Walentin Jotow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Walentin Jotow
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

6 września 1988
Plewen

Obywatelstwo

Bułgaria

Tytuł szachowy

arcymistrz (2008)

Ranking FIDE

2485

Ranking krajowy FIDE

niesklasyfikowany na liście aktywnych

Walentin Jotow, bułg. Валентин Йотов (ur. 6 września 1988 w Plewen) – bułgarski szachista, arcymistrz od 2008 roku.

Kariera szachowa[edytuj | edytuj kod]

Kilka razy w swojej karierze reprezentował Bułgarię na mistrzostwach świata i Europy juniorów w różnych kategoriach wiekowych, najlepszy wynik osiągając w 2004 w Heraklionie, gdzie w kategorii do 16 lat podzielił VI m[1]. W tym samym roku podzielił II m. (za Mariusem Manolache, wspólnie z m.in. Władimirem Łazariewem) w Padrón, natomiast w 2005 zwyciężył w Lienzu (wspólnie z Albertem Bokrosem i Władysławem Niewiedniczym) oraz w Vilagarcía de Arousa (wspólnie z Aryamem Abreu Delgado i Ciprianem-Costicą Nanu). W 2006 osiągnął jeden z największych sukcesów w swojej dotychczasowej karierze, zwyciężając w rozegranym w Swilengradzie finale indywidualnych mistrzostw Bułgarii (oraz zdobywając pierwszą normę na tytuł arcymistrza)[2]. Również w 2006 podzielił I m. w otwartych turniejach w Ferrol (wspólnie z m.in. Aleksą Strikoviciem, Julianem Radulskim i Ilmarsem Starostitsem) oraz w Cambados (wspólnie z Mariusem Manolache i Władimirem Dimitrowem). W 2007 ponownie podzielił I m. w Cambados (wspólnie z Krasimirem Rusiewem i Ilmarsem Starostitsem) oraz wypełnił kolejne dwie normy arcymistrzowskie, w Neuhausen i mistrzostwach Grenady. W 2008 osiągnął kolejny sukces, zwyciężając w rozegranych w Płowdiwie otwartych mistrzostwach Bułgarii, podzielił również I m. w Miluzie (wspólnie z Jeanem-Noelem Riffem i Matthieu Cornette). W 2009 podzielił I m. w Słonecznym Brzegu (wspólnie z Momcziłem Nikołowem i Gergelym Szabo). W 2010 zdobył brązowy medal mistrzostw Bułgarii.

Wielokrotnie reprezentował Bułgarię w turniejach drużynowych, m.in.: trzykrotnie na olimpiadach szachowych (w latach 2006, 2008, 2014)[3] oraz dwukrotnie na drużynowych mistrzostwach Europy (w latach 2003, 2009)[4].

Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze osiągnął 1 lipca 2009, z wynikiem 2603 punktów zajmował wówczas 5. miejsce wśród bułgarskich szachistów[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]