Walentina Matwijenko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Walentina Iwanowna Matwijenko
ros. Валентина Ивановна Матвиенко
Valentina Matviyenko Kraków Senate of Poland 01.JPG
Walentina Matwijenko podczas IV Forum Regionów Polska−Rosja w Krakowie (2012)
Data i miejsce urodzenia 7 kwietnia 1949
Szepetówka
Gubernator Sankt Petersburga
Okres urzędowania od 5 października 2003
do 22 sierpnia 2011
Poprzednik Alexander Dmitriyevich Beglov
Następca Gieorgij Połtawczenko
Przewodnicząca Rady Federacji
Okres urzędowania od 21 września 2011
Poprzednik Aleksander Torszyn
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Walentina Iwanowna Matwijenko (ros. Валентина Ивановна Матвиенко, ur. 7 kwietnia 1949 w Szepetówce, obecnie na Ukrainie) – rosyjska polityk, w latach 2003 – 2011 gubernator Sankt Petersburga, przewodnicząca Rady Federacji.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła Instytut Chemiczno-Farmaceutyczny w Leningradzie i w 1985 Akademię Nauk Społecznych KPZR. W 1972 roku rozpoczęła karierę polityczną w KPZR. W latach 90. XX wieku sprawowała urząd ambasadora ZSRR (a potem Rosji) w Grecji i na Malcie. Działała również w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Przed objęciem stanowiska gubernatora Sankt Petersburga, w latach 1998−2003, była wicepremierem Rosji w rządach czterech kolejnych premierów.

Od 21 września 2011 pełni funkcję przewodniczącej Rady Federacji. Od 17 marca 2014 objęta zakazem wjazdu do USA i krajów Unii Europejskiej w ramach retorsji za agresję Rosji przeciw Ukrainie - uznano, że była jednym z prowodyrów rosyjskiej histerii antyukraińskiej, m.in. wielokrotnie opowiadała publicznie, także w czasie debaty w rosyjskim parlamencie, o represjach ukraińskich i ofiarach wśród rosyjskojęzycznej mniejszości na Ukrainie, co nie miało pokrycia w faktach.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]