Valencia CF

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Buldożer (dyskusja | edycje) o 08:13, 30 mar 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Valencia CF
Ilustracja
Pełna nazwa

Valencia Club de Fútbol

Przydomek

Los Che, Blanquinegros, Valencia, w Polsce także Nietoperze

Barwy

biało-pomarańczowo-czarne

Data założenia

18 marca 1919

Debiut w najwyższej lidze

22 listopada 1931

Liga

Primera División

Państwo {{{państwo}}}
Adres

Antigua Senda de Senent 11,9,46023 Walencja, Hiszpania

Stadion

Estadio Mestalla, Walencja,
w budowie: Nou Mestalla, Walencja

Właściciel

Peter Lim

Prezes

Layhoon Chan

Trener

Marcelino García Toral

Asystent trenera

David Caneda
César Sánchez

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Stroje rezerwowe
Strona internetowa

Valencia Club de Fútbol (wym. [baˈlenθja] lub [baˈlensja]) znany również jako Valencia lub Los Chehiszpański klub piłkarski założony w 1919 roku. Obok FC Barcelony i Realu Madryt najbardziej znany klub w Primera División. Swoje domowe mecze rozgrywa na stadionie Estadio Mestalla w Walencji o pojemności 55 tys. widzów. W budowie jest nowy stadion - Nou Mestalla, który pomieści 75 tys. widzów. Zespół Valencii należy do najbardziej utytułowanych w Hiszpanii. Sześciokrotnie wywalczył mistrzostwo Hiszpanii oraz 7 razy Puchar Hiszpanii, a także raz Superpuchar Hiszpanii. Osiągał także sukcesy w europejskich pucharach: w 1962, 1963 oraz 2004 roku wygrał Puchar UEFA, a w 1980 roku wygrał Puchar Zdobywców Pucharów. W tabeli wszech czasów ligi hiszpańskiej Valencia zajmuje 4. miejsce za Realem Madryt, FC Barceloną i Atlético Madryt[1].

Historia

Początki

Klub piłkarski Valencia został założony przez grupę mieszkańców Walencji w 1919 roku w barze Torino. Głównymi inicjatorami powstania klubu byli Gonzalo Medina Pernas i Octavio Augusto Milego. 18 marca 1919 roku klubowi nadano nazwę Valencia Club Football.

Pierwszym prezesem Valencia Club Football był Octavio Augusto Milego, a jego zastępcą Gonzalo Medina Pernas. Jako barwy klubowe obrano czarny i biały, choć w latach 1924–1996 za barwy hiszpańskiego klubu uznawano tylko kolor biały. Pierwszy mecz Los Ches, rozegrali z lokalnym rywalem Gimnastico de Castellon. Zakończył się on porażką 0:1. W 1923 roku do użytku został oddany obecny stadion klubowy Estadio Mestalla, który wówczas był w stanie pomieścić 19 tys. kibiców.

Pierwsze sukcesy

„Złoty wiek” w historii klubu zaczyna się w 1940 r. dzięki prezesowi klubu Luisowi Casanova. Casanova ściągał zawodników i inwestował w cały klub. W tym czasie drużyna zdobyła trzy mistrzostwa ligi i dwa krajowe puchary. Wówczas w drużynie grali: Epi, Amadeo, Asensi i Gorostiza.

Lata 50. i Antonio Puchades

Lata 50. w historii klubu łączą się nierozerwalnie z ikoną drużyny Los Ches, Antonio Puchades. W tym czasie zarząd podjął decyzję o rozbudowie i modernizacji Estadio Mestalla. 10 lipca 1950 roku rozpoczęto prace pod kierownictwem architekta D. Savior Pasquala oraz odpowiadającego za wykonanie D. Chose Tormo. Mestalla stał się wtedy obiektem, który mógł pomieścić 45 000 widzów. Mimo że Valencia w owym czasie posiadała drużynę składającą się z wyróżniających graczy, z Puchadesem na czele, wyniki w sezonie 50/51 nie były zadowalające dla kibiców. Valencianistas grali bardzo nieregularnie, zaskakując swoich kibiców porażkami ze słabymi drużynami. Louis Casanova chciał odejść z klubu, jednak pod presją współpracowników, zawodników i mieszkańców miasta został do 1959 roku.

Puchar Miast Targowych

2 lipca 1961 r. po tragicznej śmierci Brazylijczyka Waltera, który zginął w wypadku samochodowym, na prezydenta klubu został wybrany Julio Miguel. W Pucharze Miast Targowych Valencia zdobyła puchar pokonując 6:2 w finale Barcelonę. Miguel zaczął sprowadzać nowych graczy, m.in. brazylijskiego bramkostrzelnego napastnika, Waldo Machado. Strzelecką parę wraz z Waldo stworzył Vicente Guillot, którego kariera przebiegała podobnie. Razem strzelili wiele bramek, a Waldo jest do tej pory najlepszym strzelcem Los Ches.

Era Di Stéfano

Alfredo Di Stéfano przybył do klubu w kwietniu 1970 r., zastępując parę trenerską Enrique Boque i Savior Artigas. Di Stéfano stworzył solidną drużynę z dobrze poukładaną obroną z takim nazwiskami jak Sol, Anibal, Jesus Martinez, Anton, Abelardo. W środku pola grali Pepe i Claramunt, w ataku Forment, Valdez, Sergio i Pellicer. W sezonie 1970/71 Los Ches i Valencia pod wodzą Di Stéfano zdobyła tytuł mistrza ligi. Obserwatorzy i recenzenci byli zgodni, że głównym autorem tego sukcesu był Abelardo, który przykuwał uwagę Hiszpanów swoją grą.

Czas finałów

W roku 1992 kierownictwu na czele z prezesem Arturo Tuzonem Gilem udaje się wyjść z kryzysu finansowego i doprowadzają klub do dawnej świetności. Zatrudniono holenderskiego szkoleniowca Guuss Hiddinka. Holender nie doprowadził jednak VCF do tytułu i klub zajął dwa razy z rzędu 4 miejsce w lidze. W sezonie 1993/94 do drużyny przybył ceniony zawodnik, Predrag Mijatovic. Valencia jednak nadal nie uzyskiwała wyników, a z posadą musieli się kolejno pożegnać Paco Real, Héctor Núñez i Jose Manuel Rielo.

W kolejnym sezonie 1994/95, z Mijatovicem i Gaizką Mendietą w składzie, Valencia zajęła 10. miejsce w lidze. Do drużyny dołączali tacy piłkarze jak Ilie, Vlaovic, Claudio Lopez, Romario; nie wiązało to się jednak z sukcesami. W sezonie 1998/99 Valencia tryumfowała w Pucharze Hiszpanii pokonując w dwumeczu Barcelonę. W roku 1999 trenerem klubu zostaje argentyński trener Hector Raul Cuper, który w pierwszym swym sezonie zdobywa z Valencianistas Superpuchar Hiszpanii i doprowadza drużynę do finału Ligi Mistrzów. Valencia przegrała w finale z Realem Madryt 0:3. Rok później w walce o Puchar Ligi Mistrzów Los Ches ulegli Bayernowi Monachium w serii rzutów karnych. Po tym wydarzeniu z klubu odeszli trener Raul Cuper i zawodnik Gaizka Mendieta.

Mistrzostwo ligi 2002

Nowy trener Rafael Benítez stworzył silną drużynę i 5 maja 2002 roku na stadionie La Rosaleda, Valencia pokonała Malagę 2:0 i została mistrzem ligi. Zwycięski skład tworzyli: Angloma, Ayala, Carboni, Curro Torres, Djukic, Fabio Aurelio, Garrido, Marchena, Navarro, Pellegrino, Aimar, Albelda, Angulo, Baraja, De los Santos, Jandro, Kily Gonzalez, Rufete, Serban, Vicente, Carew, Ilie, Juan Sanchez, Mista i Salva.

Dublet 2004

W roku 2004 pod wodzą Rafaela Beníteza klub zdobył Mistrzostwo Ligi i Puchar UEFA, pokonując w meczu finałowym na stadionie w Goeteborgu Olympique Marsylia.

Rafael Benítez ostatecznie odszedł z klubu przed wygaśnięciem kontraktu, obejmując angielski klub Liverpool F.C. Jego następcą został Włoch Claudio Ranieri.

Ostatnie lata (2007-2017)

Zespół Valencii w 2012 roku.

Ostatnim trofeum po jakie sięgnęła Valencia był Puchar Króla sezonu 2007/2008. Valencia wyeliminowała kolejno Real Unión Irún, Real Betis, Atlético Madryt i w półfinale zmierzyła się Barceloną. Po remisie 1:1 w pierwszym meczu w rewanżu rozgrywanym na Mestalla „Nietoperze” zwyciężyli 3:2[2].

Finał rozegrano 16 kwietnia 2008 na Estadio Vicente Calderón. Blanquinegros wygrali 3:1. W pierwszych 10 minutach meczu bramki zdobyli Alexis i Juan Mata, a na siedem minut przed końcem trzecie trafienie dołożył Fernando Morientes i kibice zgromadzeni na trybunach madryckiego obiektu mogli rozpocząć świętowanie zdobycia 7. pucharu w historii[3].

W latach 2010-2012 Valencia pod wodzą Unaia Emery`ego trzykrotnie z rzędu zdobyła trzecie miejsce w Primera División. W sezonie 2015/2016 zespół zajął 11 miejsce w tabeli. W kolejnym sezonie zespół prowadzony przez trzech trenerów (Pako Ayestaran, Cesare Prandelli oraz dwukrotnie przez Voro) uzyskał 12 miejsce w lidze. Był to najgorszy wynik od sezonu 1987/1988 kiedy to drużyna zajęła 13 miejsce w tabeli[4].

W 2012 oraz 2014 roku Valencia dwukrotnie dotarła do półfinału Ligi Europy UEFA.

W maju 2014 roku nowym właścicielem Valencii został singapurski miliarder Peter Lim, który wykupił 70 procent udziałów klubu[5]. W ciągu trzech lat (2014-2017) zarządzania klubem przez Lima Valencia zmieniała trenera aż siedmiokrotnie (Nuno Espirito Santo, Gary Neville, Pako Ayestaran, Voro, Cesare Prandelli, Voro, Marcelino).

Sukcesy

Europejskie puchary

Obecny skład

Stan na 18 lutego 2018 roku
Nr Poz. Piłkarz
1 BR Hiszpania Jaume Domènech
3 OB Portugalia Rúben Vezo
4 OB Kolumbia Jeison Murillo (wypożyczony z Interu)
5 OB Brazylia Gabriel Paulista
6 PO Serbia Nemanja Maksimović
7 PO Portugalia Gonçalo Guedes (wypożyczony z Paris Saint-Germain)
8 NA Argentyna Luciano Vietto (wypożyczony z Atlético Madryt)
9 NA Włochy Simone Zaza
10 PO Hiszpania Dani Parejo (kapitan)
11 PO Brazylia Andreas Pereira (wypożyczony z Manchesteru United)
13 BR Brazylia Neto
Nr Poz. Piłkarz
14 OB Hiszpania José Gayà
15 OB Hiszpania Antonio Latorre
16 OB Francja Geoffrey Kondogbia (wypożyczony z Interu)
17 PO Francja Francis Coquelin
18 PO Hiszpania Carlos Soler
19 NA Hiszpania Rodrigo
20 NA Hiszpania Ferran Torres
21 OB Hiszpania Martín Montoya
22 NA Hiszpania Santi Mina
24 OB Argentyna Ezequiel Garay
30 OB Hiszpania Nacho Vidal

Piłkarze na wypożyczeniu

Nr Poz. Piłkarz
OB Tunezja Aymen Abdennour (w Marsylii do 30 czerwca 2018)
OB Brazylia Aderllan Santos (w São Paulo do 30 czerwca 2018)
NA Belgia Zakaria Bakkali (w Deportivo La Coruña do 30 czerwca 2018)
PO Portugalia Nani (w Lazio Rzym do 30 czerwca 2018)
NA Hiszpania Nacho Gil (w Las Palmas do 30 czerwca 2018)
Nr Poz. Piłkarz
OB Portugalia João Cancelo (w Interze do 30 czerwca 2018)
PO Hiszpania Tropi (w Lorca do 30 czerwca 2018)
PO Hiszpania Álvaro Medrán (w Deportivo Alavés do 30 czerwca 2018)
PO Chile Fabián Orellana (w Eibar do 30 czerwca 2018)

Sztab szkoleniowy

Stan na 13 czerwca 2017[6]
Trener Marcelino García Toral
Asystent trenera David Caneda
César Sánchez
Trener bramkarzy José Manuel Ochotorena
Trener przygotowania fizycznego José Viela
Szef służb medycznych Juan Albors Baga
Lekarz pierwszego zespołu Álvaro Sala Lajo
José Luis Silvestre
Analityk Pablo Rodríguez

Piłkarze

Stadiony

Estadio Mestalla w 1923 roku
 Osobny artykuł: Estadio Mestalla.

Estadio Mestalla 20 maja 1923 roku odbył się mecz pomiędzy Valencią i miejscowym rywalem Levante. Wydarzenie to wpisało się do historii jako pierwszy mecz rozegrany na stadionie Mestalla. Jednak rzeczywiście pierwszym miejscem gdzie drużyna z Valencii zaczęła grać w piłkę była zarośnięta początkowo trawą łąka o nazwie Algiros z której w 1919 roku postanowiono stworzyć miejsce rozgrywek. Cztery lata później dokładnie 500 metrów od Algiros wzniesiono stadion o nazwie Mestalla. Stadion na początku istnienia mógł pomieścić 17 000 widzów, z czasem uległ on przebudowie i modernizacji. Gdy mecze mogło oglądać 22 000 widzów stwierdzono że wreszcie wielki klub doczekał się wielkiego obiektu. W październiku 1957 roku w mieście nastąpiła powódź, która zniszczyła dużą część stadionu, który jednak już rok później wrócił do użytkowania. Dodatkowo zamontowano sztuczne oświetlenie.

Obecny wygląd stadionu

W 1969 roku nazwa stadionu została zmieniona na Luis Casanowa Stadio, która obowiązywała do 1994 roku, kiedy to Stadion Mestalla odzyskał swoją tradycyjną nazwę. W roku 1982 stadion doczekał się wielkiej promocji jaką z pewnością były Mistrzostwa Świata 1982, w których to stadion był jedną z aren tego turnieju.

Informacje

  • Pojemność: 54 000
  • Pełna nazwa: Mestalla, Camp de Valencia Stadio Mestalla
  • Inauguracja: 20 maj 1923
  • Wymiary: 105x68 metrów
 Osobny artykuł: Błąd: Szablon musi mieć podany chociaż jeden link
UWAGA: sugestia rozszerzonej treści w nieistniejącym artykule - trzeba poprawić link.
 Osobny artykuł: Błąd: Szablon musi mieć podany chociaż jeden link
UWAGA: sugestia rozszerzonej treści w nieistniejącym artykule - trzeba poprawić link.
 Osobny artykuł: Błąd: Szablon musi mieć podany chociaż jeden link
UWAGA: sugestia rozszerzonej treści w nieistniejącym artykule - trzeba poprawić link.

Trenerzy

  • Juan Armet Kinké – 1921–1922
  • Agustín Sancho – 1922–1923
  • Anton Fivber – 1923–1927
  • James Herriot – 1927–1929
  • Anton Fivber – 1929–1931
  • Rodolfo Galloway – 1931–1933
  • Jack Greenwell – 1933–1934
  • Anton Fivber – 1934–1935
  • Andrés Balsa – 1935–1936
  • Ramon Encinas – 1939–1942
  • Leopoldo Costa Rino – 1942–1943
  • Eduardo Cubells – 1943–1946
  • Luis Casas Pasarín – 1946–1948
  • Jacinto Quincoces – 1948–1954
  • Carlos Iturraspe – 1954–1956
  • Luis Miró – 1956–1958
  • Jacinto Quincoces – 1958–1959
  • Pedro Otto Bumbel – 1959–1960
  • Domingo Balmanya – 1960–1962
  • Alejandro Scopelli – 1962–1963
  • Bernardino Pérez Pasieguito – 1963–1964
  • Edmundo Suárez Mundo – 1964–1965
  • Sabino Barinaga – 1965–1966
  • Edmundo Suárez Mundo – 1966–1968
  • José Iglesias Joseíto – 1968–1969
  • Enrique Buqué – 1969–1970
  • Salvador Artigas – 1969–1970
  • Alfredo di Stéfano – 1970–1974
  • Milovan Ćirić – 1974–1975
  • Dragoljub Milosević – 1975
  • Manuel Mestre – 1975–1976
  • Heriberto Herrera – 1976–1977
  • Manuel Mestre – 1977
  • Marcel Domingo – 1977–1979
  • Bernardino Pérez Pasieguito – 1979
  • Alfredo di Stéfano – 1979–1980
  • Bernardino Pérez Pasieguito – 1980–1982

Prezesi

  • Octavio Augusto Milego Díaz – 1919–1922
  • Alfredo Aigües Ponce – 1922
  • Francisco Vidal Muñoz – 1922
  • Ramón Leonarte Ribera – 1922–1924
  • Francisco Romeu Zarandieta – 1924
  • Pablo Verdeguer Comes – 1924–1925
  • Facundo Pascual Quilis – 1925–1929
  • Juan Giménez Cánovas – 1929–1932
  • Manuel García del Moral – 1932–1933
  • Adolfo Royo Soriano – 1933–1935
  • Francisco Almenar Quinzá – 1935–1936
  • Luis Casanova Giner – 1936
  • Alfredo Giménez Buesa – 1939–1940
  • Luis Casanova Giner – 1940–1959
  • Vicente Iborra Gil – 1959–1961
  • Julio de Miguel i Martínez de Bujanda – 1961–1973
  • Francisco Ros Casares – 1973–1975
  • Alfredo Corral Cervera – 1976
  • José Ramos Costa – 1976–1983
  • José Barrachina – 1983
  • Vicente Tormo Alfonso – 1983–1986
  • Pedro Cortés García – 1986
  • Arturo Tuzón Gil – 1986–1993
  • José Domingo – 1990
  • Melchor Hoyos Pérez – 1993–1994
  • Francisco Roig Alfonso – 1994–1997
  • Pedro Cortés García – 1997–2001
  • Jaime Ortí Ruiz – 2001–2004
  • Juan Bautista Soler – 2004–2008
  • Agustín Morera – 2008
  • Vicente Soriano – 2008–2009
  • Manuel Llorente – 2009-2013
  • Amadeo Salvo – 2013 - 2015
  • Lay Hoon Chan - 2015 -

Hymn klubu

¡Amunt València!

És un equip de primera
nostre València Club de Futbol
que lluita per a defendre
en totes bandes nostres colors
En el Camp de l'Algirós
ja començàrem a demostrar
que era una bona manera
per a València representar

Amunt València, Visca el València,
és el millor
Amunt València, Visca el València
del nostre cor
Units com sempre
els valencianistes et seguirem
en cada estadi per a què triomfes
t'animarem

En la capital del Túria
és el València qui vist de blanc
i defén la camiseta
ple de coratge per a guanyar
En Mestalla continuarem
sempre esforçant-se
per a triomfar
i les glòries arribaren
i en competència continuaran

Amunt València, Visca el València,
és el millor
Amunt València, Visca el València,
del nostre cor.
Units com sempre
els valencianistes et seguirem,
en cada estadi perquè triomfes
t'animarem

Sponsorzy

Adidas, Estrella Damm, Alfa Romeo, CaixaBank, Coca-Cola, Trolli, El Ganso,Bein Sport, Bold Like Us,Pes

Przypisy

  1. La Liga - estatisticas historidas. [dostęp 2017-05-03]. (hiszp.).
  2. Sezon 2007/2008 - Barca.pl - FC Barcelona, Barca, Blaugrana - najlepszy serwis o FCB [online], barca.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  3. Campeón de la Copa del Rey 2008 - Marca.com [online], archivo.marca.com [dostęp 2017-11-27].
  4. Valencia CF - Rankingi historyczne ligi | Transfermarkt [online] [dostęp 2016-08-06].
  5. Valencia ma nowego właściciela. Singapurczyk wyciągnie klub z kryzysu? [online] [dostęp 2016-08-06].
  6. Valencia CF - Pracownicy | Transfermarkt [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Szablon:Primera División Szablon:Puchar UEFA i Liga Europa