Wadim Bakatin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Wadim (Władimir) Wiktorowicz Bakatin (ros. Вадим Викторович Бакатин, ur. 6 listopada 1937) – polityk radziecki, ostatni szef Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego KGB w ZSRR po nieudanym puczu przeciw Michaiłowi Gorbaczowowi.

Urodzony w zamożnej rodzinie na Syberii w 1937 roku, od 1964 członek Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego KPZR. Po stopniowych awansach w 1988 roku objął stanowisko ministra spraw wewnętrznych ZSRR.

Jako zwolennik ograniczenia wpływów KGB, które nazwał przestępczym państwem w państwie, zwolnił z wysokich stanowisk wielu ludzi przeciwnych jego polityce, w tym własnego syna, następnie zabiegał o zmniejszenie wpływów KPZR w milicji. Zadeklarował, że zezwoli obywatelom na wgląd w ich akta w KGB. W grudniu 1990 został zdymisjonowany ze stanowiska ministra spraw wewnętrznych i objął funkcję doradcy Michaiła Gorbaczowa do spraw bezpieczeństwa narodowego. Dostał propozycję od Borysa Jelcyna, aby kandydował na wiceprezydenta w wyborach w 1991 roku, na co się nie zgodził. Jako członek Rady Najwyższej i gorbaczowskiej Rady Prezydenckiej, w czasie zamachu w 1991, w proteście natychmiast ustąpił ze stanowiska, następnego dnia odwołał swą decyzję. Przyłączył się do Jewgienija Primakowa i innych żądających wycofania wojska z Moskwy w celu uniknięcia rozlewu krwi.

Po sierpniowym puczu mianowany na szefa Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego KGB ZSRR. Bakatin na stanowisku przewodniczącego KGB (szefa) zastąpił Leonida Szebarszyna. W czasie szefowania Bakatina dokonano zasadniczych zmian strukturalnych i organizacyjnych KGB, znacznie osłabiających potęgę tej instytucji. Z komitetu wyłączono wojska wewnętrzne (wcielone do ministerstwa obrony) i pograniczne (utworzyły samodzielną strukturę organizacyjną) oraz służby ochronne, które zostały podporządkowane bezpośrednio administracji prezydenckiej. Bakatin urzędował formalnie do października 1991 roku. Równocześnie z jego odwołaniem 22 października 1991 roku wydano dekret o rozwiązaniu KGB. Jego funkcje przejęło ”Ministerstwo Bezpieczeństwa” istniejące w latach 1991-1993 oraz służba wywiadu zagranicznego. Wadim Bakatin został usunięty przez Gorbaczowa ze stanowiska szefa KGB w przeddzień upadku reżimu radzieckiego. Po rozpadzie ZSRR Bakatin obejmował stanowisko przewodniczącego Międzynarodowej Fundacji Reform Ekonomicznych i Społecznych „Reforma”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
Wadim Bakatin