Venetia Burney

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Venetia Katharine Douglas Phair, z domu Burney (ur. 11 lipca 1918, zm. 30 kwietnia 2009 r.) – pierwsza osoba, która zasugerowała nazwę dla planety karłowatejPlutona, którą Clyde Tombaugh odkrył w 1930 roku. Venetia Burney miała wtedy 11 lat i mieszkała w Oksfordzie w Anglii[1].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Burney była córką duchownego Charlesa Foxa Burneya i jego żony Ethel Wordsworth Madan. Venetia była prawnuczką Falconera Madana (1851–1935), bibliotekarza Bodleian Library na Uniwersytecie Oxfordzkim. Brat Falconera – Henry Madan (1838–1901) uzyskał Bachelor of Science i został wykładowcą w Eton College. W 1868 zaproponował imiona dla dwóch księżyców MarsaFobosa i Deimosa.

14 marca 1930 roku Falconer przeczytał w The Times historię odkrycia nowej planety – Plutona i opowiedział o tym swojej prawnuczce – Venetii. Wtedy to Venetia wymyśliła nazwę dla ciała niebieskiego. Nazwa pochodzi od rzymskiego boga zaświatów.

W dniu 1 maja nazwa Pluton została oficjalnie przyjęta dla nowego ciała niebieskiego.

Burney kształciła się w Downe House School, w Berkshire i Newnham College, Cambridge, gdzie studiowała matematykę. Po ukończeniu szkoły została dyplomowaną księgową. Później została nauczycielką ekonomii i matematyki w szkole dla dziewcząt w Southwest London. W 1947 roku wyszła za Edwarda Maxwell Phaira. Mieli razem syna Patricka.

Kilka miesięcy przed przeklasyfikowaniem Plutona z planety do planety karłowatej, na debacie dotyczącej problemu, powiedziała w wywiadzie "W moim wieku jest mi to w dużej mierze obojętne, jednakże wolałabym, aby Pluton nadal był planetą"

Venetia zmarła 30 kwietnia 2009 roku w Banstead.

Na jej cześć nazwano planetoidę (6235) Burney, również jej imię otrzymał jeden z instrumentów sondy kosmicznej New Horizons[2].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]