Walki o Kępę Radwankowską

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Walki o Kępę Radwankowską
II wojna światowa, front wschodni
Czas

22–26 sierpnia 1944

Miejsce

Kępa Radwankowska k. Góry Kalwarii

Terytorium

Polska

Przyczyna

potrzeba opanowania przyczółków na Wiśle

Wynik

uchwycenie przyczółku

Strony konfliktu
 III Rzesza  Rzeczpospolita Polska
 ZSRR
Dowódcy
płk W. Sienicki,
mjr Jan Rembeza
Straty
180 poległych
brak współrzędnych

Walki o Kępę Radwankowskąwalki żołnierzy 2 pułku piechoty 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki stoczone w dniach 22–26 sierpnia 1944 roku o uchwycenie przyczółków na Wiśle w rejonie Góry Kalwarii.

Na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku środkowa Wisła została sforsowana przez Armię Czerwoną, która opanowała przyczółki pod Warką, Kazimierzem Dolnym i Sandomierzem. 1 Armia Wojska Polskiego, po nieudanych próbach sforsowania Wisły na kierunku DęblinPuławy, 9 sierpnia przegrupowała się w rejon przyczółka warecko-magnuszewskiego. Tutaj poszczególne pułki próbowały uchwycić przyczółki do natarcia.

Wystawa plenerowa w Górze Kalwarii dotycząca walk o zdobycie wyspy we wrześniu 1939 r. i sierpniu 1944

W dniach 22–26 sierpnia 2 pułk piechoty z 1 Dywizji Piechoty stoczył walki o przyczółek pod Kępą Radwankowską z oddziałami niemieckiej 9 Armii. 22 sierpnia 7 kompania 3/2 pp uchwyciła bezimienną wyspę na Wiśle, położoną na wysokości Kępy Radwankowskiej. W następnych dniach wyspę atakowały niemieckie bataliony szturmowe, wsparte ogniem artylerii i moździerzy. Kompania odpierała ataki. W nocy 25/26 sierpnia na wyspę przeprawiła się reszta sił 3 batalionu. 26 sierpnia 3 batalion wsparty ogniem artylerii, podjął natarcie i prowadził dalej zacięte walki odpierając Niemców. Mimo znacznych strat, batalion utrzymał wyspę. Zginął dowódca batalionu mjr Jan Rembeza i trzech dowódców kompanii. Wyspa, na której toczyła się walka, została później nazwana jego imieniem.

W nocy na 1 września 3 batalion opuścił wyspę, zluzowany przez oddziały 17 Gwardyjskiej Dywizji Kawalerii Armii Czerwonej.

W walkach zginęło ponad 180 żołnierzy polskich. W 1969 roku odsłonięto pomnik poległych żołnierzy 2 pp.

Walki o Kępę Radwankowską zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, napisem na jednej z tablic w okresie po II wojnie światowej: "Kępa Radwankowska 22–26 VIII 1944".

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mała Encyklopedia Wojskowa t. 1 wyd. MON Warszawa 1967
  • Kazimierz Sobczak (red.): Encyklopedia II wojny światowej. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1975, s. 216.