Urszula Dąbrowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Urszula Dąbrowska
ewangelistka
Data i miejsce urodzenia

1931
Sopot

Data śmierci

28 marca 2006

Wyznanie

pentekostalizm

Urszula Dąbrowska (ur. 1931 w Sopocie, zm. 28 marca 2006) – ewangelistka polskiego pochodzenia, żyjąca na emigracji w Kanadzie, wyznania zielonoświątkowego; była członkiem Pentecostal Assemblies of Canada, głosiła w piętnastu krajach świata.

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Wychowała się w majątku Świętosław niedaleko Włocławka. Podczas II wojny światowej była więziona w obozie koncentracyjnym. Od 1952 przebywała w Anglii, gdzie poznała swojego męża Ryszarda Dąbrowskiego. W roku 1956 wyjechała do Kanady wraz z całą swoją rodziną. Tam miała styczność ze Świadkami Jehowy, z którymi, z przyczyn ideologicznych, szybko zaprzestała kontaktu oraz sektą Jima Jonesa, któremu jawnie się przeciwstawiła. Zdarzenie to miało miejsce podczas inauguracyjnego spotkania w nowo otwartym ośrodku w San Francisco. W chwili, kiedy Jones obwołał się Bogiem, Urszula wstała z miejsca i publicznie się temu sprzeciwiła, uznając go za zwodziciela[1].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

U początków jej działalności stały korespondencyjne studia biblijne u pastora Morrisa Cerullo oraz domowe spotkania modlitewne, następnie sprzedała dom i przeniosła się do mniejszej posiadłości. Po dziesięciu latach od tego wydarzenia pastor Max Zollbrecken zaproponował jej etat ewangelistki w kościele, z czego skorzystała[2]. Od momentu podjęcia etatowej służby na spotkania prowadzone przez Dąbrowską przychodziły tłumy ludzi. Było to nierzadko związane z pytaniami dotyczącymi Jima Jonesa, który był bardzo popularną i kontrowersyjną postacią. Po pewnym czasie Urszula utworzyła własną misję, która nosiła nazwę Ursula Dobrowska Evangelistic Outreach Society[3]. Polskiego pochodzenia ewangelistkę polecały m.in. takie osoby jak Don Gossett z Bold Bible Mission czy też Kent Grerer z Family Worship Centre[4]. Działalność rozpoczęła od Kanady, Stanów Zjednoczonych i Polski[5]. Następnie przyszedł czas na Indie[6], Ghanę, Kenię oraz inne państwa afrykańskie[7], ponadto także Brazylię, Grecję (w sumie 15)[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. L. Dąbrowska, Powołana Służyć Chrystusowi, Cieszyn: Logos Press, 2000, s. 9-15.
  2. L. Dąbrowska, s. 17.
  3. Canadian Charities Operating Abroad by Country and Region, 2004, s 21.
  4. L. Dąbrowska, Powołana Służyć Chrystusowi, Cieszyn: Logos Press, 2000, s. 26-27.
  5. L. Dąbrowska, s. 21.
  6. L. Dąbrowska, s. 33.
  7. L. Dąbrowska, s. 55-56.
  8. L. Dąbrowska, s. 115.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • L. Dąbrowska, Powołana służyć Chrystusowi, Logos Press, Cieszyn 2000.
  • Canadian Charities Operating Abroad by Country and Region, O-Z, 2004, s. 21.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]