Kolejowy wskaźnik ograniczenia prędkości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z W8 (kolej))
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wskaźnik W8. Wersja zwykła (po lewej) i o zmniejszonym wymiarze do umieszczenia w międzytorzu (po prawej)
znak ograniczenia prędkości pociągu na linii Deutsche Bundesbahn.

W8wskaźnik kolejowy oznaczający konieczność zmniejszenia prędkości jazdy pociągu.

Cyfra na wskaźniku oznacza prędkość w dziesiątkach km/h. Brak cyfry oznacza ograniczenie prędkości do 20 km/h (dawniej 15 km/h).

Stosuje się go wówczas, gdy ograniczenie prędkości ma charakter stały. Ustawia się go w odległości drogi hamowania obowiązującej na danej linii przed początkiem odcinka, przez który należy przejeżdżać ze zmniejszoną prędkością. Początek i koniec tego odcinka oznacza się odpowiednimi wskaźnikami W9.

Zasady ustawiania wskaźnika W8:

  • Na szlaku jednotorowym oraz w obrębie stacji - z prawej strony toru dla każdego kierunku jazdy (niezależnie od tego czy ruch odbywa się w jednym czy w obu kierunkach)
  • Na szlaku dwutorowym - po zewnętrznej stronie torów.
  • Na szlaku wielotorowym (przy liczbie torów większej niż 2):
    • przy torach skrajnych (zewnętrznych) - po zewnętrznej stronie torów (tak jak na szlaku dwutorowym)
    • przy torach nieskrajnych (wewnętrznych) - z prawej strony toru dla każdego kierunku jazdy po danym torze (tak jak na szlaku jednotorowym)

Jeżeli na szlaku wielotorowym szerokość międzytorza nie pozwala na umieszczenie typowego wskaźnika W8, wówczas umieszcza się go nisko na wysokości główki szyny podstawą trójkąta do dołu.

Jeżeli zaistnieje potrzeba ograniczenia prędkości na terenie całej stacji, to wskaźnik W8 umieszcza się przy tarczy ostrzegawczej odnoszącej się do semafora wjazdowego.