Walmart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wal-Mart)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo Wal-Mart
Typowy sklep sieci Wal-Mart (Lexington, Wirginia)
Typowy sklep sieci Wal-Mart (Laredo, Teksas)

Wal-Mart Stores, Inc. – amerykańska sieć supermarketów założona w 1962 roku przez Sama Waltona. W 2010 firma była największym na świecie sprzedawcą detalicznym (licząc dochody). Ma swoją siedzibę w Bentonville w stanie Arkansas w Stanach Zjednoczonych. W roku finansowym kończącym się 31 stycznia 2014 r. Wal-Mart zanotował czysty zysk 16,022 mld USD, przy obrotach 476,294 mld USD.

Pierwszy sklep Wal-Marta został otwarty jako Wal-Mart Discount City w Rogers w Arkansas. W ciągu następnych 5 lat sieć rozrosła się do 24 punktów w całym stanie Arkansas. W 1968 r. firma otworzyła pierwsze sklepy poza rodzimym stanem, w Sikeston (Missouri) i Claremore (Oklahoma).

Powszechnie rozpoznawanymi sloganami sieci są: "Wal-Mart. Always Low Prices. Always." (Zawsze niskie ceny. Zawsze.) oraz "Save Money. Live Better." (Oszczędzaj pieniądze. Żyj lepiej.).

Firma jest największym prywatnym pracodawcą w USA, Meksyku i Kanadzie – w USA zatrudnia 1,8 mln osób, jest jednak silnie krytykowana za wyzysk pracowników – zaniżanie płac, zakaz zakładania związków zawodowych i ograniczenie ubezpieczeń zdrowotnych. Charakterystyczną cechą sieci Wal-Mart są bardzo niskie ceny produktów, co powoduje, że jest ona miejscem zaopatrzenia dla uboższych grup ludności.

Największą zagraniczną operacją koncernu jest rozległa sieć supermarketów Asda w Wielkiej Brytanii, przejęta przez Wal-Mart w 1999 r.

W czerwcu 2005 r. Wal-Mart poinformował o planach wejścia na rynki Europy Środkowo-Wschodniej, w tym i Polski[1].

W maju 2011 r. duńska sieć dyskontów Netto poinformowała o zamiarze odsprzedaży firmie Wal-Mart 193 swoich marketów na terenie Wielkiej Brytanii i całkowitym wycofaniu z brytyjskiego rynku. Zgodnie z zapowiedziami firmy w przeciągu roku sklepy mają zostać przebudowane i oznaczone marką Asda.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Chcąc walczyć z opinią korporacji łamiącej prawa człowieka, w 2008 r. Wal-Mart wystosował do swoich dostawców instrukcję zakazującą kupowania bawełny i produktów zawierających bawełnę z Uzbekistanu ze względu na wykorzystywanie przy jej produkcji przymusowej pracy dzieci[2]. Tym samym firma dołączyła do koalicji organizacji walczących w obronie wykorzystywanych dzieci w Uzbekistanie. W odpowiedzi rząd w Taszkencie przygotował National Action Plan, w którym przedstawił szereg kroków zmierzających do zaprzestania krytykowanej praktyki. Firma zobowiązała się do wycofania zakazu, kiedy Uzbekistan zrezygnuje z zatrudniania nieletnich.

Mimo to firma sama zatrudnia nieletnich (co najmniej 16 letnich) w wielu stanach (nie jest to niezgodne z prawem stanowym w wielu wypadkach, choć nieletni ma w nich zasadniczo ograniczone prawa - np. do broni czy picia piwa, albo pełnych prawnych jak odebranie spadku).[3][4][5]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy