Wanda Jakubowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Barbara Drapińska i Wanda Jakubowska (w roli Fillipy) w sztuce "Miasto w Dolinie"
Wanda Jakubowska i Borys Monastyrski kręcą film Ostatni etap, 1947

Wanda Jakubowska (ur. 10 października 1907 w Warszawie, zm. 25 lutego 1998 w Warszawie) – polska reżyserka filmowa, scenarzystka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jej pierwszy film fabularny – zrealizowana w prawdziwych Bohatyrowiczach ekranizacja powieści Nad Niemnem – miał mieć premierę we wrześniu 1939 r., ale z powodu wojny nie wszedł na ekrany, a kopie zaginęły.

W czasie drugiej wojny światowej przebywała w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Po zakończeniu wojny uczestniczyła w organizacji polskiej kinematografii w oparciu o zespoły filmowe. Przez kilkadziesiąt lat była pedagogiem w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. 16 kwietnia 1949 na wniosek Zarządu Głównego Polskiego Związku b. Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych za zasługi położone na polu organizacji Ruchu Oporu w obozach i pomocy współwięźniom odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[1]. 22 lipca 1949 odznaczona Orderem Sztandaru Pracy I klasy[2].

W 1996 roku w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowana została Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy[3]

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy (lata 1933–1939)[edytuj | edytuj kod]

Filmy (po 1945)[edytuj | edytuj kod]

źródło:[4]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]