Ustrój polityczny Watykanu i Stolicy Apostolskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ustrój polityczny Watykanu)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Aktem prawnym regulującym status prawny Watykanu jest Prawo Fundamentalne. Natomiast traktaty laterańskie zagwarantowały Stolicy Apostolskiej podmiotowość prawną. Ustrojem politycznym Watykanu jest monarchia teokratyczna[1]. Stolica Apostolska jest połączona z Watykanem unią personalną i funkcjonalną.

Głowa państwa[edytuj | edytuj kod]

Papież Franciszek

Najwyższą władzę sprawuje papież (obecnie Franciszek) (ma on w rękach pełnię władzy wykonawczej, ustawodawczej oraz sądowniczej). Władca wybierany jest na dożywotnią kadencję na konklawe przez Kolegium kardynałów (na ogół z własnego grona, choć do wyboru konieczne są tylko święcenia kapłańskie), które wspomaga go w kierowaniu Kościołem. Zgodnie z Prawem Fundamentalnym jest on Suwerenem Państwa Miasto Watykan i Najwyższym Kapłanem. Papież nie może zostać przez nikogo odwołany, jednakże może zrezygnować z urzędu[2]. Jego śmierć lub rezygnacja rozpoczyna okres sede vacante. Wtedy kardynał kamerling pełni funkcję tymczasowej głowy państwa do czasu wyboru nowego papieża. Natomiast Kolegium kardynałów może wydawać niezbędne akty prawne, które mają charakter tymczasowy, jeżeli nie zatwierdzi ich następnie wybrany papież[3].

Prezydent i władza ustawodawcza[edytuj | edytuj kod]

Prezydent Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego (inny tytuł: "Prezydent Gubernatoratu Państwa Miasta Watykańskiego") (obecnie kard. Giuseppe Bertello) zastępuje papieża w pełnieniu roli szefa państwa, zaś sama Komisja jest ciałem legislacyjnym.

Władza wykonawcza[edytuj | edytuj kod]

kard. Pietro Parolin

Rząd stanowi (wraz z samym papieżem) Kuria Rzymska, będąca zarazem władzą centralną Kościoła katolickiego (która zwana jest Stolicą Apostolską). „Premierem” Watykanu i Stolicy Apostolskiej jest sekretarz stanu kierujący pracami składającego się z dwóch sekcji Sekretariatu (obecnie kard. Pietro Parolin). Pierwsza z nich zajmuje się pomocą papieżowi w sprawach ogólnych i codziennych obowiązkach. Druga ma za zadanie dbanie o stosunki z innymi krajami, a jej kompetencje dotyczą cywilnych spraw zagranicznych Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego.

Sądownictwo[edytuj | edytuj kod]

W imieniu papieża władzę sądowniczą w Watykanie sprawuje pojedynczy sędzia, trybunał pierwszej instancji, sąd apelacyjny i sąd kasacyjny[4].

Trybunałami Stolicy Apostolskiej są:

Przypisy

  1. Watykan – WIEM, darmowa encyklopedia
  2. Kan. 332 § 2 KPK i kan. 44 § 2 KKKW.
  3. Art. 1 ust. 2 Prawa Fundamentalnego Watykanu.
  4. Ustawa zatwierdzająca ustrój sadownictwa Państwo Miasto Watykan.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]