Varan (potwór)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Varan — jeden z plejady potworów, utworzonych na przestrzeni lat 50. i 60. przez wytwórnię filmową Toho.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Varan pierwszy raz pojawił się w filmie "Varan the Unbelievable" (Niewiarygodny Varan), koprodukcji amerykańsko-japońskiej, dlatego film nie niósł większego przesłania, jak "Godzilla" cztery lata wcześniej.

W filmie Varan był bożkiem dla mieszkańców wioski Kunishiroshima, leżącej nad słonym jeziorem. Varan pierwszy raz zaatakował, tratując grupę entomologów zainteresowanych, dlaczego na Syberii pojawiły się motyle z tej okolicy.

Później do wioski przybywa trójka głównych bohaterów: naukowiec Kenji i jego przyjaciele, Yuriko i Horiguchi (pracownicy tworzący program "Mity XX wieku rozwiązane"). Lokalny kapłan ostrzega ich, że ich obecność obrazi Varana i ściągnie wielkie nieszczęście, ale Kenji nie słucha rad. Podczas wyprawy, grupa się rozdziela. Kenji wkrótce odnajduje swoich przyjaciół, ale ich radość nie trwa długo, bowiem z wody wynurza się Varan. Po zniszczeniu osady, Varan odlatuje.

Wojsko postanawia przeciwdziałać atakowi potwora. Varan zostaje zwabiony na lotnisko Haneda i tam potraktowany pociskami. Po ucieczce do wody, wojsko zrzuca bomby głębinowe i Varan znika.

Varan powrócił 10 lat później w filmie "Destroy All Monsters", już mniejszy (najpierw miał 50 metrów, a potem 10 m), więc jest prawdopodobne, że to inny potwór. W 1999 roku na wyspie Ogasawara powstała Wyspa Potworów (Monsterland), jednak po ataku kosmitów Kilaak, wszystkie potwory uciekły, kontrolowane przez przybyszów. Gdy wyrwały się spod ich kontroli, Varan uczestniczył w natarciu na bazę kontrolujących potwory Kilaaków, ale gdy ci wysłali do walki Ghidorę, do walki stanęli tylko Godzilla, Mothra, Kumonga i Anguirus. Później Varan i reszta potworów powróciły na Wyspę Potworów.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

 • Wyprodukowane:
  • Varan the Unbelievable (1958 r.) (Niewiarygodny Varan, japoński tytuł: Daikaiju Baran (Wielki Potwór Varan))
  • Destroy all Monsters (1968 r.) (Zniszczyć wszystkie potwory)
  • Godzilla: Final Wars (Godzilla: Ostatnia Wojna, fragment filmu "Varan" umieszczonego w sekwencji otwierającej).
 • Projekty:

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Varan podobnie jak wiele innych potworów najpierw albo miał własny film (jak np. Mothra, Rodan), albo wystąpił w jakimś, w którym nie było Godzilli (jak np. Manda, Gorosaurus), a następnie zagrał w jednym filmie (Destroy All Monsters) wraz z Królem Potworów. Jednak rola Varana w DAM była tak niewielka, że nie był nawet aktorem w kostiumie, a ruchomą kukiełką.
 • Powodem, dla którego Varan i Anguirus nie wystąpili w GMK było to, że reżyser uznał, iż Mothra i King Ghidorah bardziej pasują do klimatu filmu.
 • Fuyuki Shinada, który tworzył kostiumy do GMK był fanem Varana i był tak zawiedziony wieścią, że jednak nie weźmie on udziału w filmie, że postanowił chociaż dać twarzom Ghidory pewne cechy Varana (podobne kolce itp.)