Violetta Najdenowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Violetta "Fiolka" Najdenowicz
Imię i nazwisko Violetta Najdenowicz
Pseudonim Fiolka
Data urodzenia 25 grudnia 1963
Zawód wokalista
Wytwórnia płytowa Sony Music
Zespół
Balkan Electrique

Violetta "Fiolka" Najdenowicz (ur. 25 grudnia 1963[1]) – polska wokalistka bułgarskiego pochodzenia. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 25 grudnia 1963, z małżeństwa matki Polki i ojca Bułgara. Dzieciństwo spędziła w Bułgarii. Do Polski przyjechała w wieku 11 lat, dopiero po przyjeździe nauczyła się poprawnie mówić po polsku.

Przed rozpoczęciem kariery muzycznej pracowała w radiowej "Trójce" w audycji Zapraszamy do Trójki, to wówczas Marek Niedźwiecki wymyślił dla niej pseudonim "Fiolka".

W 1985 zadebiutowała z zespołem Voo Voo śpiewając z nimi utwór "Zatoka spokojnych głów", wraz z zespołem odbyła także trasę koncertową po Związku Radzieckim i Szwecji.

W 1988 wraz ze Sławomirem Starostą założyła zespół Balkan Electrique grający elektroniczny pop z elementami folkloru bułgarskiego. Pierwsze koncerty duetu odbyły się w Niemczech, a ich oprawa plastyczna została opracowana przez kontrowersyjnego artystę Kaina Maya.

Współpracowała z innymi artystami, między innymi Army of Lovers ze Szwecji, a z zespołami Tubylcy Betonu, Closterkeller i Wilki. Można ją także było zobaczyć w teledysku grupy Golden Life poświęconego ofiarom tragicznego pożaru z Stoczni Gdańskiej.

W 1999 nagrała piosenkę "Fiolkah" do filmu Operacja Koza, a już rok później nagrała pierwszy album solowy zatytułowany po prostu Fiolka, który na rynku ukazał się w 2001. Producentem i autorem muzyki z tej płyty był Leszek Biolik (Republika), teksty pisali między innymi Grzegorz Ciechowski i Lech Janerka, a na płycie można usłyszeć Renatę Przemyk i Wojciecha Seweryna.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy solowe[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście
POL
2001 Fiolka
  • Data: 12 marca 2001[3]
  • Wydawca: Sony Music
19[4]
single
Rok Tytuł Pozycja na liście
LP3
1999 "Fiolkah"
2001 "Głośny śmiech" 18[5]
"Nie ma nic" 28[6]
2003 "Proszę kłam" 41[7]
2008 "Paparuga" (projekt Balkanika)
"—" pozycja nie była notowana.

z Balkan Electrique[edytuj | edytuj kod]

Gościnnie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]