VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
VI Liceum Ogólnokształcące
im. Juliusza Słowackiego
w Kielcach
szkoła ponadpodstawowa
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kielce

Adres

ul. Gagarina 5
25-031 Kielce

Data założenia

1966

Patron

Juliusz Słowacki

Dyrektor

mgr Katarzyna Cedro

Wicedyrektorzy

mgr Anna Pakuła
mgr Lidia Sabat
mgr Olga Wencelis

Położenie na mapie Kielc
Mapa konturowa Kielc, w centrum znajduje się punkt z opisem „VI Liceum Ogólnokształcąceim. Juliusza Słowackiegow Kielcach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „VI Liceum Ogólnokształcąceim. Juliusza Słowackiegow Kielcach”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „VI Liceum Ogólnokształcąceim. Juliusza Słowackiegow Kielcach”
Ziemia50°51′40″N 20°37′16″E/50,861111 20,621111
Strona internetowa

VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach – jedna z kieleckich szkół ponadpodstawowych.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Budynki liceum położone są niedaleko centrum miasta przy skrzyżowaniu ulicy Gagarina oraz alei Legionów. Obok szkoły znajduje się rezerwat przyrody Kadzielnia oraz stadion piłkarski Suzuki Arena. W skład kompleksu budynków szkoły wchodzi dwuskrzydłowy budynek z pomieszczeniami do nauki oraz hala sportowa. Na terenie szkoły znajduje się parking dla pracowników.

Historia[edytuj | edytuj kod]

1 września 1960 przy ulicy Słowackiego otwarto Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące Nr 4. Powstały na bazie, sięgającej tradycjami do roku 1900, Szkoły Podstawowej i Prywatnego Liceum im. Królowej Jadwigi. 30 czerwca 1966 dotychczasową szkołę prawnie zlikwidowano, a zamiast niej powstało VI Liceum Ogólnokształcące, które przybrało imię Juliusza Słowackiego.

16 października 1966 liceum otrzymało sztandar, który został ufundowany przez Komitet Rodzicielski, a w czerwcu 1967 odsłonięto pamiątkowa tablica ku czci patrona szkoły. W 1984 roku we Wrocławiu delegacja młodzieży szkolnej wzięła udział w pierwszym zlocie liceów ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego, a rok później na 25-lecie istnienia liceum powstał hymn szkoły.

22 kwietnia 1989 odsłonięto popiersie patrona, a 3 lata później 28 czerwca 1992 w Watykanie papież Jan Paweł II poświęcił nowy sztandar szkoły. 11 listopada 1992 liceum przeniosło się do będącego wcześniej internatem budynku przy ul. Gagarina 5. W dniach 18–20 kwietnia 1996 w szkole odbywał się XIII Ogólnopolski Zlot Liceów im. Juliusz Słowackiego. W październiku 2000 oddano do użytku halę sportową.

Edukacja i sport[edytuj | edytuj kod]

Szkoła posiada klasy o profilu humanistycznym, matematyczno-geograficznym, biznesowym, matematyczno-fizyczno-informatycznym, matematyczno-biologiczno-chemicznym i biologiczno-chemicznym, dwujęzyczne klasy o profilu matematyczno-fizycznym, biologiczno-chemicznym oraz klasę przygotowującą do matury międzynarodowej; uczy języków obcych: angielskiego, francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego.

W budynku szkoły znajduje się 27 sal lekcyjnych, 3 pracownie komputerowe oraz 12 pracowni przedmiotowych. Posiada także centrum informatyczno-informacyjne, w którego skład wchodzą: biblioteka oraz czytelnia z komputerami z dostępem do Internetu oraz salę teatralną. Na terenie szkoły działa lokalny radiowęzeł.

Obok budynku szkoły, oprócz trawiastego boiska, znajduje się hala sportowa z pełnowymiarowym boiskiem do koszykówki i widownią na 350 osób, a w jej pomieszczeniach mieszczą się siłownia oraz sala aerobiku.

Od 1997 roku w szkole swoją działalność prowadzi Szkolna Drużyna Sanitarna[1]. Wygrała wiele nagród w konkursach pierwszej pomocy.

Od 2006 roku przy szkole działa Klub Turystyczno-Krajoznawczy „Autsajder”, który każdego roku organizuje wyjścia przede wszystkim szlakami Gór Świętokrzyskich. Od 2019 należy do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego[2].

Od 2008 roku w szkole realizowany jest projekt Matury Międzynarodowej (International Baccalaureate). Pierwsi absolwenci Matury Międzynarodowej opuścili szkołę w czerwcu 2010 roku.

Od roku szkolnego 2009/2010 szkoła przygotowuje uczniów do egzaminu z języka niemieckiego - Deutsches Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz - DSD B2/C1 (DSD II).

Znani absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Facebook [online], www.facebook.com [dostęp 2024-02-08].
  2. KTK „Autsajder”. oficjalna strona szkoły [dostęp 2022-03-29]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]