Wędrzyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wędrzyn
Państwo  Polska
Województwo lubuskie
Powiat sulęciński
Gmina Sulęcin
Strefa numeracyjna (+48) 95
Kod pocztowy 69-211
Tablice rejestracyjne FSU
SIMC 0187961
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubuskiego
Wędrzyn
Wędrzyn
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wędrzyn
Wędrzyn
Ziemia 52°26′26,6″N 15°12′36,2″E/52,440722 15,210056

Wędrzyn (niem. Wandern[potrzebne źródło]) – kolonia w Polsce położone w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Sulęcin. Liczba ludności to około 3000 mieszkańców[1].

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. Miejscowość ta w latach powojennych oznaczana była na mapach jako Modlęcin[2] lub nie była w ogóle zaznaczana. Niedaleko znajduje się jezioro Postomsko, z którego wypływa rzeka Postomia. W okolicy znajduje się duży poligon wojskowy, gdzie ćwiczą jednostki NATO.W okresie przedwojennym miejscowość nosiła nazwę Wandern[potrzebne źródło].Etymologia Wandern (z j.niem. Wędrować, wędrownik) pochodzi prawdopodobnie z XVI w. kiedy na obecnych terenach Wędrzyna okresowo stacjonowały jednostki wojskowe Prus[potrzebne źródło]. Jako że tereny te były zamieszkane tylko przez kilka miesięcy w roku (lub nawet co kilkanaście lat) miejsce to otrzymało potoczną nazwę wędrowca.

W gazetach „Fakt” oraz „Dziennik” 20 listopada 2007 roku ukazały się artykuły o tym, że wcześniej mieściła się tu baza wojsk sowieckich i w silosach tej bazy znajdowały się głowice nuklearne[3][4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy wieś wymieniona została 21 lutego 1322 roku, kiedy książę głogowski Henryk II nadał joannitom Sulęcin wraz z sześcioma wsiami, w tym wanderin. Wieś położona była na średniowiecznym szlaku handlowym z Frankfurtu przez Międzyrzecz do Poznania. W latach 1890-92 3,5 km na północny wschód od Wędrzyna zbudowano stację kolejową. W latach trzydziestych na południe od wsi wybudowano poligon wojskowy Truppenübungsplatz Wandern. Jego powierzchnia wynosiła 10.335,14 hektarów, z czego 863 hektary zajmowały lasy[5]. W latach 70. wybudowano tu unikatowy poligon zurbanizowany, przeznaczony do szkoleń z zakresu walki w miastach[6].

Administracja[edytuj | edytuj kod]

Osiedlem wędrzyńskim opiekuje się administrator Jerzy Ptak, odpowiedzialny za kontakt z Wojskową Agencją Mieszkaniową i utrzymanie porządku na osiedlu. Na wiosnę 2008 roku dokonano wyboru Rady Osiedla i Przewodniczącego Miejscowości Wędrzyn. Samorząd Wędrzyński powierzył misję Przewodniczącego Panu Grzegorzowi Lewickiemu, któremu ma pomagać siedmioosobowa Rada, w skład której wchodzą: Jacek Cieluch, Anna Druzgała, Beata Imańska, Patryk Lewicki, Daniel Myśliński, Ryszard Nawrot, Jerzy Ptak. Do głównych zadań Rady i Przewodniczącego należą: informowanie o faktach i pracach na osiedlu, reprezentowanie samorządu wędrzyńskiego w gminie, załatwianie spraw publicznych, organizowanie spotkań z mieszkańcami.

Biuletyn wędrzyński[edytuj | edytuj kod]

Gazetka informacyjna, niezależna, będąca pierwszym pomysłem nowo wybranej Rady i Przewodniczącego. Wydawana raz na kwartał w nakładzie 700 egzemplarzy. Znajdują się w niej informacje dotyczące: klubu garnizonowego, szkoły, rady mieszkańców, parafii, brygady, wojskowego koła łowieckiego, WKS Wędrzyn. Gazetka trafia przede wszystkim do mieszkańców Wędrzyna, ale także do władz samorządu sulęcińskiego i sołtysów gminy Sulęcin, jak również do sklepów w miejscowościach Sulęcin i Trzemeszno. Redaktor naczelną jest Milena Klimas, redaktorem technicznym Patryk Lewicki.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 17WBZ – Wędrzyn.
  2. Mapa samochodowa: Zielonogórskie, gorzowskie. Warszawa - Wrocław: PPWK, 1985.
  3. Cezary Mucha: Wycieczka do byłej atomowej bazy wyrzutni rakiet balistycznych, składu głowic jądrowych. Wycieczka NR. 7. (pol.). [dostęp 24 maja 2009].
  4. Paweł Piotrowski, Tomasz Pompowski: Polska miała arsenał broni nuklearnej (pol.). [dostęp 22 maja 2009].
  5. Charakterystyka Wędrzyna (ang.). [dostęp 24 maja 2009].
  6. 15 Wielkopolska Brygada Kawalerii Pancernej (pol.). [dostęp 24 maja 2009].