VINCI

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy firmy budowlanej. Zobacz też: inne znaczenia słowa Vinci.

VINCI to francuskie przedsiębiorstwo budowlane, zajmujące wraz z Eiffage i Bouygues czołowe miejsce w swojej branży we Francji i na świecie. Przedsiębiorstwo VINCI wywodzi się z przedsiębiorstwa Société générale d'entreprises (SGE) założonego w 1899 r. Firma SGE została w 2000 r. przemianowana na VINCI.

SGE było w latach 1966 -1984 kontrolowane przez Compagnie générale d'électricité (CGE), czyli obecne przedsiębiorstwo Alcatel-Lucent. W latach 1984 -1988 przez Saint-Gobain, a później do 2000 r. przez poprzedniczkę Vivendi - Compagnie générale des eaux. W 2000 r. grupa VINCI usamodzielniła się i przejęła przedsiębiorstwo GTM - Grands travaux de Marseille, filię innej francuskiej grupy SUEZ.

Przedsiębiorstwo posiada również 73,4 % akcji spółki Autoroutes du sud de la France, która jest właścicielem autostrad we Francji południowej i środkowej.

Filią ramienia VINCI Construction w Polsce jest przedsiębiorstwo WARBUD S.A.. VINCI Construction jest też właścicielem koncernu EUROVIA, zajmującego się wyłącznie budownictwem drogowym. Polską częścią koncernu jest przedsiębiorstwo EUROVIA POLSKA S.A. z Wrocławia.

Filią ramienia VINCI Energies w Polsce jest przedsiębiorstwo ATEM-Polska z siedzibą w Gdyni działające na rynku telekomunikacyjnym oraz TPI Ochrona Przeciwpożarowa z siedzibą w Warszawie.

www.vinci.com