę
Coraz mniej
Akustycznie
Coraz mniej
1997 Biała droga
2
Biała droga
Biała droga
Dmuchawce, latawce, wiatr
29
Akustycznie
Akustycznie
Za twoje zdrowie mała
Uwierz... to nie ja (z Kayah)
27
48
Playboy Play...
Uwierz... to nie ja
1998 Anioł wie...
1
12
2
Supernova
Anioł wie...
Dnie-ye!
26
47
Dnie-ye!
Żegnaj więc
19
20
Żegnaj więc
1999 Rysa na szkle
10
36
Rysa na szkle
Depresja
37
Depresja
2000 Udar
10
Udar
Udar
2001 Piesek twist
26
50
5
Piesek twist
Klub samotnych serc
19
62
Klub samotnych serc
Progress
Progress
2002 To, co było raz (nie wróci już)
45
1
The Best
To, co było raz
2003 Kto by Cię chciał pokochać
12
57
RMF FM – Moja i Twoja muzyka
Kto by Cię chciał pokochać
2005 Dziś już wiem
1
1
23
1
13
1
Dziś już wiem
Dziś już wiem
2009 Wstaje nowy dzień
11
4
3
2
Wstaje nowy dzień
2010 Każdy z nas ma
20
1
1
8
Każdy z nas ma
Skaczę na dach
16
2
6
1
3
Skaczę na dach
Ten drugi
7
2
10
Ten drugi
2013 Miłość
21
2
6
6
Eony Snu
Miłość
Kamienie
8
Kamienie

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Najważniejsze osiągnięcia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

 • Złoty Samowar na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze
 • współpraca z Budką Suflera (3 płyty)
 • Przebój Lata 1982 – Fatamorgana'82
 • Przebój Roku 1983 – Dmuchawce, latawce, wiatr
 • drugie miejsce Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham w 1983 oraz laureatka wielu festiwali m.in.: Berlinie, Pradze, Dreźnie, Rostocku i Norymberdze
 • udział w wielu programach telewizyjnych m.in.: Szwecja, Holandia, Węgry i Czechy
 • role w filmach i serialach – ’’Och Karol’’ ’’Głód serca’’, ’’Na kłopoty... Bednarski’’
 • koncerty w Stanach Zjednoczonych
 • Multiplatynowa Płyta za album Biała droga
 • Platynowe Płyty za albumy: Urszula akustycznie i Supernova
 • Złote Płyty za albumy: Udar, The Best i Dziś już wiem
 • Mikrofon Popcornu'99 dla najlepszej polskiej wokalistki roku 1998
 • Prometeusz 2000 za najwyższe osiągnięcia artystyczne i twórcze dla sztuki estradowej
 • Polska Internetowa Nagroda Muzyczna internautów serwisu www.cgm.pl w kategorii "polska płyta roku rock" za płytę Udar (2001)
 • recitale na festiwalu w Opolu (1999 rok) i Sopocie (2001 rok)
 • Bursztynowy Słowik za całokształt dotychczasowej twórczości (Sopot 2001)

Przypisy

 1. To, co było raz w bazie Archiwum Polskiego Rocka
 2. Urszula muzyka.onet.pl
 3. 3,0 3,1 Urszula: "Dziś już wiem" magicrecords.pl
 4. Urszula – Dziś już wiem – muzyka – płyty CD i DVD – sklep muzyczny Merlin.pl merlin.pl
 5. filmpolski.pl: Tulipan. [dostęp 2010-04-10].
 6. Filmweb.pl
 7. http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs586.snc3/30898_1481325835601_1307475211_1279908_1259537_n.jpg
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 8,6 8,7 8,8 Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia Polskiego Rocka. Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 438. ISBN 83-7129-570-7
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 9,5 Urszula – Biografia – Muzyka w Onet.pl (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-06-28].
 10. POMORSKA.TV – Korzenie Rocka – Budka Suflera
 11. "Na sen" – Wideo – Aktualności – Dzień Dobry TVN (pol.). dziendobrytvn.plejada.pl. [dostęp 2009-09-20].
 12. Złota Urszula! (pol.). www.magicrecords.pl. [dostęp 2010-11-04].
 13. Muzyka na kartach pamięci po raz pierwszy w Polsce! (pol.). magicrecords.pl. [dostęp 2010-07-22].
 14. Urszula: "Dziś już wiem (reedycja)" (pol.). magicrecords.pl. [dostęp 2010-10-29].
 15. NEWSY (pol.). www.urszula.art.pl. [dostęp 2010-11-02].
 16. Reedycje plyt Urszuli nagranych z Budką Suflera (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-08-17].
 17. UNIVERSAL MUSIC POLSKA – KATALOG PŁYT – URSZULA:Eony snu (pol.). universalmusic.pl, 2013-08-27. [dostęp 2013-08-27].
 18. Czat z Urszulą (pol.). dziendobry.tvn.pl, 2013-06-08. [dostęp 2013-06-09].
 19. Siła Muzyki
 20. POPlista
 21. Notowanie nr – 1477 – Lista Przebojów Trójki
 22. Lista Przebojów Programu Trzeciego
 23. Radio WAWA – Lista przebojów
 24. Szczecińska Lista Przebojów
 25. wietrzne radio 1080am
 26. Lista Przebojów Radia Złote Przeboje

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]