Vuelta a España 2011

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
kolarstwo szosowe Vuelta a España 2011
Gtk-go-back-ltr.svg 2010 2012 Gtk-go-forward-ltr.svg
Trasa wyścigu
Trasa wyścigu
Data 20 sierpnia - 11 września 2011
Etapów 21
Dystans 3300 km
Czas zwycięzcy 84h 59' 31"
Zgłoszenia 198 kolarzy
Ukończyło wyścig 167 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Hiszpania Juan José Cobo
Drugie miejsce Wielka Brytania Chris Froome
Trzecie miejsce Wielka Brytania Bradley Wiggins
Pozostałe klasyfikacje
Górska Francja David Moncoutié
Punktowa Holandia Bauke Mollema
Kombinowana Hiszpania Juan José Cobo
Drużynowa Hiszpania Geox-TMC
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Oficjalna strona WWW

66. edycja Vuelta a España odbyła się w dniach od 20 sierpnia do 11 września 2011 roku. Wyścig rozpoczął się drużynową czasówką w Benidorm na dystansie 13.5 km, a zakończył się tradycyjnie w Madrycie. Łącznie kolarze przejechali 3300 km, w tym 13,5 km w jeździe drużynowej na czas i 47 km w jeździe indywidualnej na czas. Podczas tegorocznej Vuelty kolarze pokonali 9 górskich etapów, 4 pagórkowate i 8 płaskich.

Zwycięzcą wyścigu został niespodziewanie kolarz gospodarzy Juan José Cobo, który okazał się lepszy o 13 sekund od kolarza z Wielkiej Brytanii Chrisa Froome'a. Trzecie miejsce wywalczył Bradley Wiggins.

W wyścigu wystartowało czterech Polaków: Przemysław Niemiec z grupy Lampre-ISD, Michał Gołaś z teamu Vacansoleil-DCM, oraz dwóch kolarzy grupy Saxo Bank-SunGard Rafał Majka i Jarosław Marycz. Do mety Vuelty dotarło tylko dwóch polskich kolarzy - Przemysław Niemiec, który ukończył wyścig na 54. pozycji ze stratą do zwycięzcy prawie dwóch godzin, oraz Jarosław Marycz, który zajął odległą 149. lokatę ze stratą cztery i pół godziny do Juana José Cobo. Michał Gołaś i Rafał Majka wycofali się z powodu obrażeń jakich doznali w kraksach, przy czym Rafał Majka przed kraksą zajmował 29. pozycję w klasyfikacji generalnej.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

W wyścigu wystartowało 18 zawodowych zespołów UCI World Tour 2011 oraz cztery dodatkowe ekipy zaproszone przez organizatorów. Na starcie stanęło 198 kolarzy, wśród nich czterech polskich kolarzy - z nr startowym 94 Przemysław Niemiec z grupy Lampre ISD, Rafał Majka (wycofał się z wyścigu po skutkach kraksy na 16. etapie[1]) z nr 166 i ze 167 Jarosław Marycz (obaj z Saxo Bank-SunGard) oraz z nr 213 Michał Gołaś (wycofał się po 7. etapie[2]) z grupy Vacansoleil-DCM.

Z nr 1 wystartował ubiegłoroczny triumfator Vuelta a España Włoch Vincenzo Nibali, a z nr 7 Słowak Peter Sagan, zwycięzca tegorocznego Tour de Pologne (obaj z grupy Liquigas-Cannondale).

Numery Kod Drużyna
1-9 LIQ Włochy Liquigas-Cannondale
11-19 ALM Francja Ag2r-La Mondiale
21-29 ACG Hiszpania Andalucía-Caja Granada
31-39 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
41-49 COF Francja Cofidis
51-59 EUS Hiszpania Euskaltel-Euskadi
61-69 GEO Hiszpania Geox-TMC
71-79 THR Stany Zjednoczone HTC-Highroad
81-89 KAT Rosja Team Katusha
91-99 LAM Włochy Lampre-ISD
101-109 LEO Luksemburg Leopard Trek Team
Numery Kod Drużyna
111-119 MOV Hiszpania Movistar Team
121-129 OLO Belgia Omega Pharma-Lotto
131-139 AST Kazachstan Pro Team Astana
141-149 QST Belgia Quick Step Cycling Team
151-159 RAB Holandia Rabobank Cycling Team
161-169 SBS Dania Saxo Bank-SunGard
171-179 SKS Holandia Skil-Shimano
181-189 SKY Wielka Brytania Sky Procycling
191-199 GRM Stany Zjednoczone Team Garmin-Cervélo
201-209 RSH Stany Zjednoczone Team RadioShack
211-219 VCD Holandia Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

Lista etapów[edytuj | edytuj kod]

Etap Data Miasta Długość Typ Zwycięzca etapu Lider po etapie
1. 20 sierpnia Benidorm 13,5 km (TTT) History.gif Luksemburg Leopard Trek Team Dania Jakob Fuglsang
2. 21 sierpnia La Nucia - Playas de Orihuela 175,5 km Plainstage.svg Australia Christopher Sutton Włochy Daniele Bennati
3. 22 sierpnia Petrer - Totana 163 km Plainstage.svg Hiszpania Pablo Lastras Hiszpania Pablo Lastras
4. 23 sierpnia Baza - Sierra Nevada 170,2 km Mountainstage.svg Hiszpania Daniel Moreno Francja Sylvain Chavanel
5. 24 sierpnia Hiszpania Guadix – Sierra Nevada - Valdepeñas de Jaén 187 km Mediummountainstage.svg Hiszpania Joaquim Rodríguez Francja Sylvain Chavanel
6. 25 sierpnia Úbeda- Kordoba 196,8 km Mediummountainstage.svg Słowacja Peter Sagan Francja Sylvain Chavanel
7. 26 sierpnia Almadén- Talavera de la Reina 187,6 km Plainstage.svg Niemcy Marcel Kittel Francja Sylvain Chavanel
8. 27 sierpnia Talavera de la Reina - San Lorenzo de El Escorial 177,3 km Mediummountainstage.svg Hiszpania Joaquim Rodríguez Hiszpania Joaquim Rodríguez
9. 28 sierpnia VillacastínLa Covatilla 183 km Mountainstage.svg Irlandia Daniel Martin Holandia Bauke Mollema
10. 29 sierpnia Salamanka 47 km (ITT) History.gif Niemcy Tony Martin Wielka Brytania Chris Froome
30 sierpnia Dzień przerwy
11. 31 sierpnia VerínManzaneda 167 km Mountainstage.svg Francja David Moncoutié Wielka Brytania Bradley Wiggins
12. 1 września PonteareasPontevedra 167,3 km Plainstage.svg Słowacja Peter Sagan Wielka Brytania Bradley Wiggins
13. 2 września SarriaPonferrada 158,2 km Mountainstage.svg Szwajcaria Michael Albasini Wielka Brytania Bradley Wiggins
14. 3 września AstorgaLagos de Somiedo 172,8 km Mountainstage.svg Estonia Rein Taaramäe Wielka Brytania Bradley Wiggins
15. 4 września Avilés - Angliru 142,2 km Mountainstage.svg Hiszpania Juan José Cobo Hiszpania Juan José Cobo
5 września Dzień przerwy
16. 6 września La OlmedaHaro 188,1 km Plainstage.svg Argentyna Juan José Haedo Hiszpania Juan José Cobo
17. 7 września Faustino VPeña Cabarga 211 km Mountainstage.svg Wielka Brytania Chris Froome Hiszpania Juan José Cobo
18. 8 września SolaresNoja 174,6 km Mountainstage.svg Włochy Francesco Gavazzi Hiszpania Juan José Cobo
19. 9 września Noja – Bilbao 158,5 km Mediummountainstage.svg Hiszpania Igor Antón Hiszpania Juan José Cobo
20. 10 września Bilbao - Vitoria-Gasteiz 185 km Mountainstage.svg Włochy Daniele Bennati Hiszpania Juan José Cobo
21. 11 września Circuito del Jarama - Madryt 94,2 km Plainstage.svg Słowacja Peter Sagan Hiszpania Juan José Cobo

Etap 1 - 20.08 : Benidorm > Benidorm, 13.5 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zespół Czas
1 Luksemburg Leopard Trek Team 16' 30"
2 Włochy Liquigas-Cannondale + 4"
3 Stany Zjednoczone HTC-Highroad + 9"
13 Dania Saxo Bank-SunGard + 28"
16 Włochy Lampre-ISD + 32"
18 Holandia Vacansoleil-DCM + 39"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Dania Jakob Fuglsang Luksemburg LEO 16' 30"
2 Szwajcaria Fabian Cancellara Luksemburg LEO + 0"
3 Belgia Maxime Monfort Luksemburg LEO + 0"
83 Polska Rafał Majka Dania SBS + 28"
102 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 32"
118 Polska Michał Gołaś Holandia VCD + 39"
149 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 52"

Etap 2 - 21.08 : La Nucia > Playas de Orihuela, 175.5 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Australia Christopher Sutton Wielka Brytania SKY 4h 11' 41"
2 Hiszpania Vicente Reynès Belgia OLO + 0"
3 Niemcy Marcel Kittel Holandia SKS + 0"
39 Polska Michał Gołaś Holandia VCD + 0"
113 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 28"
116 Polska Rafał Majka Dania SBS + 28"
176 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 2' 24"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Daniele Bennati Luksemburg LEO 4h 28' 11"
2 Dania Jakob Fuglsang Luksemburg LEO + 0"
3 Słowacja Peter Sagan Włochy LIQ + 4"
56 Polska Michał Gołaś Holandia VCD + 39"
94 Polska Rafał Majka Dania SBS + 56"
97 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1' 00"
164 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 3' 16"

Etap 3 - 22.08 : Petrer > Totana, 163 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Pablo Lastras Hiszpania MOV 3h 58' 00"
2 Francja Sylvain Chavanel Belgia QST + 15"
3 Hiszpania Markel Irizar Stany Zjednoczone RSH + 15"
69 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 3' 06"
115 Polska Rafał Majka Dania SBS + 7' 28"
121 Polska Michał Gołaś Holandia VCD + 7' 28"
148 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 10' 25"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Pablo Lastras Hiszpania MOV 8h 25' 59"
2 Francja Sylvain Chavanel Belgia QST + 20"
3 Hiszpania Markel Irizar Stany Zjednoczone RSH + 1' 08"
83 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 4' 16"
111 Polska Michał Gołaś Holandia VCD + 8' 19"
115 Polska Rafał Majka Dania SBS + 8' 34"
156 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 13' 53"

Etap 4 - 23.08 : Baza > Sierra Nevada, 170.2 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Daniel Moreno Rosja KAT 4h 51' 53"
2 Dania Chris Anker Sørensen Dania SBS + 4"
3 Włochy Daniel Martin Stany Zjednoczone GRM + 11"
5 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 11"
59 Polska Rafał Majka Dania SBS + 3' 55"
114 Polska Michał Gołaś Holandia VCD + 18' 27"
169 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 24' 25"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Francja Sylvain Chavanel Belgia QST 13h 19' 09"
2 Hiszpania Daniel Moreno Rosja KAT + 43"
3 Dania Jakob Fuglsang Luksemburg LEO + 49"
40 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 3' 10"
68 Polska Rafał Majka Dania SBS + 11' 12"
112 Polska Michał Gołaś Holandia VCD + 25' 29"
174 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 37' 01"

Etap 5 - 24.08 : Sierra Nevada > Valdepeñas de Jaén, 187 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT 4h 42' 54
2 Holandia Wouter Poels Holandia VCD + 4"
3 Hiszpania Daniel Moreno Rosja KAT + 5"
39 Polska Rafał Majka Dania SBS + 42"
77 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 9' 16"
81 Polska Michał Gołaś Holandia VCD + 9' 16"
170 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 32' 01"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Francja Sylvain Chavanel Belgia QST 18h 02' 34"
2 Hiszpania Daniel Moreno Rosja KAT + 9"
3 Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT + 23"
50 Polska Rafał Majka Dania SBS + 11' 23"
53 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 11' 55"
109 Polska Michał Gołaś Holandia VCD + 34' 14"
181 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 1h 08' 31"

Etap 6 - 25.08 : Úbeda > Kordoba, 196.8 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Słowacja Peter Sagan Włochy LIQ 4h 38' 22"
2 Hiszpania Pablo Lastras Hiszpania MOV + 0"
3 Włochy Valerio Agnoli Włochy LIQ + 0"
29 Polska Rafał Majka Dania SBS + 23"
69 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 5' 19"
70 Polska Michał Gołaś Holandia VCD + 5' 19"
152 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 17' 32"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Francja Sylvain Chavanel Belgia QST 22h 41' 13"
2 Hiszpania Daniel Moreno Rosja KAT + 15"
3 Włochy Vincenzo Nibali Włochy LIQ + 16"
43 Polska Rafał Majka Dania SBS + 11' 29"
58 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 16' 57"
95 Polska Michał Gołaś Holandia VCD + 39' 16"
177 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 1h 25' 46"

Etap 7 - 26.08 : Almadén > Talavera de la Reina, 187.6 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Niemcy Marcel Kittel Holandia SKS 4h 47' 59"
2 Słowacja Peter Sagan Włochy LIQ + 0"
3 Hiszpania Óscar Freire Holandia RAB + 0"
29 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 0"
104 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 0"
118 Polska Rafał Majka Dania SBS + 0"
173 Polska Michał Gołaś[2] Holandia VCD + 0"
Klasyfikacja generalna po 7. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Francja Sylvain Chavanel Belgia QST 27h 29' 12"
2 Hiszpania Daniel Moreno Rosja KAT + 15"
3 Włochy Vincenzo Nibali Włochy LIQ + 16"
43 Polska Rafał Majka Dania SBS + 11' 29"
58 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 16' 57"
94 Polska Michał Gołaś Holandia VCD + 39' 16"
176 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 1h 25' 46"

Etap 8 - 27.08 : Talavera de la Reina > San Lorenzo de El Escorial, 177.3 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT 4h 49' 01"
2 Włochy Michele Scarponi Włochy LAM + 09"
3 Holandia Bauke Mollema Holandia RAB + 09"
39 Polska Rafał Majka Dania SBS + 1' 08"
56 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1' 57"
168 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 20' 46"
Klasyfikacja generalna po 8. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT 32h 18' 16"
2 Hiszpania Daniel Moreno Rosja KAT + 32"
3 Dania Jakob Fuglsang Luksemburg LEO + 34"
43 Polska Rafał Majka Dania SBS + 12' 34"
54 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 18' 51"
175 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 1h 46' 29"

Etap 9 - 28.08 : Villacastín > La Covatilla, 183 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Irlandia Daniel Martin Stany Zjednoczone GRM 4h 52' 14"
2 Holandia Bauke Mollema Holandia RAB + 01"
3 Hiszpania Juan José Cobo Hiszpania GEO + 03"
27 Polska Rafał Majka Dania SBS + 1' 08"
69 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 7' 34"
133 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 18' 46"
Klasyfikacja generalna po 9. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Bauke Mollema Holandia RAB 37h 11' 17"
2 Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT + 01"
3 Włochy Vincenzo Nibali Włochy LIQ + 09"
42 Polska Rafał Majka Dania SBS + 12' 55"
56 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 25' 38"
172 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 2h 04' 28"

Etap 10 - 29.08 : Salamanka > Salamanka, 47 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Niemcy Tony Martin Stany Zjednoczone THR 55' 54"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 59"
3 Wielka Brytania Bradley Wiggins Wielka Brytania SKY + 1' 22"
52 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 4' 24"
65 Polska Rafał Majka Dania SBS + 5' 04"
86 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 5' 51"
Klasyfikacja generalna po 10. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 38h 09' 13"
2 Dania Jakob Fuglsang Luksemburg LEO + 12"
3 Wielka Brytania Bradley Wiggins Wielka Brytania SKY + 20"
40 Polska Rafał Majka Dania SBS + 15' 57"
55 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 29' 27"
169 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 2h 06' 50"

Etap 11 - 31.08 : Verín > Manzaneda, 167 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Francja David Moncoutié Francja COF 4h 38' 00"
2 Hiszpania Beñat Intxausti Hiszpania MOV + 1' 18"
3 Hiszpania Luis León Sánchez Holandia RAB + 1' 18"
42 Polska Rafał Majka Dania SBS + 3' 57"
87 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 17' 14"
176 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 26' 04"
Klasyfikacja generalna po 11. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Bradley Wiggins Wielka Brytania SKY 42h 50' 41"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 7"
3 Włochy Vincenzo Nibali Włochy LIQ + 11"
38 Polska Rafał Majka Dania SBS + 16' 26"
57 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 43' 13"
169 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 2h 29' 26"

Etap 12 - 01.09 : Ponteareas > Pontevedra, 167.3 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Słowacja Peter Sagan Włochy LIQ 4h 03' 01"
2 Niemcy John Degenkolb Stany Zjednoczone THR + 0"
3 Włochy Daniele Bennati Luksemburg LEO + 0"
45 Polska Rafał Majka Dania SBS + 11"
66 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 19"
129 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 1' 11"
Klasyfikacja generalna po 12. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Bradley Wiggins Wielka Brytania SKY 46h 53' 47"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 7"
3 Szwecja Fredrik Kessiakoff Kazachstan AST + 9"
36 Polska Rafał Majka Dania SBS + 16' 32"
55 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 43'27"
168 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 2h 30' 32"

Etap 13 - 02.09 : Sarria > Ponferrada, 158.2 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Szwajcaria Michael Albasini Stany Zjednoczone THR 4h 19' 39"
2 Włochy Eros Capecchi Włochy LIQ + 0"
3 Hiszpania Daniel Moreno Rosja KAT + 0"
44 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1' 33"
47 Polska Rafał Majka Dania SBS + 1' 33"
113 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 21' 00"
Klasyfikacja generalna po 13. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Bradley Wiggins Wielka Brytania SKY 51h 14' 59"
2 Włochy Vincenzo Nibali Włochy LIQ + 4"
3 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 7"
34 Polska Rafał Majka Dania SBS + 16' 32"
49 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 43' 27"
165 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 2h 49' 59"

Etap 14 - 03.09 : Astorga > Lagos de Somiedo, 172.8 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Estonia Rein Taaramäe Francja COF 4h 39' 01"
2 Hiszpania Juan José Cobo Hiszpania GEO + 25"
3 Hiszpania David de la Fuente Hiszpania GEO + 29"
20 Polska Rafał Majka Dania SBS + 1' 48"
57 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 20' 23"
160 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 30' 20"
Klasyfikacja generalna po 14. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Bradley Wiggins Wielka Brytania SKY 55h 54' 45"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 7"
3 Holandia Bauke Mollema Holandia RAB + 36"
29 Polska Rafał Majka Dania SBS + 17' 35"
51 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1h 03' 05"
164 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 3h 19' 34"

Etap 15 - 04.09 : Avilés > Angliru, 142.2 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Juan José Cobo Hiszpania GEO 4h 01' 55"
2 Holandia Wouter Poels Holandia VCD + 48"
3 Rosja Denis Mienszow Hiszpania GEO + 48"
41 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 8' 05"
61 Polska Rafał Majka Dania SBS + 12' 14"
131 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 21' 04"
Klasyfikacja generalna po 15. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Juan José Cobo Hiszpania GEO 59h 57' 16"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 20"
3 Wielka Brytania Bradley Wiggins Wielka Brytania SKY + 46"
30 Polska Rafał Majka Dania SBS + 29' 14"
50 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1h 10' 35"
161 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 3h 40' 03"

Etap 16 - 06.09 : La Olmeda – Haro, 188.1 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Argentyna Juan José Haedo Dania SBS 4h 41' 56"
2 Włochy Alessandro Petacchi Włochy LAM + 0"
3 Włochy Daniele Bennati Luksemburg LEO + 0"
110 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1' 11"
142 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 1' 34"
176 Polska Rafał Majka[1] Dania SBS + 18' 49"
Klasyfikacja generalna po 16. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Juan José Cobo Hiszpania GEO 59h 57' 16"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 20"
3 Wielka Brytania Bradley Wiggins Wielka Brytania SKY + 46"
39 Polska Rafał Majka Dania SBS + 48' 01"
50 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1h 11' 44"
163 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 3h 41' 35"

Etap 17 - 07.09 : Faustino V > Peña Cabarga, 211 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 4h 52' 38"
2 Hiszpania Juan José Cobo Hiszpania GEO + 1"
3 Holandia Bauke Mollema Holandia RAB + 21"
91 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 17' 53'"
137 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 22' 57"
Klasyfikacja generalna po 17. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Juan José Cobo Hiszpania GEO 69h 31' 41"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 13"
3 Wielka Brytania Bradley Wiggins Wielka Brytania SKY + 1' 41"
50 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1h 29' 48"
159 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 4h 04' 43"

Etap 18 - 08.09 : Solares > Noja, 174.6 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Francesco Gavazzi Włochy LAM 4h 24' 42"
2 Belgia Kristof Vandewalle Belgia QST + 0"
3 Francja Alexandre Geniez Holandia SKS + 10"
78 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 7' 42"
79 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 7' 42"
Klasyfikacja generalna po 18. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Juan José Cobo Hiszpania GEO 74h 04' 05"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 13"
3 Wielka Brytania Bradley Wiggins Wielka Brytania SKY + 1' 41"
48 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1h 29' 48"
152 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 4h 04' 43"

Etap 19 - 09.09 : Noja > Bilbao, 158.5 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Igor Antón Hiszpania EUS 3h 53' 34"
2 Włochy Marzio Bruseghin Hiszpania MOV + 41"
3 Niemcy Dominik Nerz Włochy LIQ + 1' 30"
71 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 11' 37"
90 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 15' 09"
Klasyfikacja generalna po 19. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Juan José Cobo Hiszpania GEO 77h 59' 12"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 13"
3 Wielka Brytania Bradley Wiggins Wielka Brytania SKY + 1' 41"
48 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1h 39' 52"
149 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 4h 18' 19"

Etap 20 - 10.09 : Bilbao > Vitoria-Gasteiz, 185 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Daniele Bennati Luksemburg LEO 4h 39' 20"
2 Włochy Enrico Gasparotto Kazachstan AST + 0"
3 Włochy Damiano Caruso Włochy LIQ + 0"
87 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 10' 23"
101 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 10' 23"
Klasyfikacja generalna po 20. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Juan José Cobo Hiszpania GEO 82h 38' 32"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 13"
3 Wielka Brytania Bradley Wiggins Wielka Brytania SKY + 1' 39"
53 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1h 50' 15"
112 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 4h 28' 42"

Etap 21 - 11.09 : Circuito del Jarama > Madryt, 94.2 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Słowacja Peter Sagan Włochy LIQ 2h 20' 59"
2 Włochy Daniele Bennati Luksemburg LEO + 0"
3 Włochy Alessandro Petacchi Włochy LAM + 0"
95 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 21"
133 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 36"
Klasyfikacja generalna po 21. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Juan José Cobo Hiszpania GEO 84h 59' 31"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 13"
3 Wielka Brytania Bradley Wiggins Wielka Brytania SKY + 1' 39"
54 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1h 50' 36"
149 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 4h 29' 18"

Posiadacze koszulek po poszczególnych etapach[edytuj | edytuj kod]

Etap Zwycięzca Klasyfikacja Generalna
Jersey red.svg
Klasyfikacja Punktowa
Jersey green.svg
Klasyfikacja Górska
Jersey blue dot.png
Klasyfikacja Kombinowana
Jersey white.svg
Klasyfikacja Drużynowa
Jersey yellow number.svg
1 Leopard Trek Team Jakob Fuglsang - - - Leopard Trek Team
2 Christopher Sutton Daniele Bennati Christopher Sutton Paul Martens Jesús Rosendo
3 Pablo Lastras Pablo Lastras Pablo Lastras Pablo Lastras Pablo Lastras Movistar Team
4 Daniel Moreno Sylvain Chavanel Daniel Moreno Daniel Moreno Team RadioShack
5 Joaquim Rodríguez Daniel Moreno
6 Peter Sagan Joaquim Rodríguez
7 Marcel Kittel Peter Sagan
8 Joaquim Rodríguez Joaquim Rodríguez Joaquim Rodríguez
9 Daniel Martin Bauke Mollema Daniel Martin Bauke Mollema Geox-TMC / Team RadioShack
10 Tony Martin Chris Froome Leopard Trek Team
11 David Moncoutié Bradley Wiggins Matteo Montaguti Team RadioShack
12 Peter Sagan
13 Michael Albasini David Moncoutié Daniel Moreno
14 Rein Taaramäe Bauke Mollema Geox-TMC
15 Juan José Cobo Juan José Cobo Juan José Cobo
16 Juan José Haedo
17 Chris Froome Bauke Mollema
18 Francesco Gavazzi Joaquim Rodríguez
19 Igor Antón
20 Daniele Bennati Joaquim Rodríguez
Bauke Mollema
21 Peter Sagan Bauke Mollema
Klasyfikacja końcowa Juan José Cobo Bauke Mollema David Moncoutié Juan José Cobo Geox-TMC

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Generalna
Poz. Zawodnik Drużyna Czas
1 Hiszpania Juan José Cobo Jersey red.svg Jersey white.svg Hiszpania GEO 84h 59' 31"
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY + 13"
3 Wielka Brytania Bradley Wiggins Wielka Brytania SKY + 1' 41"
4 Holandia Bauke Mollema Holandia RAB + 2' 03"
5 Rosja Denis Mienszow Hiszpania GEO + 3' 48"
6 Belgia Maxime Monfort Luksemburg LEO + 4' 13"
7 Włochy Vincenzo Nibali Włochy LIQ + 4' 31"
8 Belgia Jurgen Van Den Broeck Belgia OLO + 4' 45"
9 Hiszpania Daniel Moreno Rosja KAT + 5' 20"
10 Hiszpania Mikel Nieve Hiszpania EUS + 5' 33"
54 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1h 50' 36"
149 Polska Jarosław Marycz Dania SBS + 4h 29' 18"
Punktowa
Poz. Zawodnik Drużyna Punkty
1 Holandia Bauke Mollema Jersey green.svg Holandia RAB 122
2 Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT 115
3 Włochy Daniele Bennati Luksemburg LEO 101
4 Słowacja Peter Sagan Włochy LIQ 100
5 Hiszpania Juan José Cobo Hiszpania GEO 92
6 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 88
7 Hiszpania Daniel Moreno Rosja KAT 83
8 Holandia Wout Poels Holandia VCD 71
9 Irlandia Daniel Martin Stany Zjednoczone GRM 70
10 Wielka Brytania Bradley Wiggins Wielka Brytania SKY 69
59 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM 12
- Polska Jarosław Marycz Dania SBS
Górska
Poz. Zawodnik Drużyna Punkty
1 Francja David Moncoutié Jersey blue dot.png Francja COF 69
2 Włochy Matteo Montaguti Francja ALM 56
3 Hiszpania Juan José Cobo Hiszpania GEO 42
4 Irlandia Daniel Martin Stany Zjednoczone GRM 33
5 Hiszpania Daniel Moreno Rosja KAT 32
6 Hiszpania David de la Fuente Hiszpania GEO 24
7 Belgia Nico Sijmens Francja COF 22
8 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 21
9 Dania Chris Anker Sørensen Dania SBS 20
10 Holandia Koen de Kort Holandia SKS 19
41 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM 4
- Polska Jarosław Marycz Dania SBS
Kombinowana
Poz. Zawodnik Drużyna Punkty
1 Hiszpania Juan José Cobo Jersey red.svg Jersey white.svg Hiszpania GEO 9
2 Wielka Brytania Chris Froome Wielka Brytania SKY 16
3 Holandia Bauke Mollema Jersey green.svg Holandia RAB 17
4 Hiszpania Daniel Moreno Rosja KAT 21
5 Irlandia Daniel Martin Stany Zjednoczone GRM 26
6 Holandia Wout Poels Holandia VCD 38
7 Wielka Brytania Bradley Wiggins Wielka Brytania SKY 39
8 Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT 48
9 Dania Chris Anker Sørensen Dania SBS 51
10 Rosja Denis Mienszow Hiszpania GEO 51
32 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM 154
Polska Jarosław Marycz Dania SBS


Drużynowa
Poz Drużyna Czas
1 Hiszpania Geox-TMC 254h 32' 28"
2 Luksemburg Leopard Trek Team + 10' 19"
3 Hiszpania Euskaltel-Euskadi + 16' 44"
4 Rosja Team Katusha + 43' 18"
5 Francja Ag2r-La Mondiale + 43' 27"
6 Holandia Rabobank Cycling Team + 54' 32"
7 Kazachstan Pro Team Astana + 58' 56"
8 Włochy Liquigas-Doimo + 1h 01' 51"
9 Hiszpania Movistar Team + 1h 05' 11"
10 Wielka Brytania Sky Procycling + 1h 09' 45"

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]