Walter Kotaba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Walter Kotaba, właściwie Włodzimierz Kotaba (ur. 1944) − polonijny przedsiębiorca mieszkający w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Walter Kotaba jest absolwentem VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie.

Po maturze, w ramach akcji łączenia rodzin wyemigrował do USA, gdzie mieszkała jego matka, która wyszła powtórnie za mąż za obywatela amerykańskiego.

Studiował w Wright Junior College i na Wydziale Business Administration na Uniwersytecie Illinois. Pracował jako robotnik w fabryce organów Hammonda w Chicago. Później założył pierwsze przedsiębiorstwo - zakład produkcji stojaków do wyposażenia sklepów.

W 1972 roku przejął po swojej matce biuro wysyłkowe specjalizujące się w przesyłaniu paczek do Polski. Wraz ze wspólnikiem rozbudował to przedsiębiorstwo zakładając biuro podróży, które nazwał Polamer Travel Agency. Przedsiębiorstwo to w krótkim czasie stało się monopolistą na rynku przewozów kurierskich między USA i Polską.

Sukces firmy wysyłkowej Kotaba wykorzystał tworząc holding. W jego skład weszły biuro przesyłek pieniężnych U.S. Money Express, stacja telewizyjna Polvision oraz konsorcjum medialne Polnet Communications, które jest właścicielem amerykańskich stacji radiowych: WNVR, WRKL, WLIM, WKTA, WEEF, WJPX, WTMY i WRXB.

Od lat 90 XX wieku inwestuje również w Polsce. Obecnie jest między innymi właścicielem Browaru Krajan w Trzeciewnicy i Radia Alex w Zakopanem[potrzebne źródło].

W 2002 roku znalazł się na liście 25 najbogatszych polonijnych przedsiębiorców na świecie przygotowanej przez tygodnik Wprost.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]