Vannozza Cattanei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Vannozza (Vanozza) Cattanei
Giovanna de Candia, contessa dei Cattanei
Portret Vannozzy Cattanei
Portret Vannozzy Cattanei
Data urodzenia 1442
Data śmierci 26 listopada 1518

Vannozza (Vanozza) Cattanei ( Giovanna de Candia, contessa dei Cattanei, ur. 1442, zm. 26 listopada 1518) – kochanka kardynała Rodriga Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodziła najprawdopodobniej z rodziny rzemieślniczej. Zdaniem części badaczy była luksusową kurtyzaną. Pochodziła prawdopodobnie z Walencji lub Mantui. Najprawdopodobniej w 1466 lub 1467 poznała ówczesnego kardynała Rodriga Borgię, z którym nawiązała romans. W 1474 otrzymała od kochanka dom w pobliżu jego pałacu. W listach podpisywała się jako Vannozza Borgia. W tym samym czasie Rodrigo zaaranżował jej małżeństwo z Domenico d'Arignano, wspominanym w źródłach jako urzędnik Kościoła.

Po śmierci męża Vannozza poślubiła prawdopodobnie Antonia de Brescia. W 1480 trzecim mężem Cattanei został Giorgio della Croce, właściciel winnicy w S. Pietro w Vincoli. Małżeństwa stanowiły jedynie przykrywkę dla romansu Vannozzy i Borgii. Z ich związku pochodziło czworo dzieci:

Vannozza i Rodrigo kilkakrotnie spędzali wspólnie lato w Subiaco, gdzie prawdopodobnie przyszła na świat Lukrecja. Po urodzeniu Jofrè, kardynał porzucił Vannozzę. W 1484 urodziła zmarłego w dzieciństwie syna Ottaviana (Ottavia), pierwsze i jedyne dziecko niepochodzące ze związku z Rodrigiem. W 1486 zmarł mąż Vannozzy, Giorgio i owdowiała Vannozza poślubiła mantuańskiego humanistę i literata Carla Canale.

W 1493 Rodrigo zabronił Vannozzie uczestniczenia w ślubie ich córki Lukrecji. Po rozstaniu z Borgią, kilkakrotnie odwiedziła go w Watykanie. Były kochanek zadbał o jej sytuację materialną. Prowadziła bogatą korespondencję z dziećmi, najbardziej z córką Lukrecją.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gervaso R., Borgiowie, Wydawnictwo Książnica, Katowice 2007, ISBN 978-83-250-0081-3, s. 80–81.
  • Uhl A., Dzieci Papieży, Wydawnictwo Olimp, Poznań 2009, ISBN 978-83-61513-19-3, s. 67–71.
  • Registri e Lapide sepolcrale di Giovanna de Candia, contessa dei cattanei, detta Vannozza Cattanei (Portico della Basilica di San Marco) Roma, Italia