W samo południe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
W samo południe
High Noon
Ilustracja
Plakat do filmu
Gatunek

western

Data premiery

24 lipca 1952
9 października 1959 (Polska)[1]

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

85 min

Reżyseria

Fred Zinnemann

Scenariusz

John W. Cunningham,
Carl Foreman

Główne role

Gary Cooper
Grace Kelly
Katy Jurado
Thomas Mitchell

Muzyka

Dimitri Tiomkin

Zdjęcia

Floyd Crosby

Scenografia

Ben Hayne, Murray Waite, Rudolph Sternad

Montaż

Elmo Williams

Produkcja

Stanley Kramer, Carl Foreman

Wytwórnia

Stanley Kramer Productions

Dystrybucja

United Artists
Centrala Wynajmu Filmów (Polska)

W samo południe (ang. High Noon) – amerykański film z 1952 roku w reżyserii Freda Zinnemanna. Główne role zagrali Gary Cooper i Grace Kelly. Film nagrodzony został 4 Oscarami. Nagrodę Akademii obraz zdobył za najlepszą pierwszoplanową rolę męską, montaż, muzykę i piosenkę. Nominowany był także w trzech innych kategoriach: najlepszy film, reżyser i scenariusz. Przez niektórych koneserów kina uważany jest za najlepszy western wszech czasów.

W 1989 roku film został jednym z pierwszych 25 filmów wprowadzonych do Narodowego Rejestru Filmowego Stanów Zjednoczonych jako „znaczących kulturowo, historycznie bądź estetycznie”[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Zwiastun filmu

Film jest opowieścią o heroicznym stróżu prawa („człowieku, który był zbyt dumny, aby uciekać” – cytat z plakatu filmowego), który w pojedynkę broni zastraszonych i bojaźliwych mieszkańców miasteczka przed czwórką rewolwerowców-bandytów. Początkowo liczy na wsparcie swych zastępców i mieszkańców; z czasem przekonuje się jednak, że może liczyć jedynie na siebie i na swoją dopiero co poślubioną małżonkę.

Film odbierany był jako sztuka moralizatorska, a jednocześnie alegoria ówczesnej sytuacji politycznej w Stanach Zjednoczonych opanowanej przez poszukiwanie rzeczywistych i wyimaginowanych zwolenników komunizmu przez Komisję senatora Josepha McCarthy’ego (makkartyzm). Niektórzy interpretowali film także w nawiązaniu do zimnej wojny i ówczesnej polityki Stanów Zjednoczonych w obliczu konfliktu koreańskiego.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Grace Kelly jako Amy Fowler Kane
Gary Cooper jako szeryf Will Kane

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Idziemy do kina. „Film”. 40, s. 3, 1959-10-03. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe. [dostęp 2022-11-29]. (pol.). 
  2. Chris Hicks: REGISTRY LETS NEGLECTED `SUNRISE' SHINE IN SPOTLIGHT AT LAST, FAN SAYS. Deseret News, 1989-09-24. [dostęp 2023-11-10]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]