Walter Stennes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Walter Stennes
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

12 kwietnia 1895
Fürstenberg

Data i miejsce śmierci

19 maja 1983
Lüdenscheid

Zawód, zajęcie

polityk

Walter Stennes także Walther Stennes (ur. 12 kwietnia 1895 w Fürstenbergu, zm. 19 maja 1983 w Lüdenscheid) – niemiecki wojskowy, polityk i dowódca SA.

Uczestnik I wojny światowej, założyciel i dowódca oddziału Freikorps, dowódca jednostki specjalnej berlińskiej Sicherheitspolizei (1919–1922), dowódca Czarnej Reichswehry, członek NSDAP i SA-Führer na tereny wschodnie (1927–1931). Dwukrotny organizator rewolty SA przeciwko władzom NSDAP – w 1930 i 1931 – tzw. puczu Stennesa. Wydalony z partii i SA, współpracował z Otto Strasserem. Aresztowany w 1933, wypuszczony na wolność po interwencji Hermanna Göringa i Rudolfa Dielsa, wyemigrował do Chin, gdzie pełnił funkcję doradcy wojskowego Czang Kaj-szeka. Do Niemiec wrócił w 1949, próbując bezskutecznie uzyskać status prześladowanego przez reżim nazistowski.

I wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Po czteroletniej edukacji w szkole powszechnej, Stennes kontynuował naukę w szkołach kadetów w Bensbergu i Berlinie-Lichterfelde (1905–1910)[1]. Po zdaniu matury w 1914, jako podoficer został wysłany na front francuski I wojny światowej[2]. W 1918 awansował na stopień porucznika[3]. Po wojnie założył Freikorps Hacketau (1918), razem z którym walczył z górnikami podczas powstania w Zagłębiu Ruhry[2].

Berlińska policja[edytuj | edytuj kod]

1 sierpnia 1919 Stennes wstąpił do berlińskiej Sicherheitspolizei, gdzie objął dowództwo jednostki specjalnej do zwalczania zamieszek[4], przy czym głównym jej zadaniem była ochrona rządu i zapewnienia bezpieczeństwa w dzielnicy rządowej[5]. Stennes ściągnął do nowego oddziału wielu swoich dawnych żołnierzy z Freikorpsu[3].

Stennes poparł pucz Kappa-Lüttwitza – w marcu 1920 rozkazał strzelać do uczestników demonstracji na Wilhelmplatz w Berlinie, cztery osoby zginęły; wydanie rozkazu usprawiedliwiał w trakcie późniejszego dochodzenia zagrożeniem ze strony napierającego tłumu[5].

W listopadzie 1921 członkowie jednostki Stennesa zostali oskarżeni o brutalne pobicie przechodnia i skazani za przekroczenie obowiązków służbowych na kary od grzywny 100 marek do trzech miesięcy więzienia[6].

W grudniu 1921 toczył się proces w sprawie morderstwa sierżanta policji Johannesa Buchholtza, pracownika działu księgowości koszarów Stennesa, którego na krótko przed śmiercią Stennes oskarżył o defraudację i zawiesił w czynnościach służbowych. Z braku dowodów Buchholtz wrócił na stanowisko, jednocześnie odgrażając się, że ujawni nielegalne transfery pieniężne, nielegalnie gromadzoną broń, a także opowie o funkcjonującym na terenie jednostki sekretnym stowarzyszeniu – Buchholtz został zastrzelony w swoim biurze w czerwcu 1921[6]. Stennes został zawieszony w czynnościach służbowych i zeznawał jako świadek w procesie. Dwóch policjantów oskarżonych o morderstwo Buchholtza zostało uniewinnionych, jednak prezydium policji nie przywróciło Stennesa na stanowisko dowódcy[7]. 28 lutego 1922 Stennes odszedł z policji na własną prośbę[8]. Wkrótce potem Carl Severing rozwiązał dawny oddział Stennesa[7].

Czarna Reichswehra[edytuj | edytuj kod]

Stennes wstąpił do Czarnej Reichswehry (niem. Schwarze Reichswehr), gdzie objął dowództwo IV batalionu piechoty[9]. Jako komendant Fortu Hahneberg prowadził nielegalne szkolenia wojskowe młodych członków organizacji nacjonalistycznych[8]. Wsparł pucz kostrzyński[4], oszańcowując się wraz z oddziałem w twierdzy Hahneberg, by w końcu poddać się siłom policji i Reichswehry[8].

W latach 1925–1930 prowadził działalność wywiadowczą dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Reichswehry[4].

SA i pucz Stennesa[edytuj | edytuj kod]

W 1927 wstąpił do NSDAP, a wiosną tego roku Adolf Hitler mianował go SA-Führerem na terenach na wschód od Łaby[10]. Stennes został również zastępcą ówczesnego szefa SA Franza Pfeffera von Salomona[9]. Pod jego dowództwem formacja wschodnia stała się jedną z najsilniejszych struktur SA[8].

Coraz wyższe wymagania finansowe szybko rozrastających się struktur SA prowadziły do konfliktów z NSDAP. Ponadto Stennes dążył do uniezależnienia się od wpływów partyjnych. W sierpniu 1928 zażądał od centrali 3500 marek, których jednak nie otrzymał, wobec czego zwołał zebranie dowódców SA, na którym ostro skrytykował Hitlera i Pfeffera von Salomona[11]. Po wielokrotnych rozmowach ze Stennesem i innymi przywódcami SA, Joseph Goebbels obiecał przesłać pieniądze[12].

Przymierze Hitlera z Niemiecką Narodową Partią Ludową (niem. Deutschnationale Volkspartei, DNVP) i paramilitarną organizacją Stahlhelm spotkało się z opozycją ze strony niektórych członków NSDAP, ale przede wszystkim ze strony dowódców SA skupionych wokół Stennesa, którzy obawiali się utraty wpływów SA i pogorszenia jej sytuacji finansowej. W lipcu 1930 Stennes domagał się rekompensaty w formie przydziału miejsc na listach wyborczych przed zbliżającymi się wyborami do Reichstagu, jednak jego żądania przedstawione Hitlerowi przez Pfeffera zostały odrzucone. W sierpniu 1930 Pfeffer złożył rezygnację. Goebbels miał następnie obiecać miejsca na listach, jednak przy nominacji kandydatów pominął SA. Wobec tego, Stennes wypowiedział posłuszeństwo partii i 20 sierpnia 1930 zajął biuro NSDAP przy Hedemannstrasse w Berlinie. Przebywający wówczas w Breslau Goebbels natychmiast skontaktował się z Hitlerem, aranżując spotkanie ze Stennesem. Hitler obiecał zwiększyć środki finansowe dla SA – kwestii miejsc na listach wyborczych nie dyskutowano. Następnie w przemowie do berlińskich członków SA, Hitler ogłosił dymisję Pfeffera, obwieścił, że osobiście przejmuje dowództwo w SA i SS, i wezwał do lojalności[13].

Ze względu na ogromną popularność Stennesa pośród członków SA, jego usunięcie mogło grozić kolejną rebelią. Wobec tego Goebbels zaczął się z nim systematycznie spotykać, odnotowując w swoich dziennikach, że współpraca ze Stennesem jest możliwa[14].

W styczniu 1931 dowództwo SA objął Ernst Röhm[15], który przeprowadził reorganizację SA na terenach wschodnich, wyłączając spod kontroli Stennesa Śląsk[16]. Następnie w lutym – zgodnie z nową, łagodną linią polityki Hitlera – zakazał członkom SA angażowania się w bójki uliczne, a także wypowiedzi publicznych[17]. 20 lutego Hitler wydał dekret podporządkowujący SA władzy partyjnej na szczeblu gau[16]. Stennes jednak uważał, że władzę należy przejąć na drodze rewolucji, zamachu stanu i to SA powinna być głównym motorem owej rewolucji. Swój punkt widzenia przedstawił w serii artykułów w piśmie "Der Angriff" – organie berlińskiej NSDAP. Poglądy Stennesa zostały ostro skrytykowane przez Hermanna Göringa i samego Hitlera, którzy dążyli do legalnego zdobycia władzy na drodze demokratycznych wyborów[18].

Hitler polecił Röhmowi zwolnić Stennesa. Wskutek przecieku Stennes dowiedział się o planowanym zwolnieniu i skontaktował się telegraficznie z Hitlerem, który jednak polecił mu podporządkowanie się rozkazowi odejścia z SA. Podczas gdy 1 kwietnia 1931 przywódcy partyjni przebywali na zjeździe NSDAP w Weimarze, oddziały Stennesa ponownie zajęły biura przy Hedemannstrasse, a także siedzibę redakcji "Der Angriff". 2 kwietnia Stennes opublikował własne wydanie pisma, w którym ogłosił, że wydał rozkaz przejęcia przez SA placówek w prowincjach Meklemburgii, Pomorza, Brandenburgii, Śląska i w Berlinie. Podkreślił, że SA walczy w imię narodu i ojczyzny przeciwko mieszczańsko-liberalnym tendencjom politycznego przywództwa NSDAP[18]. Stennesa poparło 8-10 tys. SA-manów na 25 tys. członków SA na wschodzie[19].

Hitler natychmiast powołał nowego SA-Führera na tereny wschodnie – byłego dowódcę Czarnej Reichswehry Paula Schulza, który miał stłumić rebelię Stennesa. Adiutantem Schulza został Kurt Daluege, dowódcą SA na Berlin Edmund Heines, a jego adiutantem Karl Ernst[18].

Oczekiwana przez Stennesa ogólnopartyjna rewolta nie nastąpiła. Z szeregów SA wykluczono ok. 500 popleczników Stennesa[20]. Stennesowi zarzucono próbę dyskredytacji Röhma – Stennes miał przesłać do sądu krajowego w Monachium rzekome listy Röhma, świadczące o jego homoseksualizmie, a nawet planować zamach na Röhma, który miał zostać w ostatniej chwili udaremniony przez oddziały SA i SS[21].

W 1931 Stennes założył Nationalsozialistische Kampfbewegung Deutschlands (NSKD)[4]. W 1932 wstąpił do Czarnego Frontu Otto Strassera[9].

Emigracja i powrót do kraju[edytuj | edytuj kod]

Stennes został aresztowany w 1933[4] i przewieziony do obozu KZ Columbia, gdzie podjął próbę samobójczą[22]. 26 września 1933, po interwencji Rudolfa Dielsa i Hermanna Göringa, został wypuszczony pod warunkiem opuszczenia Niemiec[22]. Stennes udał się do Chin, gdzie sprawował funkcję doradcy wojskowego Czang Kaj-szeka[4], organizując struktury policji i wojska na wzór pruski[23]. Dwukrotnie uniknął aresztowania, najpierw przez Japończyków a następnie przez Amerykanów, którzy oskarżyli go o ukrywanie informacji o nazistowskich kolaborantach w Szanghaju – w tym drugim przypadku Stennesowi pomógł Czang Kaj-szek, powołując go do Chińskiej Komisji Wojskowej[23].

W 1949 Stennes powrócił do Niemiec[4], próbując bezskutecznie uzyskać status prześladowanego przez reżim nazistowski (niem. Verfolgter der nationalsozialistischen Gewaltherrschaft)[22] – jego wnioski były kolejno odrzucane przez sądy w Arnsbergu (1954), Hamm (1957) a na koniec przez Trybunał Federalny (1957)[24].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bernhard Sauer: Goebbels' „Rabauken“. Zur Geschichte der SA in Berlin-Brandenburg.. W: Berlin in Geschichte und Gegenwart. Jahrbuch des Landesarchivs. Berlin: 2006, s. 150. (niem.).
  2. a b Bernhard Sauer, Zur politischen Haltung der Berliner Sicherheitspolizei in der Weimarer Republik, 53, ZfG, 2005, s. 15 [dostęp 2010-11-05] (niem.).
  3. a b Bernhard Sauer, Zur politischen Haltung der Berliner Sicherheitspolizei in der Weimarer Republik, 53, ZfG, 2005, s. 6 [dostęp 2010-11-05] (niem.).
  4. a b c d e f g Bundesarchiv: „Akten der Reichskanzlei. Weimarer Republik” online: Stennes, Walter. www.bundesarchiv.de. [dostęp 2010-11-05]. (niem.).
  5. a b Bernhard Sauer: Goebbels' „Rabauken“. Zur Geschichte der SA in Berlin-Brandenburg.. W: Berlin in Geschichte und Gegenwart. Jahrbuch des Landesarchivs. Berlin: 2006, s. 113. (niem.).
  6. a b Hsi-huey Liang: The Berlin police force in the Weimar Republic. University of California Press, 1970, s. 86. ISBN 0-520-01603-3. [dostęp 2010-11-06]. (ang.).
  7. a b Hsi-huey Liang: The Berlin police force in the Weimar Republic. University of California Press, 1970, s. 87. ISBN 0-520-01603-3. [dostęp 2010-11-06]. (ang.).
  8. a b c d Bernhard Sauer, Zur politischen Haltung der Berliner Sicherheitspolizei in der Weimarer Republik, 53, ZfG, 2005, s. 11 [dostęp 2010-11-05] (niem.).
  9. a b c Holm Kirsten: "Weimar im Banne des Führers". Böhlau Verlag Köln Weimar, 2001, s. 186. ISBN 3-412-03101-1. [dostęp 2010-11-06]. (niem.).
  10. Bernhard Sauer: Goebbels' „Rabauken“. Zur Geschichte der SA in Berlin-Brandenburg.. W: Berlin in Geschichte und Gegenwart. Jahrbuch des Landesarchivs. Berlin: 2006, s. 114. (niem.).
  11. Bernhard Sauer: Goebbels' „Rabauken“. Zur Geschichte der SA in Berlin-Brandenburg.. W: Berlin in Geschichte und Gegenwart. Jahrbuch des Landesarchivs. Berlin: 2006, s. 119. (niem.).
  12. Bernhard Sauer: Goebbels' „Rabauken“. Zur Geschichte der SA in Berlin-Brandenburg.. W: Berlin in Geschichte und Gegenwart. Jahrbuch des Landesarchivs. Berlin: 2006, s. 120. (niem.).
  13. Bernhard Sauer: Goebbels' „Rabauken“. Zur Geschichte der SA in Berlin-Brandenburg.. W: Berlin in Geschichte und Gegenwart. Jahrbuch des Landesarchivs. Berlin: 2006, s. 121–122. (niem.).
  14. Russel Lemmons: Goebbels and Der Angriff. University Press of Kentucky, 1994, s. 82. ISBN 0-8131-1848-4. [dostęp 2010-11-05]. (ang.).
  15. Menges Franz: Röhm, Ernst Julius Günther. W: Neue Deutsche Biographie. T. 21. 2003, s. 713-715. (niem.).
  16. a b Russel Lemmons: Goebbels and Der Angriff. University Press of Kentucky, 1994, s. 83. ISBN 0-8131-1848-4. [dostęp 2010-11-05]. (ang.).
  17. Bernhard Sauer: Goebbels' „Rabauken“. Zur Geschichte der SA in Berlin-Brandenburg.. W: Berlin in Geschichte und Gegenwart. Jahrbuch des Landesarchivs. Berlin: 2006, s. 127. (niem.).
  18. a b c Bernhard Sauer: Goebbels' „Rabauken“. Zur Geschichte der SA in Berlin-Brandenburg.. W: Berlin in Geschichte und Gegenwart. Jahrbuch des Landesarchivs. Berlin: 2006, s. 128. (niem.).
  19. Russel Lemmons: Goebbels and Der Angriff. University Press of Kentucky, 1994, s. 85. ISBN 0-8131-1848-4. [dostęp 2010-11-05]. (ang.).
  20. Bernhard Sauer: Goebbels' „Rabauken“. Zur Geschichte der SA in Berlin-Brandenburg.. W: Berlin in Geschichte und Gegenwart. Jahrbuch des Landesarchivs. Berlin: 2006, s. 129. (niem.).
  21. Bernhard Sauer: Goebbels' „Rabauken“. Zur Geschichte der SA in Berlin-Brandenburg.. W: Berlin in Geschichte und Gegenwart. Jahrbuch des Landesarchivs. Berlin: 2006, s. 130. (niem.).
  22. a b c Bernhard Sauer: Goebbels' „Rabauken“. Zur Geschichte der SA in Berlin-Brandenburg.. W: Berlin in Geschichte und Gegenwart. Jahrbuch des Landesarchivs. Berlin: 2006, s. 157. (niem.).
  23. a b Jean Michel Palmier: Weimar in exile: the antifascist emigration in Europe and America. Verso, 2006, s. 220. ISBN 1-84467-068-6. [dostęp 2010-11-06]. (ang.).
  24. Bernhard Sauer, Zur politischen Haltung der Berliner Sicherheitspolizei in der Weimarer Republik, 53, ZfG, 2005, s. 12 [dostęp 2010-11-05] (niem.).