Wikipedysta:Andrzej Montezuma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andrzej Montezuma
e-mail: andrzej.montezuma@wp.pl
GG: 5760178
Ten użytkownik jest oświęcimianinem
Ten użytkownik mieszka obecnie w Katowicach
pl Polski jest językiem ojczystym tego użytkownika
ru-2 Этот участник может вносить вклад в данный проект на русском языке среднего уровня
Wieża Specjalności
hist Ten użytkownik posiada znajomość terminologii stosowanej w badaniach historycznych
woj Ten użytkownik posiada znajomość terminologii związanej z wojskiem
Wieża Rozmaitości
Ten Wikipedysta urodził się pod znakiem Barana
Ten użytkownik podchodzi do wszystkiego z poczuciem humoru.
Ten użytkownik jest zdecydowanym wrogiem palenia papierosów
Mamy już 1 612 090 artykułów...
Wiki wiki
Wiki wiki
jednak do napisania zostało jeszcze co najmniej 500 000
Zatem do pracy!
Tak wyglądam zza czerwonego winkla.
Dzisiaj jest

Witam serdecznie wszystkich tych, którzy tutaj trafili świadomie lub też zupełnie przypadkowo. Jako 80.55.130.50 23 września 2004 r. rozpocząłem działalność w Wikipedii. Ponieważ znany jestem w niektórych kręgach jako Andrzej Montezuma, stąd też taki właśnie przybrałem pseudonim i od 19 czerwca 2005 r. funkcjonuję na Wikipedii jako Andrzej Montezuma.

Moją koronną i ulubioną dziedziną jest historia. Moją dewizą jest rzetelne i solidne przedstawianie prawdy, tylko prawdy i w dodatku dokładnie sprawdzonej w źródłach prawdy. Lubię wyszukiwać i dokumentować fakty o których powszechnie się mówi, a nierzadko i pisze, że ich nie ma. Moją pasją są wszelkiego rodzaju łamigłówki umysłowe, zwłaszcza jolki, szarady i rebusy.

Uważam, że obowiązkiem każdego wikipedysty jest zmierzenie się z historią (i nie tylko) i napisanie chociaż jednego hasła (artykułu) związanego w jakikolwiek sposób ze swoim rodzinnym miastem, bądź też z miejscem gdzie przyszło mu mieszkać i żyć.


50°08' N 19°24' E

Urodziłem się o godz. 21 w poniedziałek po Niedzieli Palmowej w roku, w którym uchwalona została stalinowska Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, obowiązująca praktycznie aż do 25 maja 1997 roku. Obok prezentuję herb, a także współrzędne geograficzne miasta gdzie miało to miejsce i z którym już później niestety nic mnie nie łączyło.

Od momentu pojawienia się na tym świecie, do chwili obecnej, nie należałem do żadnych organizacji społecznych, politycznych i związkowych. Myślę, że dzięki temu, mojej osobowości oraz mojego charakteru nie udało się nikomu spaczyć, natomiast o swoim światopoglądzie zawsze mogłem decydować sam.


Zamek w moim mieście

Dzieciństwo i lata młodzieńcze przeżyłem w rodzinnym mieście sekretarza królewskiego Zygmunta II Augusta. Więc - jak śpiewa lider Elektrycznych Gitar Kuba Sienkiewicz - ”jestem z miasta”.

Miałem dosyć bogate życie edukacyjne, które rozpoczęło się w szkole podstawowej, a konkretnie w Szkole Podstawowej nr 5, tzw. „szkole na stacji”. W szkole tej nauczono mnie przede wszystkim zasad ortografii i wpojono zamiłowanie do książek, zwłaszcza historycznych.

Kolejnym etapem była Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zakładach Chemicznych „Oświęcim”, po której ukończeniu mogłem pracować w zawodzie mechanika aparatury kontrolno-pomiarowej. Nigdy nie pracowałem w tym zawodzie, jednak wiedza praktyczna nabyta w szkole zawodowej była dla mnie na tyle w przyszłości przydatna, że przez następnych kilkadziesiąt lat nie musiałem zatrudniać żadnego fachowca.


Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
(Владимир). Złote Wrota

Zaszczytną służbę wojskową i nie tylko pełniłem w mieście w którym działa Teatr im. Cypriana Kamila Norwida. Tam nauczyłem się sprzątać, grać na gitarze i w brydża oraz zdobyłem prawo jazdy. Tam też po egzaminie maturalnym uzyskałem tytuł technika eksploatacji urządzeń radiolokacyjnych, a tym samym prawo do zdawania egzaminów na studia wyższe. Studia dzienne nie wchodziły w grę. Na studia zaoczne - kiedyś bezpłatne, należało jednak uzyskać zgodę zakładu pracy. Pomimo chęci podnoszenia kwalifikacji zgodnie z wykonywanym zawodem, zgody jednak nie uzyskałem i to z dwóch powodów: po pierwsze ani jeden z moich ówczesnych szefów nie mógł sobie dopisać przed nazwiskiem mgr, a po drugie nie byłem skłonny zostać członkiem tej organizacji co to już jej dzisiaj nie ma. Uzasadnienie odmowy zgody na studia otrzymałem na piśmie a brzmiało ono paradoksalnie, ale jednak - „za młody wiek”. Pomimo młodego wieku zdałem pozytywnie egzaminy na historię i rozpocząłem studia.

W nagrodę za swoje warcholstwo tuż po rozpoczęciu roku akademickiego zostałem wysłany na Sybir - czytaj trzymiesięczny kurs do miasta Władimir (Владимир) [1] (w czasie II wojny światowej w obwodzie władimirskim znajdowały się obozy NKWD dla jeńców polskich) - 200 km na północny-wschód od Moskwy. Wiedza uzyskana przeze mnie na tym kursie nigdy nie została przez moich mocodawców wykorzystana. Studia natomiast ukończyłem planowo. W czasie studiów zgłębiłem także tajniki wiedzy introligatorskiej i pomimo, iż nie terminowałem u żadnego mistrza w tej dziedzinie, kilka oprawionych przeze mnie książek zasiliło rodzinną bibliotekę.

Zatem, jak napisał kiedyś rosyjski przedstawiciel futuryzmu Włodzimierz Majakowski „nie głaskało mnie życie po głowie, nie pijałem ptasiego mleka, no i dobrze no i na zdrowie, tak się wyrasta na człowieka”. Wyrosłem przeto na człowieka (Homo sum; humani nil a me alienum puto).


Jan Paweł II
Andrzej Wajda
Kazimierz Kutz

W swoim dotychczasowym życiu otarłem się o kilka wybitnych postaci. Byłem bierzmowany przez Karola Wojtyłę, późniejszego papieża Jana Pawła II.

Jako aktor zadebiutowałem jeszcze w czasach zawodówki wraz ze Stanisławą Celińską obok Aleksandra Bardiniego i Daniela Olbrychskiego w Krajobrazie po bitwie u laureata Oscara z 2000 r. Niestety ten znany reżyser z polskiej szkoły filmowej nie poznał się na moim talencie, a moja kariera filmowa sama się jakoś nie rozwinęła.

Na moim talencie nie poznał się również znacznie później, bo w 2001 r. Kazimierz Kutz (podczas kampanii wyborczej do Senatu). Nie zgodził się powierzyć mi nawet najdrobniejszej roli, zarówno w filmie, jak i w teatrze.

W telewizji pojawiłem się dwukrotnie w 2002 r. - jako opiekun drużyny z Gimnazjum nr 10 w Katowicach, która brała udział w teleturnieju „Euro-Quiz”. W szkole tej byłem przez kilka lat nauczycielem historii, WOS-u i KOSS-u.

Obecnie sporo wolnego czasu - przynajmniej częściowo - poświęcam na powiększenie swojego wkładu do Wikipedii, czyli w efekcie końcowym powiększenie ogólnych zasobów Wikipedii.

Oprócz pracy magisterskiej napisałem jeszcze kilkanaście słabych – w mojej opinii - wierszy, oraz jedną dobrą - również w mojej opinii - bajkę z morałem w formie dyktanda, którą prezentuję poniżej i polecam wszystkim zainteresowanym polonistom do wykorzystania na lekcjach j. polskiego.



Kórczę
(Popraw błędy)


Pżes olbżymie podwuże
Maszeróje kórczę dórze
Bródne piurka, trópia głufka
dziup jak zórzyta stalufka
Patszy wszendzie kóżym zwrokiem
Zerzarło by siem coś pszet zmrokiem
A tó pósta kóża gżontka
Niezostało nic po kontkah
Pujdem hyba do sonsiada
Códzy kórnik tesz siem na da
Rósza kszepkim rzwawym krokiem
By coś ókraś tósz pod bokiem
Lecz za płotem lisek hytry
Niebył tesz zabardzo syty
Porzar kórcze w jednej hfili
Jaki morał stego mili
Nieporzondaj kórko códzego podwurka
Bo morzesz ótracić sfoje własne piurka

Moje hasła[edytuj | edytuj kod]

Hasła, które stworzyłem, zainicjowałem

lub w znaczący sposób wzbogaciłem

  • BIOGRAFIE :

Florian CeynowaJakub I ZdobywcaWilhelm I (król Szkocji)Samuel OsińskiMikołaj OstrorógAleksander KoniecpolskiMontezuma IMontezuma IIMalcolm IVWładysław Dominik Zasławski-OstrogskiDawid I SzkockiCuitláhuacKunegunda CzeskaKunegunda HalickaTizocAxayacatlAhuitzotlTenochAcamapichtliEurico Gaspar DutraHuitzilíhuitlChimalpopoca

  • OŚWIĘCIM :

Jan (Sacranus) z OświęcimiaŁukasz GórnickiAndrzej Patrycy NideckiJan (Beber) z OświęcimiaJan (Piotrowicz) z OświęcimiaEufrozyna MazowieckaSzymon Syreński (Syreniusz)Leon SzubertAnna żagańska • • Aleksander OrłowskiAwit SzubertPaweł WarchołHonorowi obywatele OświęcimiaEdmund WilkoszZdzisław PołącarzHenryk WaniekStanisław TomasikLeopoldyna Stawecka

  • WOJSKO :

Bitwa pod PiławcamiOberszterPułkownikZaciągGladiator

  • INNE :

Ekonomia (dobra królewskie)Miary rzymskieMiary greckieTabela w pigułceOpactwo DunfermlinePałac BallestremówPowiat katowickiPowiat katowicki (1873-1951) - materiały źródłowePałac w KamieńcuMaracanãArchiwum Państwowe w Katowicach

Ogólne Portale Kategorie Artykuły

Licencje


Public domain •• Creative Commons •• GNU •• Przenoszenie plików na Commos •• Opisy licencji grafiki •• Graficzne zasoby o wolnych licencjach

Przydatne strony[edytuj | edytuj kod]

Adresy stron

które czasami

mogą być pomocne




Nagrody Nobla


ChemiaFizykaFizjologia lub medycynaLiteraturaNagroda Pokojowa •• Ekonomia •• Polskie ślady

Nagrody filmowe


CésarOskarZłota MalinaZłota PalmaZłote LwyZłoty Niedźwiedź

Kontynenty


AfrykaAmeryka PołudniowaAmeryka PółnocnaAntarktydaAustraliaAzjaEuropaEurazja

Moje  

MYŚLI

ULOTNE

które powstały w domku w Beskidach


  • Jeżeli chcesz aby ktoś codziennie o tobie pomyślał, podaruj mu komplet sztućców.
  • Najwięcej ludzi niezastąpionych leży na cmentarzach.
  • Nie dopuść do sytuacji, w której okaże się, że już wszystko zrobiłeś, bo będziesz musiał umrzeć.
  • Nie pożądaj kurko cudzego podwórka, bo możesz utracić swoje własne piórka.
  • Zaraz teraz, czy zaraz potem (pytaj zwłaszcza wtedy, kiedy ktoś mówi, że zrobi coś zaraz).
  • Możesz być pewien, nie tych pieniędzy na które liczysz, ale tych, które masz już w ręku, a i to nie zawsze.
  • Jaki kogut - taka kura, jaka kura - takie jajka, jakie jajka - taka jajecznica.
  • Bogatym jest nie ten kto posiada najwięcej, lecz ten kto potrzebuje najmniej.
  • Władza się zmienia, a dywanik niekoniecznie.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

To nie jest artykuł w en‍cyklopedii. To jest osobista strona uż‍ytkownika Wi‍kipedii.

Poglądy i opinie wyrażone na tej stronie są prywatnym punktem widzenia autora.

Jeśli ta strona jest osadzona w serwisie innym niż Wi‍kipedia, jest tylko kopią, która może już być nieaktualna. Jej użytkownik jest związany z Wi‍kipedią i prawdopodobnie nie jest w żaden sposób związany z serwisem zawierającym kopię. Oryginał jego strony znajduje się pod adresem:

pl.wi‍kipedia.org/wiki/Wikipedysta:Andrzej_Montezuma.