WORD (stacja radiowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ogłoszenie prasowe stacji radiowej WORD (styczeń 1925)

WORD – stacja radiowa Towarzystwa Strażnica działająca w okolicach Batavii na przedmieściach Chicago w Stanach Zjednoczonych w latach 20. XX wieku. Istniała w celu emisji programów i wykładów o tematyce biblijnej[1]. Obok Radia WBBR należała do najintensywniej wykorzystywanych stacji radiowych należących do Badaczy Pisma Świętego, lepiej znanych obecnie jako Świadkowie Jehowy[2]. Formalnie należała do People's Pulpit Association (Stowarzyszenie Kazalnica Ludowa)[3] – obecnie znane jako Watchtower Bible and Tract Society of New York, Inc. („Zarejestrowane Nowojorskie Towarzystwo Biblijne i Traktatowe – Strażnica”).

Konstrukcję stacji nadawczej stanowiły dwa maszty o wysokości 200 stóp (ok. 60 metrów)[3].

Pierwsza audycja została wyemitowana 28 grudnia 1924; nadajnik miał wówczas moc 500 wat. W 1926 roku zainstalowano 5000-watowy nadajnik, umożliwiający odbiór sygnału stacji w nocy w całej Ameryce Północnej, który był tak silny, że utrudniał odbieranie w pobliżu niektórych innych programów radiowych[3].

Początkowo programy były realizowane na farmie Maxa Melhorna w Batavii. W 1929 roku studio rozgłośni przeniesiono z farmy do nowej siedziby w Hotelu Webster w Chicago[3]. Pomimo posiadania dużych możliwości technicznych z biegiem czasu stacji przydzielano coraz gorszą częstotliwość fal radiowych do emisji programu[4]. W 1931 roku stację zamknięto (jeden z masztów stacji istniał jeszcze do 1969 roku)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mary Breslin, Fine-tuning Wasn't Enough To Save Word, „Chicago Tribune”, 28 września 1997 (ang.).
  2. Praca zbiorowa, Jehovah's Witnesses In The Divine Purpose, Towarzystwo Strażnica, 1959 (ang.)., rozdział 18 (kopia w wersji elektronicznej)
  3. a b c d Zecom Communications - Chicago Radio Museum - Chicago Radio History - Stations of the 20s [online] [dostęp 2012-04-22] [zarchiwizowane z adresu 2013-05-25] (ang.).
  4. Cliff Doerksen, When Zion Ruled the Waves, „Chicago Reader” (ang.).