Vidocq (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 22:51, 15 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Vidocq
Gatunek

thriller

Data premiery

2001

Kraj produkcji

Francja

Czas trwania

100 min

Reżyseria

Pitof

Scenariusz

Pitof, Jean-Christophe Grangé

Główne role

Gérard Depardieu, Guillaume Canet, Inés Sastre

Muzyka

Bruno Coulais

Zdjęcia

Jean-Pierre Sauvaire, Jean-Claude Thibault

Scenografia

Jean Rabasse

Kostiumy

Carine Sarfati

Montaż

Thierry Hoss

Produkcja

Dominique Farrugia

Vidocqfrancuski thriller kostiumowy z domieszką fantastyki z 2001 roku.

Obsada

Opis fabuły

Akcja filmu rozgrywa się w Paryżu we Francji w 1830 roku. Trwają ostatnie chwile monarchii Burbonów, lecz rewolucja lipcowa zacznie się dopiero za kilka dni. Miasto nękane jest przez tajemniczego mordercę, o pseudonimie "Alchemik". Plotki głoszą, że kto zobaczy swe odbicie w złotej masce zabójcy, traci duszę. François Eugène Vidocq (postać historyczna, 1775-1857), były galernik, następnie szef Brygady Bezpieczeństwa w policji, wreszcie słynny paryski prywatny detektyw, nazywany ojcem kryminalistyki, prowadzi śledztwo w sprawie dziwnych morderstw. Podczas prowadzenia dochodzenia ginie. Młody biograf, Etienne Boisset, postanawia pomścić jego śmierć oraz dokończyć śledztwo. Wyniki jego dochodzeń i nieoczekiwane zwroty akcji zaskakują wszystkich.

Film jest ciekawy nie tylko z powodu sprawności warsztatowej, ale także ze względu na różne poziomy znaczeń i możliwego odbioru. Jest w tym filmie, oprócz fabuły, bogato, ale dyskretnie pokazane życie paryżan, tzw. koloryt lokalny, pieczołowicie, wiernie ale i lekko przedstawiona epoka. Dodatkowym, a może nawet podstawowym walorem jest wymiar metafizyczny: walki dobra ze złem, pokazanej niekonwencjonalnie: bohater nie jest czysty jak łza, antybohater nie jest jednoznacznie zły.

Jest to oficjalnie pierwszy pełnometrażowy film kinowy nakręcony techniką HD przy użyciu nowej kamery Sony 1080p 24fps.[1][2]

Przypisy

  1. IMDB.com Vidocq trivia. IMDB.com.
  2. Kino cyfrowe przewodnik ArtTech Cinema. 2006. s. 23. [dostęp 18-08-2013]. Cytat: 2001 “Vidocq”, w reżyserii Pitofa, – pierwszy film na świecie ze zdjęciami wyłącznie w HD (tygodnie przed “Star Wars: Episode 2”) (pol.).

Linki zewnętrzne