Vicedominus de Vicedominis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Vicedominus de Vicedominis
Kardynał biskup
Vicedominus de Vicedominis
Kraj działania  Państwo Kościelne
Data i miejsce urodzenia 1210/15
Piacenza
Data i miejsce śmierci 6 września 1276
Viterbo
Biskup Palestriny
Okres sprawowania 1273-1276
Wyznanie katolicyzm
Kościół rzymskokatolicki
Kreacja kardynalska 3 czerwca 1273
Grzegorz X

Vicedominus de Vicedominis (ur. ok. 1210/15, Piacenza – zm. 6 września 1276, Viterbo) – włoski kardynał. Krewny papieża Grzegorza X. Jego imię i nazwisko jest niekiedy błędnie podawane jako Guglielmo Visconti.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

W młodości był żonaty i miał dwójkę dzieci. Po śmierci żony przyjął święcenia kapłańskie i został kanonikiem w Clermont. 22 lipca 1257 został arcybiskupem Aix. W 1261 przewodniczył synodowi prowincjonalnemu. Na konsystorzu celebrowanym w Orvieto 3 czerwca 1273 papież Grzegorz X (jego wuj) mianował go kardynałem-biskupem Palestriny. Uczestniczył w Soborze Lyońskim II 1274. Podpisywał bulle papieskie między 7 marca 1274 a 1 kwietnia 1275. Zmarł w trakcie sediswakancji po śmierci Hadriana V.

Według legendy powstałej prawdopodobnie dopiero kilkaset lat później w kręgach kościelnych jego rodzinnego miasta Piacenza, Vicedominus de Vicedominis dzień przed śmiercią (5 września 1276) został obrany na papieża. Zaakceptował ten wybór i przyjął imię Grzegorz XI, na cześć swojego wuja, jednak zmarł następnego dnia rano, przed publicznym ogłoszeniem tego werdyktu, wskutek czego nie jest on wymieniany w katalogach papieży. Wiarygodność tej legendy została podważona przez XIX-wiecznego historyka Francesco Cristofori, który wykazał, że nie znajduje ona potwierdzenia w żadnych współczesnych dokumentach i nie jest znana autorom przed stuleciem siedemnastym.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]