Uszkodzony piksel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Uszkodzony piksel – wada fabryczna monitorów ciekłokrystalicznych (LCD) lub matryc aparatów cyfrowych/kamer cyfrowych/kamer internetowych (ogólnie matryc światłoczułych) CCD.

Występuje ona w postaci cały czas świecącego się piksela (na biało, czyli wszystkie 3 kolory RGB, lub na jeden z nich) – „gorący piksel” lub w ogóle nie świecącego się piksela (czarny) – „martwy piksel”.

W przypadku matryc światłoczułych, gdy mamy do czynienia z martwym pikselem, dany piksel nie rejestruje światła, w wyniku czego na obrazie (zdjęciu, filmie itd.) widoczna jest mała plamka. W przypadku CCD i „hot pixeli” trudno jest je zauważyć – są widoczne dopiero przy długim czasie naświetlania.

W wypadku LCD ich dopuszczalna ilość określana jest przez normy TCO (zob. def. TCO'92 95/99/03) ustanawiane przez szwedzką organizację TCO Development działającej w ramach Tjänstemännens Centralorganisation(inne języki).

Każdy piksel składa się z trzech subpikseli o różnych kolorach:     niebieskim,     czerwonym i     zielonym (RGB). Uszkodzony subpiksel oznacza usterkę, która wpływa na cały piksel. Różne natężenia subpikseli nadają kolor i odcień jednemu pikselowi.[1]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Martwy piksel: czym jest, skąd się bierze i jak naprawić - Magazyn Ceneo.pl [online], Magazyn Ceneo, 2 grudnia 2022 [dostęp 2023-01-26] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]